Alkohol w ciąży
Kategoria: Ciąża, Przebieg ciąży Dodano: 16.7.2009 (15:04)
Autor: Kamila Śnieżek zobacz wszystkie artykuły autora
Jeszcze kilka lat temu kobiety nie zdawały sobie sprawy, że picie alkoholu w ciąży może być szkodliwe dla płodu. Wręcz przeciwnie - panowało przekonanie, że kieliszek wina do obiadu jest nawet wskazany, zwłaszcza przy częstej u ciężarnych anemii. Dzisiaj wiadomo, że alkohol, nawet w małych ilościach, jest w ciąży surowo zabroniony. Informują nas o tym lekarze, czytamy o tym w prasie i na billboardach kampanii społecznych. Skąd ta zmiana? Czy alkohol nagle zaczął szkodzić płodom? Nie. Szkodził zawsze. Po prostu dopiero niedawno naukowcy odkryli jego związek z licznymi ciążowymi powikłaniami oraz wadami u płodu.
Dlaczego nie wolno ani kropelki?
Nie każdy chyba zdaje sobie sprawę, że wszystko, co zje i wypije ciężarna trafi przez pępowinę do organizmu dziecka. Łożysko nie jest żadną barierą. Alkohol przedostaje się przez nie i trafia do krwioobiegu płodu - po niespełna godzinie stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi jego matki! Nie ma żadnej „bezpiecznej" ilości alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży, gdyż nawet najmniejsza jego ilość szkodzi dziecku.
Czym grozi picie w ciąży?
Najniebezpieczniejszy etap ciąży to pierwszy trymestr. To, czy ciążą się utrzyma zależy od wielu czynników, a pojenie płodu napojami wyskokowymi z pewnością w tym nie pomoże. Wręcz przeciwnie - alkohol to częsta przyczyna poronień. Jeśli do tego szczęśliwie nie dojdzie, lekkomyślna (delikatnie mówiąc) pijąca mama funduje swojemu dziecku cały szereg chorób, zaburzeń, a nawet deformacji ciała i twarzy!
Picie w I. trymestrze ciąży poza poronieniem może spowodować:
- Uszkodzenie mózgu dziecka
- Słabszy rozwój płodu
- Groźne schorzenia serca, nerek, wątroby i innych ważnych narządów
- Deformacje twarzy dziecka
Zagrożenia podczas II. trymestru to przede wszystkim:
- Wolniejszy i niepełny rozwój mózgu dziecka
- Uszkodzenia skóry, kości, zębów, mięśni, gruczołów
- Nadal możliwe są poronienia
- Podczas III. Trymestru alkohol może spowodować:
- Przedwczesny poród
- Wolniejszy i niepełny rozwój płuc i mózgu
- Zaburzenia wzrostu, wzroku i słuchu dziecka
Co to jest FAS?
FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome, to skrót oznaczający Zespół Alkoholowy Płodu. FAS to zbiór zaburzeń fizycznych i umysłowych, dysfunkcji mózgu, anomalii rozwojowych i szeroko pojętych nieprawidłowości pojawiających się u dziecka, którego matka spożywała alkohol w czasie ciąży.
Zależnie od ilości przyswojonego jeszcze w łonie matki alkoholu oraz odporności organizmu i innych cech osobniczych, dzieci bywają obciążone zespołem FAS w różnym stopniu. Objawy nie muszą być zauważalne zaraz po porodzie, a nawet przez pierwsze miesiące i lata życia dziecka. Czasami dopiero w szkole okazuje się, że dziecko ma wielkie problemy przystosowawcze, nie umie odnaleźć się w grupie rówieśników, ma kłopoty z nauką, zapamiętywaniem, ogólnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Do tego czasu rodzice na ogół zdążą już zapomnieć, jak nieodpowiedzialnie zachowywali się w czasie ciąży i problemów dziecka nie skojarzą z pitym wówczas alkoholem.
