Ból porodowy
Kategoria: Ciąża, Poród i połóg Dodano: 15.1.2014 (17:15)
Autor: Monika Moryń zobacz wszystkie artykuły autora
Sens bólu rodzenia wydaje sie tematem dość dyskusyjnym. Niektórzy uważają, że jest niepotrzebny, deprecjonujący, dlatego każda kobieta powinna mieć darmowy dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego (SLD przygotowuje ustawę w tej sprawie). Inni, jak Włodzimierz Fijałkowski, pojmują ból jako element ryzyka życia. Profesor pisze, że kobiety przyjmują poród „takim, jaki jest, włączają ból rodzenia w swą biografię, podejmują go, aby w twórczym przekształceniu pojąć jego głęboki sens" (Dar rodzenia).
Dlaczego w ogóle boli?
Poród nie jest jednym, nieprzerwanym okresem bolesności. Ból przychodzi wraz ze skurczami, z nimi też odchodzi. Co więc jest tego przyczyną? Przede wszystkim skracanie się i rozwieranie szyjki macicy. Najkrytyczniejszy jest moment, gdy szyjka osiąga siedem centymetrów rozwarcia. Większość kobiet ma wtedy wrażenie, że już więcej nie wytrzyma. Warto jednak zdać sobie sprawę, że po tej trudnej chwili akcja zaczyna postępować coraz szybciej. Włączają się też powoli skurcze parte, które potrafią przynieść rodzącej sporo ulgi.
Niektóre z nas odczuwają bóle krzyżowe. Te z kolei są efektem albo przechodzenia bólu z rozwierania się szyjki przez nerwy miedniczne przywspółczulne do krzyżowych partii kręgosłupa, albo napinania się wiązadeł krzyżowo-macicznych.
Zbędny w porodzie ból może pochodzić z napinania mięśni brzucha, krocza, nóg, pośladków - jest to efektem lęku i nieumiejętności odprężenia się.
Sens bólu
Nie jest prawdą, ze ból porodowy nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Należy go potraktować jak sygnał czy raczej ciąg sygnałów. Ważne, by umieć je mądrze odczytać! Po pierwsze, bolesne skurcze dostarczają informacji, że rozpoczyna się poród i należy udać się wkrótce do szpitala. Po drugie, zawiadamiają mamę, iż musi aktywnie pomóc dziecku w przyjściu na świat - na skurczach powinna odpowiednio oddychać, aby dotlenić potomka, oraz rozluźniać pozostałe mięśnie.
Wyeliminowanie bólu poprzez podanie znieczulenia zewnątrzoponowego - zwłaszcza zbyt późno - może spowodować, ze kobieta nie będzie czuła skurczów. Co za tym idzie, nie będzie wiedziała kiedy oddychać, może nie czuć potrzeby parcia lub przeć zbyt słabo. Z tych też względów część kobiet znieczulonych jest poddawana zabiegowi Kristellera (wypychanie dziecka przez naciskanie powłok brzusznych) lub trafia na salę operacyjną.
Przyczyny wzmagania się bólu
Jeśli w trakcie porodu ból potężnie się wzmaga, warto sprawdzić, czy wina za ten stan rzeczy nie leży po stronie jednej z poniższych przyczyn. Można zadać sobie wtedy pytania:
- czy nie odczuwam niezrozumiałego lęku?
- czy czuję się wspierana (przez partnera, przez personel medyczny)?
- czy personel medyczny zwraca się do mnie uprzejmie?
- czy wszystko wokół dzieje się za moją zgodą?
- czy rozumiem, co się dzieje i dlaczego?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą rodzącej stwierdzić, czy nie przeżywa niepotrzebnego stresu generowanego przez okoliczności zewnętrzne. Jeśli na któreś z pytań odpowiada ona „tak", to powinna zaangażować osobę towarzyszącą przy porodzie, by oczyszczała atmosferę wokół narodzin dziecka.
Ból może się też nasilić, gdy zostanie podana kobiecie oksytocyna lub gdy położnica spędzi większą część porodu na leżąco. Dodatkowy ból powodują też badania czy wykonywanie masażu szyjki macicy w czasie trwającego skurczu.
Naturalne metody łagodzenia bólu
Zwróć uwagę, że użyliśmy słów „łagodzenie bólu". Podane niżej metody nie wyeliminują bolesnych skurczów. Nie zachęcamy też do walki z bólem - zachęcamy do aktywnego podjęcia współpracy z nim.
Metody:
oddychanie przeponą
- koncentrowanie się na oddechu pozwala rozluźnić napięte mięśnie (wstrzymywanie oddechu powoduje niekorzystne napinanie mięśni)
- dotlenia organizm matki i dziecka
kąpiel, ciepły prysznic
- odprężenie i relaks
- odczucie zmycia zmęczenia
- lepsze ukrwienie mięśni, a co za tym idzie łatwiejsze ich rozciąganie
aktywność, ruch, kołysanie się, taniec, zmiany pozycji
- poród szybciej postępuje
- dziecko napierające od góry na szyjkę macicy szybciej ją otwiera
- dziecku łatwiej przemieszczać się przez kanał rodny
masaż
- odprężenie i relaks
- koi nerwy
słuchanie muzyki
- odprężenie i relaks
rozmowa z partnerem
- odprężenie i relaks
- wsparcie
- zachęca do aktywności, przypomina rady usłyszane w szkole rodzenia czy przeczytane w artykułach
Farmakologiczne metody walki z bólem
Te z kolei mają za zadanie całkowite wyeliminowanie doświadczenia bólu. To, co jednak wydaje się sposobem na rozwiązanie problemu, może nieść sporo negatywnych konsekwencji. W polskich szpitalach można poprosić o podanie Dolarganu, pochodnej morfiny. Jest darmowy i działa rozkurczowo. Może jednak spowodować otępienie rodzącej, senność czy wręcz depresję oddychania u noworodka.
Znieczulenie zewnątrzoponowe ma za zadanie blokować nerwy przewodzące informacje o bólu z macicy do mózgu. Do negatywnych konsekwencji należą: (czasem) wydłużenie I i II etapu porodu, osłabienie odczucia skurczów, zwiększona potrzeba użycia oksytocyny czy w końcu zakończenie porodu cesarskim cięciem.
Dobre 1 Słabe 0 secondshe 7.10.2011 (12:39) Odpowiedź
Dobre 0 Słabe 4 sofi824 14.9.2010 (11:00) Odpowiedź