Kolka u niemowląt - Benc.pl

Kolka u niemowląt

Kategoria: Niemowlę, Pielęgnacja i zdrowie Dodano: 26.7.2009 (20:58)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

Kolka u niemowląt

Przydarza się części noworodków, trwa mniej więcej 3 miesiące i tak naprawdę nie ma na nią rady. Przedstawiamy kolkę niemowlęcą - prawdziwy koszmar świeżo upieczonych rodziców.

Czym jest kolka?

Kolka to trudny do zdefiniowania przypadek ciągłego, napadowego i trudnego do ukojenia płaczu u noworodka. Pierwsze objawy pojawiają się z reguły około 3. tygodnia życia i trwają przez 3-4 miesiące (tzw. 100 dni płaczu).  Kolka przytrafia się zarówno dzieciom karmionym naturalnie, jak i tym na mleku modyfikowanym.

Nie każdy płacz i prężenie to od razu kolka. Młodzi rodzice mają tendencję do definiowania w ten sposób każdego ataku płaczu u swojego dziecka. O kolce niemowlęcej mówimy zaś dopiero wówczas, gdy ataki pojawiają się cyklicznie i nie da się ich w żaden sposób ukoić. Lekarze diagnozując kolkę kierują się często „regułą trzech": dziecko krzyczy, pręży się, podkurcza nóżki i napina mięśnie brzucha co najmniej 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 3 godziny i nie krócej, niż przez 3 tygodnie. Ataki pojawiają się najczęściej popołudniu i wieczorem. Rozpoznanie kolki następuje oczywiście dopiero po wykluczeniu innych chorób, np. infekcji, zapalenia ucha środkowego czy męczących zaparć.

Naukowcy wciąż zastanawiają się nad rzeczywistymi powodami pojawiania się u tak dużej grupy noworodków tej przykrej dolegliwości. Generalnie za przyczynę kolek uznaje się zaburzenia niedojrzałego układu pokarmowego u maluszków, a za powód płaczu (czasami wręcz krzyku) dziecka - po prostu ból brzuszka. Czasami za kolkę może być odpowiedzialna alergia dziecka na składniki mleka matki lub mleka modyfikowanego lub po prostu przejedzenie.  Obecnie opracowywane są też teorie wskazujące na przyczyny psychologiczne (stres i nerwy rodziców) czy neurologiczne (niedojrzałość układu nerwowego).

Jak pomóc maluchowi?

Chociaż rodzice zdają sobie sprawę, że kolka to dolegliwość przejściowa i nie będzie trwała wiecznie, trudno im zachować zimną krew na widok ewidentnie cierpiącego dziecka. Najgorsze, co jednak mogą zrobić (a co na ogół niestety robią) to miotać się nerwowo z płaczącym dzieckiem na rękach i próbować na oślep coraz to nowszych „cudownych metod". Nie ma bowiem jednej, sprawdzonej i stuprocentowo pewnej metody leczenia kolki.

Najważniejsze, to samemu być spokojnym i wierzyć, że to co się dzieje jest normalne i wkrótce minie. Płaczące i prężące się dziecko trzeba wziąć delikatnie na ręce, przytulić, kołysać, nosić. Jeśli dziecko na to pozwoli, można je włożyć do chusty i tak poruszać się po domu - ciepło ciała rodzica, bicie jego serca oraz delikatny masaż, który będzie towarzyszył jego ruchom może złagodzić objawy kolki (zwłaszcza, jeśli mają podłoże emocjonalne).  Jeśli dziecko nie chce być noszone, można spróbować delikatnie pomasować jego brzuszek (zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara!) lub przyłożyć do niego ciepły termofor. Niektórzy rodzice chwalą metodę ogrzewania brzuszka suszarką do włosów (kojąco działa podobno nie tylko ciepłe powietrze, ale też jednostajny szum urządzenia) ale nie jest to w pełni bezpieczna metoda - nietrudno poparzyć maluszka gorącym powietrzem lub przestraszyć nagłym hałasem. Doraźnie pomóc może też ciepła kąpiel, jednak stres związany z rozbieraniem i ubieraniem może w efekcie jeszcze pogorszyć ból i stres u malucha, a działanie terapeutyczne takiej kąpieli wcale nie jest pewne. I wreszcie lekarstwa - w Internecie krążą legendy o sprowadzanych z zagranicy kropelkach na bazie simetikonu, które są w stanie cudownie uleczyć kolkę. Niestety, gastrolodzy dziecięcy mają na ich temat niezbyt dobre zdanie, choć nie zmienia to faktu, że część rodziców jest przekonana, że ich dzieciom pomogły. Jak jest w rzeczywistości - trudno powiedzieć. Na pewno jednak nie należy podawać dziecku żadnych leków bez porozumienia z pediatrą!