Niestety, problemy tego typu to nie jedyny skutek picia w czasie ciąży. U dzieci z FAS mogą wystąpić następujące schorzenia:
- Zbyt niska waga urodzeniowa, anomalie wzrostowe w późniejszym wieku, zaburzenia rozwojowe
- Małogłowie
- Wady i schorzenia oczu i wzroku: zbyt małe i zbyt szeroko rozstawione oczy, skrócone szpary powiekowe lun opadające powieki, krótkowzroczność, zez
- Deformacje twarzy, takie jak słabo rozwinięta szczęka, spłaszczona twarz, zbyt krótki zadarty nos, zbyt wąskie czoło, zbyt duże i nieprawidłowo ukształtowane małżowiny uszne, deformacje warg i okolic (np. brak rynienki podnosowej)
- Szczątkowe paznokcie u rąk i nóg
- Bardzo krótka szyja
- Zaburzenia słuchu
- Anomalie stawów i kości
- Choroby serca, nerek i innych narządów wewnętrznych
- Uszkodzenia mózgu
- Słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa
- Zaburzenia psychiczne i emocjonalne (np. zbytnia impulsywność, drażliwość, skłonność do depresji, niska samoocena)
- W późniejszym wieku, już w dorosłym życiu, osoby z FAS mogą mieć problemy z życiem seksualnym oraz ogólnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Osoby z FAS mają z reguły niższe IQ od swoich rówieśników.
- FAS jest nieuleczalny, jego konsekwencje dziecko ponosi przez całe życie.
Podobne tematy
Sprawdź czy jesteś w ciąży. Objawy ciąży 1. Nie masz miesiączki? 2. Masz nudności, wymioty, ślinotok, pali cię zgaga? 3. Męczą cię wzdęcia brzucha? 4. Jesteś senna i mogłabyś zasnąć gdziekolwiek? 5. Stałaś się drażliwa, miewasz wahania nastroju? 6. Masz podwyższoną temperaturę ciała? 7. Twoje piersi są wrażliwe na dotyk i bolesne? 8. Na udach i brzuchu pojawiają się rozstępy? Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś...

RTG w ciąży Jest rzeczą oczywistą, że przyszłe mamy powinny pożegnać się z alkoholem i papierosami, ograniczyć picie mocnej kawy, nie wolno im zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, nie powinny uprawiać ekstremalnych sportów i czynności urazowych. Nie każda jednak zdaje sobie sprawę, że w okresie ciąży nie powinna robić także RTG, czyli badania rentgenowskiego. Dlaczego?
Usg w ciąży Kiedy kobieta w ciąży idzie do ginekologa na wizytę, najbardziej nie może doczekać się badania USG. To ono właśnie pozwala jej i partnerowi „podejrzeć" maluszka. Zobaczyć, czy wszystko u niego dobrze, czy się rusza, czy śpi, a także - coraz częściej - jak wygląda. Badanie ultrasonograficzne zostało wprowadzone do diagnostyki ciąży jednak w zupełnie innych celach. Ile razy USG?...
Jak mu powiedzieć o ciąży? Zajście w ciążę zawsze jest ogromnym, by nie rzec przełomowym, wydarzeniem w życiu i kobiety, i mężczyzny. Jeśli dziecko było planowane, kobieta cieszy się jak szalona. Jeśli maluszek jest niespodzianką, przyszła mama najpierw nosi w sobie niepokój, wkrótce jednak, najczęściej, akceptuje ten fakt i jest zadowolona. A tata? Z nimi bywa różnie! Nawet jeśli oczekują dziecka tak jak kobieta,...
Co literatura wie o ciąży? Temat: ciąża Ciąża - tematy wyjątkowy, mistyczny, ciepły. Można pomyśleć - idealny dla literatury. A jednak nie! Choć koniec XX wieku przyniósł otwarcie na nowe tematy, ciąża nadal jest traktowana przez pisarzy po macoszemu. Naturalistycznie Temat ciąży, czy tym bardziej porodu, był w literaturze przez wiele, wiele lat pomijany. Nie znajdziemy w tekstach przed XX wiekiem...
Dobre 1 Słabe 4 Niezalogowany 19.6.2012 (14:31) Odpowiedź
Dobre 3 Słabe 4 koteczka18 12.8.2009 (00:35) Odpowiedź