Antykoncepcja po porodzie - Benc.pl

Antykoncepcja po porodzie

Kategoria: Ciąża, Zdrowie Dodano: 15.1.2014 (17:11)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

titleOpieka nad niemowlęciem wymaga sporego zaangażowania i wysiłku. Młoda mama musi pielęgnować, karmić, ale też zabawiać swojego malucha. Właściwie cały dzień zorganizowany jest pod kątem potrzeb pociechy. Niektóre pary jednak bardzo szybko decydują się na rodzeństwo, inne chcą przeżyć macierzyństwo z pierworodnym jak najpełniej, a powoływanie na świat kolejnego potomka pragną odłożyć w czasie. Metody antykoncepcyjne mają pomóc partnerom te plany zrealizować.

Wybór antykoncepcji

Uzależniony jest od tego, czy kobieta karmi dziecko piersią. Należy bowiem pamiętać, że przyjmowane hormony przenikają z pokarmem. Dlatego trzeba lekarzowi zaznaczyć, że dziecko jest na piersi, aby mógł dobrać odpowiednie metody zapobiegania ciąży.

Przy wyborze antykoncepcji na pewno ważny jest też stan zdrowia kobiety, samopoczucie, umiejętność trzymania się rozkładów (dobra pamięć), a także przekonania religijne.

Prezerwatywa

Najbardziej rozpowszechniona z metod antykoncepcji to prezerwatywa - lateksowy (najczęściej) woreczek o cylindrycznym kształcie zakładany na penisa. To metoda mechaniczna, która zapobiega przedostaniu się spermy do pochwy, a tym samym uniemożliwia kontakt plemników z komórką jajową. Jej skuteczność zależy jednak od kilku warunków. Należy ją nakładać według odpowiednich zasad, bezpośrednio przed współżyciem, a po stosunku od razu zdjąć, aby na skutek zwiotczenia prącia prezerwatywa nie zsunęła się. Warto też kupować kondomy dobrych firm, odpowiednio przechowywane, niezniszczone.

Plusy:

 • dostępność
 • nie ingeruje w zdrowie
 • chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciowa

Minusy:

 • wymaga przerwania gry wstępnej
 • czasem pogarsza (u mężczyzn) jakość doznań
 • czasem wymaga stosowania żeli nawilżających u kobiet
 • może wywołać uczulenie lub podrażnić ścianki pochwy
 • obniżona skuteczność

Minipigułka (Cerazette, Azalia)

Przygotowana specjalnie dla kobiet karmiących. Zawiera tylko jeden hormon, progestagen - dlatego nazywana jest pigułką jednoskładnikową - nie zawiera zaś estrogenów. Jej celem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co ma utrudnić plemnikom przedostanie się do jajowodów. Ponadto hamuje rozwój endometrium, co uniemożliwia zagnieżdżenie ewentualnie zapłodnionej komórki jajowej. Cerazette blokuje też owulację, jednak nie w 100%. W pewnym stopniu przenika z pokarmem matki, nie ma jednak badań, które by pokazywały wpływ na niemowlę przyjmowania hormonów przez matkę.

Plusy:

 • nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń
 • daje poczucie swobody w seksie

Minusy:

 • wymaga, aby kobieta przyjmowała ją regularnie, o tej samej porze

możliwe skutki uboczne (za ulotką): nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe, trądzik, zmiany nastroju, bolesność piersi, nudności, zwiększenie masy ciała, ból głowy, brak miesiączki, zmniejszenie libido, zapalenie pochwy, bolesne miesiączki, torbiele jajników

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-provera)

Jest pochodną żeńskiego hormonu - progesteronu. Przyjmuje się ją w postaci iniekcji domięśniowej raz na trzy miesiące. Działa na tych samych zasadach co minipigułka, czyli blokuje owulację, powoduje atrofię błony śluzowej macicy, zagęszcza śluz.

Plusy:

 • nie wymaga pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletki

Minusy:

 • nie można nagle z niej zrezygnować (np. z powodu skutków ubocznych)
 • powrót płodności po odstawieniu trwa do roku

możliwe skutki uboczne: nadmierne krwawienia lub brak krwawień miesięcznych, zmniejszone libido, bóle głowy, nadmierna nerwowość, zawroty głowy, depresja, bezsenność, mdłości, tycie

Wkładka wewnątrzmaciczna (Mirena, LadyInsert)

To system domaciczny w kształcie litery T. Uwalnia stopniowo hormon, który znajduje się w cylindrze części poziomej wkładki. Działa przez pięć lat, ale jest możliwe jej wcześniejsze usunięcie. Zakładane są dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki po porodzie.