Najważniejsze, to być blisko dziecka w tych trudnych tygodniach, okazywać mu dużo czułości, cierpliwości, być dla niego oparciem. Nosić gdy tego potrzebuje, przytulać i uspokajać. I nie załamywać się, jeśli okaże się, że powyższe czynności nie przynoszą efektów - kolka prawdopodobnie potrwa tyle, ile musi, czyli magiczne 100 dni, jednak bliskość i wsparcie mamy czy taty dodadzą maluszkowi otuchy i zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa.

Podobne tematy

Kolka niemowlęca – jak jej uniknąć? Czym jest kolka niemowlęca? Kolka niemowlęca to powszechna dolegliwość noworodków i małych niemowląt. Objawia się napadami gwałtownego, trudnego do ukojenia płaczu, któremu towarzyszy niepokój, prężenie z podkurczaniem nóżek i zaczerwienieniem twarzy, wzdęcie brzuszka i słyszalne w jelitach przemieszczanie się nadmiernej ilości gazów. Kiedy występuje kolka niemowlęca? Kolka...

Alergie pokarmowe u niemowląt

Alergie pokarmowe u niemowląt Jeśli jakiś członek rodziny chorował lub choruje na alergie, istnieje bardzo duże ryzyko, że nowo narodzone niemowlę, również będzie miało skłonności do uczuleń, dlatego tak ważne jest aby jak najwcześniej podjąć odpowiednie środki ostrożności, które uchronią naszego maluszka przed przykrymi, a często niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami.

Błędy w żywieniu niemowląt Będąc w ciąży, układasz sobie różne scenariusze. Na przykład te dotyczące karmienia piersią i żywienia twojego maleństwa. Czytasz różne poradniki, fachowe publikacje, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowej diecie dla niemowlęcia, wiesz, kiedy i jak wprowadzać nowe produkty. Niestety założenia te często odchodzą w niebyt, a rzeczywistość jest od nich zdecydowanie odmienna. My-matki...

Sposoby na gorączkę u niemowląt Gdy u małego dziecka pojawia się gorączka, jego rodzice bardzo się stresują. Podwyższona temperatura ciała to bowiem nie tylko zagrożenie infekcją wirusową lub bakteryjną, ale także duży dyskomfort dla małego organizmu. Na szczęście gorączka nie zawsze oznacza poważne kłopoty zdrowotne. Co to jest gorączka i skąd się bierze? To nieprawda, że trzeba bić na alarm, gdy termometr...

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią Schemat żywienia niemowląt jest troszkę inny dla maluchów karmionych naturalnie (piersią) i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Różni się czasem wprowadzania pierwszych stałych pokarmów - po 4 miesiącu życia dla maluchów karmionych butelką i miesiąc później, jeśli karmimy piersią. 1-4 miesiąc życia dziecka Karmienie piersią na żądanie. Posiłki uzupełniające można...

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • ja na kolki polecam wodę koperkową, u nas się sprawdziła.
 • Ja swoim maluszkom pod czas kolki masuje brzuszek,podaję herbatkę z rumianku,okładam ciepłą pieluchą,i jak to zawodzi podaję Dicopeg Junior.
 • A Viburcol? moja córka po nim była spokojna i nie płakała. Kropelki nam nic nie pomagały, męczyła się przy nich strasznie a po Viburcolu nie to dziecko. Można go już kupi bez recepty.
 • U nas zadziałał masaż rozgrzanego brzuszka bardzo dobrze, ale kilka razy dziennie. Wyczailiśmy taką maskotkę z wkładem solnym, który można wielokrotnie nagrzewać, to się nazywa MR B- mały sam to ściska a brzuszek się grzeje. Bardzo wygodne tak więc polecam.

