Pierwszy miesiąc - rozwój dziecka - Benc.pl

Pierwszy miesiąc - rozwój dziecka

Kategoria: Niemowlę, Kalendarz pierwszego roku Dodano: 17.8.2009 (14:19)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

Gratulacje! Zostałaś właśnie świeżo upieczoną mamą. Ty i maluszek jesteście zmęczeni porodem, ale z pewnością trzymając pierwszy raz swoje dziecko w ramionach jesteś najszczęśliwszą osobą pod słońcem. Przed wami - rodzicami rozpoczyna się piękna ale i wyczerpująca przygoda, jaką jest  wychowanie waszego dziecka. O to parę słów, o tym czego możesz się spodziewać w pierwszym miesiącu jego życia.

Wygląd

Możesz być zdziwiona, że twój dzidziuś nie jest podobny ani do ciebie, ani do swojego taty i w niczym nie przypomina pulchnego niemowlaczka. Nie martw się. Przebył długą i ciężką drogę, by się z wami spotkać. Zaczerwienienia i obrzęki spowodowane porodem niebawem znikną i za parę tygodni wszyscy będą zachwycać się waszym potomkiem.

Pokarm

Zaraz po narodzinach położna przystawi maluszka do twojej piersi. Przez pierwsze dni po porodzie twój organizm produkuje siarę - gęste, żółtawe mleko, bogate w przeciwciała i sole mineralne. Dzięki niemu maluch szybciej zrobi pierwszą kupę - smółkę. Po kilku dniach pojawi się mleko przejściowe, które jest bardziej kaloryczne. Po około 3 tygodniach zaczniesz produkować już mleko właściwe. Karmienie naturalne to same zalety - wzmacnia odporność malucha, zawiera odpowiednie białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapewniające prawidłowy rozwój mózgu, zapobiega alergiom pokarmowym. Dzięki karmieniu organizm wydziela hormon - oksytocynę, która sprawia, że macica szybciej się obkurcza i poporodowe krwawienie trwa krócej.

Bardzo ważne jest, by od samego początku prawidłowo przystawić malucha do piersi. Bolące, spękane brodawki mogą zniechęcić każdą mamę do karmienia, dlatego nie wahaj się prosić położną o pomoc, a w przypadku problemów z karmieniem (brakiem mleka lub nawałem) skontaktuj się z pogotowiem laktacyjnym.

Przyrost masy ciała

Pamiętaj aby kontrolować przyrost masy noworodka, gdyż karmiąc piersią nie jesteś w stanie dokładnie określić ile twój maluch zje. Wg polskich norm niemowlę powinno przez pierwszy kwartał  przybierać po 600 g na miesiąc, a w drugim półroczu 450 g. Przyrost masy ciała liczy się w 1. miesiącu od najniższej wagi zaraz po urodzeniu.

Sen

Jesteś zmęczona porodem i opieką nad maluszkiem, który pewnie w nocy daje wam nieźle popalić. Co więcej dzidziuś woli ucinać sobie 15 minutowe drzemki, po czym od razu domaga się piersi. Problem tkwi w tym, że dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, a gdy jest głodne, ma mokro, coś go uwiera, lub nie odpowiada mu temperatura - budzi się i domaga tego, czego w danej chwili potrzebuje. Nie oczekuj, że noworodek będzie przesypiać noc, bo porostu jest głodny. Dlatego mama powinna kierować się zasadą - kiedy dziecko śpi, mama też śpi lub odpoczywa. Reszta jest nieważna, a obowiązki domowe musi przejąć druga osoba (mąż, babcia, opiekunka, pomoc domowa), do czasu, aż nie poznacie się dobrze z dzidziusiem.

Porządek dnia

Z czasem zaczniesz zauważać prawidłowości w rozkładzie dnia niemowlaka i będziesz mogła ustalić tzw. „rozkład dnia". Staraj się od samego początku ustalać porządek i rytuały wg których opiekujesz się  niemowlakiem, tak aby każde twoje działanie nie było dla niego zaskoczeniem. Tutaj z pewnością pomoże wam książka Tracy Hogg - Język niemowląt. Warto podzielić czas w ciągu dnia na 3 pory - spanie, karmienie i aktywność. Niemowlę powinno już spać średnio 1,5 godz. przy czym po ok. trzech tygodniach sen nocny będzie się wydłużać. Po przebudzeniu zmieniamy pieluchę i przystawiamy do piersi. Karmienie zajmuje nam ok. 30 min (niemowlę o masie powyżej 3 kg może być karmione co 2,5-3 godziny), po czym jednomiesięczny maluszek powinien być aktywny przez ok.45 min (w tym czasie również przewijamy, przebieramy dziecko). Gdy odwraca główkę, zaczyna marudzić, ziewać - oznacza, że jest już zmęczony i pora na kolejną drzemkę. Warto wprowadzić określoną porę kąpieli, która ma odprężyć i wyciszyć dziecko przed pójściem spać. Wieczorne rytuały pozwolą mu szybciej nauczyć się rozróżniać dzień od nocy.