Plusy:

 • nie wymaga pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletki
 • hamuje krwawienie (co dla niektórych kobiet może być też minusem)

Minusy:

 • jest dużą ingerencją w działanie organizmu
 • możliwe skutki uboczne: nieregularne krwawienie bądź ich całkowity brak, (za ulotką) obrzęki obwodowe lub brzuszne, zwiększenie masy ciała, nastroje depresyjne, nerwowość, zmiany nastroju, bóle głowy, bóle brzucha, bóle w podbrzuszu, nudności, trądzik, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmierne wydzielanie śluzu z pochwy, zapalenie szyjki macicy, napięcie w piersiach, ból piersi, wypadnięcie systemu

Metody naturalnego rozpoznawania płodności

Wymagają obserwacji sygnałów, które wysyła ciało, czyli mierzenia temperatury, badania śluzu oraz szyjki macicy. Spostrzeżenia należy zapisywać na wykresie i interpretować według jednej z kilku metod (np. angielskiej, Roetzera, Kippleyów czy Kramarek). Jeśli kobieta nie prowadzi uważnych obserwacji oraz nie spełnia zasad LAM (metoda laktacyjnego braku miesiączek), nie może liczyć na to, że karmienie piersią zabezpiecza ją przed ciążą.

Plusy:

 • nie wymaga ingerowania w organizm, jest ekologiczna i zgodna z naturą
 • nie posiada skutków ubocznych

Minusy:

 • zmusza do okresowego powstrzymywania się od współżycia
 • wymaga gruntownej wiedzy  i umiejętności interpretacji objawów (stąd u kobiet, które zaczynają je stosować po porodzie, może wywoływać uczucie frustracji i lęku)

Konsultacja: Katarzyna Pietuch, lekarz ginekolog-położnik, właścicielka szkoły rodzenia „Pępek świata"

Podobne tematy

Jak pozbyć się brzuszka po porodzie Gwiazdy z Hollywood stosują diety, zatrudniają osobistych trenerów, masażystów i dietetyków. Wydają sporo na to, aby po porodzie wrócić jak najszybciej do sylwetki sprzed ciąży. Przykładowo, taki cud kosztował majątek Jennifer Lopez, która w lutym 2008r. urodziła bliźniaki, a w czerwcu tgo samego roku była już lżejsza o 25 kg niż przed ciążą. Jednak nie każda z nas ma pół miliona dolarów...

Powrót do formy po porodzie

Powrót do formy po porodzie Oczekiwany pod koniec ciąży, z ogromną niecierpliwością, poród nastąpił. Kobieta jest zachwycona maleństwem, które przez dziewięć miesięcy nosiła w brzuszku. Z drugiej jednak strony spogląda właśnie na swoje ciało i jest zaskoczona, a nawet przerażona. Nie tak wyglądało jej ciało przed ciążą! Co więc zrobić?

Zioła w ciąży i po porodzie Wciąż niewystarczająco doceniamy moc ziół. Wolimy zastosować farmakologię, która, wydaje nam się, działa szybciej i skuteczniej. Warto jednak pamiętać, że leki mogą negatywnie oddziaływać na pracę innych organów. Dlatego leki z Bożej apteki są tak nieocenione. Pomagają, przynoszą ulgę, działają wspomagająco i przede wszystkim - umiejętnie zastosowane, nie szkodzą. Na uspokojenie...

Tata przy porodzie – tak czy nie? Poród, który jeszcze nie tak dawno był zmedykalizowanym procederem, dziś przypomina już o wiele bardziej narodziny sprzed lat. W atmosferze intymności, czasem nawet w zaciemnieniu, przy udziale osoby najbliższej... przychodzi na świat dziecko, według własnego rytmu, w zgodzie z naturą. Coś się jednak zmieniło. Przed wielu laty kobietom przy porodzie towarzyszyły inne doświadczone matki,...

Powrót płodności po porodzie

Powrót płodności po porodzie Według metody LAM, w przypadku pełnego karmienia piersią niepłodność poporodowa wynosi 84 dni, czyli 12 tygodni, a jeśli karmisz piersią w sposób niepełny lub nie karmisz piersią w ogóle możesz przyjąć 6. tygodniowy okres niepłodności poporodowej. A jak rozpoznać powrót płodności po porodzie?