  A masowałam w kilku krokach właśnie wg tej ściągawki www.sposobnakolke.pl , masaż naprawdę synkowi ulżył. Pozdrawiam!
 • Moje maleństwo bardzo męczyła kolka, szukaliśmy długo czego co przyniosło by mu ulgę, pomogła mu woda koperkowa jest bezpieczna w stosowaniu i można już podawać od pierwszego miesiąca. Polecam.
 • www.najszczesliwszeniemowle.pl
  może wygram sobie tableta :)będzie jak znalazł. Nie mówiąc o tym, ze jestem ciekawa jego rozwiązań na kolkę
 • Witam, nasza Karolka uspakajała się tylko przy dźwiękach suszarki, na allegro kupiliśmy cd Sen Bobasa z różnymi dźwiękami - pralki suszarki bicia serca mamy itd. Stosowaliśmy także masaże brzuszka i Saab Simplex, w sumie pediatra stwierdził, że przyczyny kolki nie są znane więc trudno je likwidować, można jedynie łagodzić objawy. Ze mała uspakaja się przy suszarce zauważyliśmy dosyć wcześnie, później nawet jak wybudzała się w nocy to wystarczyło włączyć w miarę szybko któryś z dźwięków z płyty i znów zasypiała. Polecam też herbatkę koperkową i napar z kminku mielonego - dobrze działa na wypróżnienia gazów. Pozdrawiam wszystkich zmęczonych rodziców borykających się z tą okropną kolką, Asia.
 • ojjjjjj i mnie biogaia pomogła :)
 • Witam, nasza Mała Mi uspakajała się przy dźwiękach suszarki, na allegro kupiliśmy cd "Dobry Sen" z różnymi dźwiękami - pralki suszarki bicia serca mamy itd. Stosowaliśmy także masaże brzuszka i Saab Simplex, w sumie pediatra stwierdził, że pryczyny kolki nie są znane więc trudno je likwidować, można jedynie łagodzić objawy. Ze mała uspakaja się przy suszarce zauważyliśmy dosyć wcześnie, później nawet jak wybudzała się w nocy to wystarczyło włączyć w miarę szybko któryś z dźwięków z płyty i znów zasypiała. Polecam też herbatkę koperkową i napar z kminku mielonego - dobrze działa na wypróżnienia gazów. Pozdrawiam wszystkich zmęczonych rodziców borykających się z tą okropną kolką, Milena.
 • bio gaja okazała się moim wybawieniem. kropelki mnie trochę kosztowały, ale przynajmniej mojemu dziecku przyniosły ogromną ulgę.

Pokaż więcej komentarzy

Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Kolka u niemowląt

Kategoria: Niemowlę, Pielęgnacja i zdrowie Dodano: 26.7.2009 (20:58)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

Kolka u niemowląt

Przydarza się części noworodków, trwa mniej więcej 3 miesiące i tak naprawdę nie ma na nią rady. Przedstawiamy kolkę niemowlęcą - prawdziwy koszmar świeżo upieczonych rodziców.

Czym jest kolka?

Kolka to trudny do zdefiniowania przypadek ciągłego, napadowego i trudnego do ukojenia płaczu u noworodka. Pierwsze objawy pojawiają się z reguły około 3. tygodnia życia i trwają przez 3-4 miesiące (tzw. 100 dni płaczu).  Kolka przytrafia się zarówno dzieciom karmionym naturalnie, jak i tym na mleku modyfikowanym.

Nie każdy płacz i prężenie to od razu kolka. Młodzi rodzice mają tendencję do definiowania w ten sposób każdego ataku płaczu u swojego dziecka. O kolce niemowlęcej mówimy zaś dopiero wówczas, gdy ataki pojawiają się cyklicznie i nie da się ich w żaden sposób ukoić. Lekarze diagnozując kolkę kierują się często „regułą trzech": dziecko krzyczy, pręży się, podkurcza nóżki i napina mięśnie brzucha co najmniej 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 3 godziny i nie krócej, niż przez 3 tygodnie. Ataki pojawiają się najczęściej popołudniu i wieczorem. Rozpoznanie kolki następuje oczywiście dopiero po wykluczeniu innych chorób, np. infekcji, zapalenia ucha środkowego czy męczących zaparć.

Naukowcy wciąż zastanawiają się nad rzeczywistymi powodami pojawiania się u tak dużej grupy noworodków tej przykrej dolegliwości. Generalnie za przyczynę kolek uznaje się zaburzenia niedojrzałego układu pokarmowego u maluszków, a za powód płaczu (czasami wręcz krzyku) dziecka - po prostu ból brzuszka. Czasami za kolkę może być odpowiedzialna alergia dziecka na składniki mleka matki lub mleka modyfikowanego lub po prostu przejedzenie.  Obecnie opracowywane są też teorie wskazujące na przyczyny psychologiczne (stres i nerwy rodziców) czy neurologiczne (niedojrzałość układu nerwowego).