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • Moje doświadczenia z anty po urodzeniu córki jest dwojakie, najpierw miałam hormony bo uważałam że będą wygodne, ale zaczęły się problemy zdrowotne, później przeszłam na zwykłą prezerwatywę, ale po roku znalazłam alternatywę i teraz mam diafragmę caya i już przy niej zostałam
 • Ja podobnie jak dziewczyny niżej mam komputer cyklu, ale innej firmy - Cyclotest.
  Wcześniej brałam tabletki, ale bardzo mi nie służyły, nawet te dla karmiących
 • ja miałam spiralę po której umierałam, to była jakaś masakra, później na jakimś forum przeczytałam o Lady compie, po kilku dniach przemyśleń zakupiłam i mam go już od 2 lat :)
 • tabletki odstawiłam na rzecz komputera cyklu Lady comp, wam tez radzę
 • też mam Pearly :)
 • ja właśnie wybrałam metody naturalne, ale w łatwiejszej formie, szukając w necie informacji natknęłam się na komputer cyklu Pearly. Zakupiłam i cieszę się, że nie muszę się faszerować tymi tabsami
 • o tym zastrzyku nie slyszalam. Czy któraś wie o tym wiecej? bralam tabletki ale nie moge wymiotuje i zle sie czuje mam klucia i bolesci. Zawroty glowy i duzy stres
 • polecam tabletki antykoncepcyjne milvane
 • przed pierwszą ciążą stosowałam tabletki...niedługo będziemy starać się o 2 (tak zeby była mała różnica wieku między dziećmi) i stosuję teraz metody naturalne. Ja mam tester Afrodyta. Nie chcę się truć przed drugim dziecioszkiem, tym bardziej ze o pierwsze ponad rok się starałam..
 • Ja kiedy już mi się wszystko ustabilizowało po porodzie, zaczęłam używać komputera cyklu ( Cyclotest 2 Plus ), wysoka skuteczność i najważniejsze nic nie ingeruje w mój organizm.

Pokaż więcej komentarzy

Tematy poruszane w tekście

Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Antykoncepcja po porodzie

Kategoria: Ciąża, Zdrowie Dodano: 15.1.2014 (17:11)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

titleOpieka nad niemowlęciem wymaga sporego zaangażowania i wysiłku. Młoda mama musi pielęgnować, karmić, ale też zabawiać swojego malucha. Właściwie cały dzień zorganizowany jest pod kątem potrzeb pociechy. Niektóre pary jednak bardzo szybko decydują się na rodzeństwo, inne chcą przeżyć macierzyństwo z pierworodnym jak najpełniej, a powoływanie na świat kolejnego potomka pragną odłożyć w czasie. Metody antykoncepcyjne mają pomóc partnerom te plany zrealizować.

Wybór antykoncepcji

Uzależniony jest od tego, czy kobieta karmi dziecko piersią. Należy bowiem pamiętać, że przyjmowane hormony przenikają z pokarmem. Dlatego trzeba lekarzowi zaznaczyć, że dziecko jest na piersi, aby mógł dobrać odpowiednie metody zapobiegania ciąży.

Przy wyborze antykoncepcji na pewno ważny jest też stan zdrowia kobiety, samopoczucie, umiejętność trzymania się rozkładów (dobra pamięć), a także przekonania religijne.

Prezerwatywa

Najbardziej rozpowszechniona z metod antykoncepcji to prezerwatywa - lateksowy (najczęściej) woreczek o cylindrycznym kształcie zakładany na penisa. To metoda mechaniczna, która zapobiega przedostaniu się spermy do pochwy, a tym samym uniemożliwia kontakt plemników z komórką jajową. Jej skuteczność zależy jednak od kilku warunków. Należy ją nakładać według odpowiednich zasad, bezpośrednio przed współżyciem, a po stosunku od razu zdjąć, aby na skutek zwiotczenia prącia prezerwatywa nie zsunęła się. Warto też kupować kondomy dobrych firm, odpowiednio przechowywane, niezniszczone.