Jak pomóc maluchowi?

Chociaż rodzice zdają sobie sprawę, że kolka to dolegliwość przejściowa i nie będzie trwała wiecznie, trudno im zachować zimną krew na widok ewidentnie cierpiącego dziecka. Najgorsze, co jednak mogą zrobić (a co na ogół niestety robią) to miotać się nerwowo z płaczącym dzieckiem na rękach i próbować na oślep coraz to nowszych „cudownych metod". Nie ma bowiem jednej, sprawdzonej i stuprocentowo pewnej metody leczenia kolki.

Najważniejsze, to samemu być spokojnym i wierzyć, że to co się dzieje jest normalne i wkrótce minie. Płaczące i prężące się dziecko trzeba wziąć delikatnie na ręce, przytulić, kołysać, nosić. Jeśli dziecko na to pozwoli, można je włożyć do chusty i tak poruszać się po domu - ciepło ciała rodzica, bicie jego serca oraz delikatny masaż, który będzie towarzyszył jego ruchom może złagodzić objawy kolki (zwłaszcza, jeśli mają podłoże emocjonalne).  Jeśli dziecko nie chce być noszone, można spróbować delikatnie pomasować jego brzuszek (zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara!) lub przyłożyć do niego ciepły termofor. Niektórzy rodzice chwalą metodę ogrzewania brzuszka suszarką do włosów (kojąco działa podobno nie tylko ciepłe powietrze, ale też jednostajny szum urządzenia) ale nie jest to w pełni bezpieczna metoda - nietrudno poparzyć maluszka gorącym powietrzem lub przestraszyć nagłym hałasem. Doraźnie pomóc może też ciepła kąpiel, jednak stres związany z rozbieraniem i ubieraniem może w efekcie jeszcze pogorszyć ból i stres u malucha, a działanie terapeutyczne takiej kąpieli wcale nie jest pewne. I wreszcie lekarstwa - w Internecie krążą legendy o sprowadzanych z zagranicy kropelkach na bazie simetikonu, które są w stanie cudownie uleczyć kolkę. Niestety, gastrolodzy dziecięcy mają na ich temat niezbyt dobre zdanie, choć nie zmienia to faktu, że część rodziców jest przekonana, że ich dzieciom pomogły. Jak jest w rzeczywistości - trudno powiedzieć. Na pewno jednak nie należy podawać dziecku żadnych leków bez porozumienia z pediatrą!

Najważniejsze, to być blisko dziecka w tych trudnych tygodniach, okazywać mu dużo czułości, cierpliwości, być dla niego oparciem. Nosić gdy tego potrzebuje, przytulać i uspokajać. I nie załamywać się, jeśli okaże się, że powyższe czynności nie przynoszą efektów - kolka prawdopodobnie potrwa tyle, ile musi, czyli magiczne 100 dni, jednak bliskość i wsparcie mamy czy taty dodadzą maluszkowi otuchy i zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa.

Podobne tematy

Kolka niemowlęca – jak jej uniknąć? Czym jest kolka niemowlęca? Kolka niemowlęca to powszechna dolegliwość noworodków i małych niemowląt. Objawia się napadami gwałtownego, trudnego do ukojenia płaczu, któremu towarzyszy niepokój, prężenie z podkurczaniem nóżek i zaczerwienieniem twarzy, wzdęcie brzuszka i słyszalne w jelitach przemieszczanie się nadmiernej ilości gazów. Kiedy występuje kolka niemowlęca? Kolka...

Alergie pokarmowe u niemowląt

Alergie pokarmowe u niemowląt Jeśli jakiś członek rodziny chorował lub choruje na alergie, istnieje bardzo duże ryzyko, że nowo narodzone niemowlę, również będzie miało skłonności do uczuleń, dlatego tak ważne jest aby jak najwcześniej podjąć odpowiednie środki ostrożności, które uchronią naszego maluszka przed przykrymi, a często niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami.

Błędy w żywieniu niemowląt Będąc w ciąży, układasz sobie różne scenariusze. Na przykład te dotyczące karmienia piersią i żywienia twojego maleństwa. Czytasz różne poradniki, fachowe publikacje, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowej diecie dla niemowlęcia, wiesz, kiedy i jak wprowadzać nowe produkty. Niestety założenia te często odchodzą w niebyt, a rzeczywistość jest od nich zdecydowanie odmienna. My-matki...