Plusy:

 • dostępność
 • nie ingeruje w zdrowie
 • chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciowa

Minusy:

 • wymaga przerwania gry wstępnej
 • czasem pogarsza (u mężczyzn) jakość doznań
 • czasem wymaga stosowania żeli nawilżających u kobiet
 • może wywołać uczulenie lub podrażnić ścianki pochwy
 • obniżona skuteczność

Minipigułka (Cerazette, Azalia)

Przygotowana specjalnie dla kobiet karmiących. Zawiera tylko jeden hormon, progestagen - dlatego nazywana jest pigułką jednoskładnikową - nie zawiera zaś estrogenów. Jej celem jest zagęszczenie śluzu szyjkowego, co ma utrudnić plemnikom przedostanie się do jajowodów. Ponadto hamuje rozwój endometrium, co uniemożliwia zagnieżdżenie ewentualnie zapłodnionej komórki jajowej. Cerazette blokuje też owulację, jednak nie w 100%. W pewnym stopniu przenika z pokarmem matki, nie ma jednak badań, które by pokazywały wpływ na niemowlę przyjmowania hormonów przez matkę.

Plusy:

 • nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń
 • daje poczucie swobody w seksie

Minusy:

 • wymaga, aby kobieta przyjmowała ją regularnie, o tej samej porze

możliwe skutki uboczne (za ulotką): nieregularne krwawienia międzymiesiączkowe, trądzik, zmiany nastroju, bolesność piersi, nudności, zwiększenie masy ciała, ból głowy, brak miesiączki, zmniejszenie libido, zapalenie pochwy, bolesne miesiączki, torbiele jajników

Hormonalny zastrzyk domięśniowy (Depo-provera)

Jest pochodną żeńskiego hormonu - progesteronu. Przyjmuje się ją w postaci iniekcji domięśniowej raz na trzy miesiące. Działa na tych samych zasadach co minipigułka, czyli blokuje owulację, powoduje atrofię błony śluzowej macicy, zagęszcza śluz.

Plusy:

 • nie wymaga pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletki

Minusy:

 • nie można nagle z niej zrezygnować (np. z powodu skutków ubocznych)
 • powrót płodności po odstawieniu trwa do roku

możliwe skutki uboczne: nadmierne krwawienia lub brak krwawień miesięcznych, zmniejszone libido, bóle głowy, nadmierna nerwowość, zawroty głowy, depresja, bezsenność, mdłości, tycie

Wkładka wewnątrzmaciczna (Mirena, LadyInsert)

To system domaciczny w kształcie litery T. Uwalnia stopniowo hormon, który znajduje się w cylindrze części poziomej wkładki. Działa przez pięć lat, ale jest możliwe jej wcześniejsze usunięcie. Zakładane są dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki po porodzie.

Plusy:

 • nie wymaga pamiętania o codziennym przyjmowaniu tabletki
 • hamuje krwawienie (co dla niektórych kobiet może być też minusem)

Minusy:

 • jest dużą ingerencją w działanie organizmu
 • możliwe skutki uboczne: nieregularne krwawienie bądź ich całkowity brak, (za ulotką) obrzęki obwodowe lub brzuszne, zwiększenie masy ciała, nastroje depresyjne, nerwowość, zmiany nastroju, bóle głowy, bóle brzucha, bóle w podbrzuszu, nudności, trądzik, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, nadmierne wydzielanie śluzu z pochwy, zapalenie szyjki macicy, napięcie w piersiach, ból piersi, wypadnięcie systemu

Metody naturalnego rozpoznawania płodności

Wymagają obserwacji sygnałów, które wysyła ciało, czyli mierzenia temperatury, badania śluzu oraz szyjki macicy. Spostrzeżenia należy zapisywać na wykresie i interpretować według jednej z kilku metod (np. angielskiej, Roetzera, Kippleyów czy Kramarek). Jeśli kobieta nie prowadzi uważnych obserwacji oraz nie spełnia zasad LAM (metoda laktacyjnego braku miesiączek), nie może liczyć na to, że karmienie piersią zabezpiecza ją przed ciążą.

Plusy:

 • nie wymaga ingerowania w organizm, jest ekologiczna i zgodna z naturą
 • nie posiada skutków ubocznych

Minusy:

 • zmusza do okresowego powstrzymywania się od współżycia
 • wymaga gruntownej wiedzy  i umiejętności interpretacji objawów (stąd u kobiet, które zaczynają je stosować po porodzie, może wywoływać uczucie frustracji i lęku)

Konsultacja: Katarzyna Pietuch, lekarz ginekolog-położnik, właścicielka szkoły rodzenia „Pępek świata"

Podobne tematy

Jak pozbyć się brzuszka po porodzie Gwiazdy z Hollywood stosują diety, zatrudniają osobistych trenerów, masażystów i dietetyków. Wydają sporo na to, aby po porodzie wrócić jak najszybciej do sylwetki sprzed ciąży. Przykładowo, taki cud kosztował majątek Jennifer Lopez, która w lutym 2008r. urodziła bliźniaki, a w czerwcu tgo samego roku była już lżejsza o 25 kg niż przed ciążą. Jednak nie każda z nas ma pół miliona dolarów...