Sposoby na gorączkę u niemowląt Gdy u małego dziecka pojawia się gorączka, jego rodzice bardzo się stresują. Podwyższona temperatura ciała to bowiem nie tylko zagrożenie infekcją wirusową lub bakteryjną, ale także duży dyskomfort dla małego organizmu. Na szczęście gorączka nie zawsze oznacza poważne kłopoty zdrowotne. Co to jest gorączka i skąd się bierze? To nieprawda, że trzeba bić na alarm, gdy termometr...

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią Schemat żywienia niemowląt jest troszkę inny dla maluchów karmionych naturalnie (piersią) i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Różni się czasem wprowadzania pierwszych stałych pokarmów - po 4 miesiącu życia dla maluchów karmionych butelką i miesiąc później, jeśli karmimy piersią. 1-4 miesiąc życia dziecka Karmienie piersią na żądanie. Posiłki uzupełniające można...

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • ja na kolki polecam wodę koperkową, u nas się sprawdziła.
 • Ja swoim maluszkom pod czas kolki masuje brzuszek,podaję herbatkę z rumianku,okładam ciepłą pieluchą,i jak to zawodzi podaję Dicopeg Junior.
 • A Viburcol? moja córka po nim była spokojna i nie płakała. Kropelki nam nic nie pomagały, męczyła się przy nich strasznie a po Viburcolu nie to dziecko. Można go już kupi bez recepty.
 • U nas zadziałał masaż rozgrzanego brzuszka bardzo dobrze, ale kilka razy dziennie. Wyczailiśmy taką maskotkę z wkładem solnym, który można wielokrotnie nagrzewać, to się nazywa MR B- mały sam to ściska a brzuszek się grzeje. Bardzo wygodne tak więc polecam.

  A masowałam w kilku krokach właśnie wg tej ściągawki www.sposobnakolke.pl , masaż naprawdę synkowi ulżył. Pozdrawiam!
 • Moje maleństwo bardzo męczyła kolka, szukaliśmy długo czego co przyniosło by mu ulgę, pomogła mu woda koperkowa jest bezpieczna w stosowaniu i można już podawać od pierwszego miesiąca. Polecam.
 • www.najszczesliwszeniemowle.pl
  może wygram sobie tableta :)będzie jak znalazł. Nie mówiąc o tym, ze jestem ciekawa jego rozwiązań na kolkę
 • Witam, nasza Karolka uspakajała się tylko przy dźwiękach suszarki, na allegro kupiliśmy cd Sen Bobasa z różnymi dźwiękami - pralki suszarki bicia serca mamy itd. Stosowaliśmy także masaże brzuszka i Saab Simplex, w sumie pediatra stwierdził, że przyczyny kolki nie są znane więc trudno je likwidować, można jedynie łagodzić objawy. Ze mała uspakaja się przy suszarce zauważyliśmy dosyć wcześnie, później nawet jak wybudzała się w nocy to wystarczyło włączyć w miarę szybko któryś z dźwięków z płyty i znów zasypiała. Polecam też herbatkę koperkową i napar z kminku mielonego - dobrze działa na wypróżnienia gazów. Pozdrawiam wszystkich zmęczonych rodziców borykających się z tą okropną kolką, Asia.
 • ojjjjjj i mnie biogaia pomogła :)
 • Witam, nasza Mała Mi uspakajała się przy dźwiękach suszarki, na allegro kupiliśmy cd "Dobry Sen" z różnymi dźwiękami - pralki suszarki bicia serca mamy itd. Stosowaliśmy także masaże brzuszka i Saab Simplex, w sumie pediatra stwierdził, że pryczyny kolki nie są znane więc trudno je likwidować, można jedynie łagodzić objawy. Ze mała uspakaja się przy suszarce zauważyliśmy dosyć wcześnie, później nawet jak wybudzała się w nocy to wystarczyło włączyć w miarę szybko któryś z dźwięków z płyty i znów zasypiała. Polecam też herbatkę koperkową i napar z kminku mielonego - dobrze działa na wypróżnienia gazów. Pozdrawiam wszystkich zmęczonych rodziców borykających się z tą okropną kolką, Milena.
 • bio gaja okazała się moim wybawieniem. kropelki mnie trochę kosztowały, ale przynajmniej mojemu dziecku przyniosły ogromną ulgę.

Pokaż więcej komentarzy

Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.