Powrót do formy po porodzie

Powrót do formy po porodzie Oczekiwany pod koniec ciąży, z ogromną niecierpliwością, poród nastąpił. Kobieta jest zachwycona maleństwem, które przez dziewięć miesięcy nosiła w brzuszku. Z drugiej jednak strony spogląda właśnie na swoje ciało i jest zaskoczona, a nawet przerażona. Nie tak wyglądało jej ciało przed ciążą! Co więc zrobić?

Zioła w ciąży i po porodzie Wciąż niewystarczająco doceniamy moc ziół. Wolimy zastosować farmakologię, która, wydaje nam się, działa szybciej i skuteczniej. Warto jednak pamiętać, że leki mogą negatywnie oddziaływać na pracę innych organów. Dlatego leki z Bożej apteki są tak nieocenione. Pomagają, przynoszą ulgę, działają wspomagająco i przede wszystkim - umiejętnie zastosowane, nie szkodzą. Na uspokojenie...

Tata przy porodzie – tak czy nie? Poród, który jeszcze nie tak dawno był zmedykalizowanym procederem, dziś przypomina już o wiele bardziej narodziny sprzed lat. W atmosferze intymności, czasem nawet w zaciemnieniu, przy udziale osoby najbliższej... przychodzi na świat dziecko, według własnego rytmu, w zgodzie z naturą. Coś się jednak zmieniło. Przed wielu laty kobietom przy porodzie towarzyszyły inne doświadczone matki,...

Powrót płodności po porodzie

Powrót płodności po porodzie Według metody LAM, w przypadku pełnego karmienia piersią niepłodność poporodowa wynosi 84 dni, czyli 12 tygodni, a jeśli karmisz piersią w sposób niepełny lub nie karmisz piersią w ogóle możesz przyjąć 6. tygodniowy okres niepłodności poporodowej. A jak rozpoznać powrót płodności po porodzie?

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • Moje doświadczenia z anty po urodzeniu córki jest dwojakie, najpierw miałam hormony bo uważałam że będą wygodne, ale zaczęły się problemy zdrowotne, później przeszłam na zwykłą prezerwatywę, ale po roku znalazłam alternatywę i teraz mam diafragmę caya i już przy niej zostałam
 • Ja podobnie jak dziewczyny niżej mam komputer cyklu, ale innej firmy - Cyclotest.
  Wcześniej brałam tabletki, ale bardzo mi nie służyły, nawet te dla karmiących
 • ja miałam spiralę po której umierałam, to była jakaś masakra, później na jakimś forum przeczytałam o Lady compie, po kilku dniach przemyśleń zakupiłam i mam go już od 2 lat :)
 • tabletki odstawiłam na rzecz komputera cyklu Lady comp, wam tez radzę
 • też mam Pearly :)
 • ja właśnie wybrałam metody naturalne, ale w łatwiejszej formie, szukając w necie informacji natknęłam się na komputer cyklu Pearly. Zakupiłam i cieszę się, że nie muszę się faszerować tymi tabsami
 • o tym zastrzyku nie slyszalam. Czy któraś wie o tym wiecej? bralam tabletki ale nie moge wymiotuje i zle sie czuje mam klucia i bolesci. Zawroty glowy i duzy stres
 • polecam tabletki antykoncepcyjne milvane
 • przed pierwszą ciążą stosowałam tabletki...niedługo będziemy starać się o 2 (tak zeby była mała różnica wieku między dziećmi) i stosuję teraz metody naturalne. Ja mam tester Afrodyta. Nie chcę się truć przed drugim dziecioszkiem, tym bardziej ze o pierwsze ponad rok się starałam..
 • Ja kiedy już mi się wszystko ustabilizowało po porodzie, zaczęłam używać komputera cyklu ( Cyclotest 2 Plus ), wysoka skuteczność i najważniejsze nic nie ingeruje w mój organizm.

Pokaż więcej komentarzy

Tematy poruszane w tekście

Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.