Pielęgnacja

Kąpiel noworodka w szpitalu jest obowiązkiem pielęgniarki lub położnej, jednak warto asystować przy zabiegach pielęgnacyjnych, szczególnie, gdy jest to wasze pierwsze dziecko. Nie wahaj się zadawać pytań odnośnie pielęgnacji i technik kąpieli. Kiedy przyjedziecie do domu, sami będziecie musieli zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest pierwsze samodzielne mycie bobasa. Przede wszystkim nie spieszcie się i przygotujcie wcześniej wszystkie akcesoria, tak aby były pod ręką. Pamiętajcie, że w pokoju lub łazience musi być ciepło. Częstym powodem płaczu jest po prostu zbyt niska temperatura wody, ale uwaga - nie może być za gorąca, gdyż łatwo oparzyć wrażliwą skórę noworodka.

Kikut pępowinowy najlepiej przemywać roztworem 70 % spirytusu (na 2 miarki dwukrotnie przegotowanej wody 1 miarka 99% spirytusu). Pamiętaj, żeby delikatnie przemyć obręcz wokół kikuta. Nie odklejaj go na siłę! Sam odpadnie po ok. 2-3 tygodniach.

Nie zapominaj o tym by prawidłowo podmywać pupę dziecka - od przodu do tyłu, nigdy na odwrót. Jest to szczególnie istotne w przypadku dziewczynek, by nie doprowadzić do infekcji okolic intymnych.

Spacer

Gdy dziecko rodzi się latem i jest ładna pogoda - nie ma problemu z pierwszym spacerem. Przez pierwszy tydzień weranduj dziecko przy otwartym oknie. Pierwszy spacer możecie już odbyć w 2 tygodniu. Oczywiście nie długi. Na początek wystarczy 15-20 min. Pamiętaj, że jesteś w połogu i nie wolno ci się przemęczać. Nie dźwigaj też niczego! Jeśli nie masz windy i mieszkasz na piętrze zaczekaj na męża lub poproś sąsiada o pomoc przy zniesieniu wózka.

Jeśli maluch urodził się zimą, to niestety musisz dopasować się do warunków pogodowych. Nie wychodzimy z niemowlakiem gdy temperatura jest poniżej 10 stopniu, a co dopiero z noworodkiem. Nie spieszmy się z pierwszym spacerem, tylko poczekajmy na suchy, słoneczny i stosunkowo ciepły dzień. Nie oznacza to jednak, że mamy dziecko chować w cieplarnianych warunkach. Częściej werandujmy malucha i wietrzmy jego pokój.

Rozwój maluszka

Masz wrażenie, że ciało twojego bobasa jest wiotkie i bezwładne. Na początku noworodek nie jest panem swojego ciała i nie umie skoordynować własnych ruchów. Nie jest mu łatwo odnaleźć się w nowym środowisku, pozbawionym wód płodowych, które chroniły go przed bodźcami. Układ nerwowy, mięśniowy, pokarmowy noworodka nie jest dojrzały i będzie się rozwijać przez kolejne miesiące. Z czasem maluch zacznie panować nad swoim ciałkiem i odruchami ale przed wami jeszcze długa droga.

Cechą charakterystyczną dla noworodków są wrodzone odruchy, które z czasem zanikną. Na silny bodziec - światło, dźwięk, nagły dotyk maluch reaguje odruchem Moro. Maluszek prostuje nagle ręce i nogi, otwiera paluszki, poczym szybko je przykurcza do ciałka, a dłonie zaciska w piąstki. Odruch ten zanika między 4. a 6. miesiącem życia.

Każda mama z pewnością zauważa, że przy delikatnym dotknięciu policzka, maluszek otwiera buzię jak ptaszek. W ten sposób przygotowuje się do jedzenia - szuka piersi, bądź smoczka butelki. Odruch ten zanika w ok. 4. miesiącu życia.

W pierwszym miesiącu maluszek kładziony na brzuszku stara się podnoście główkę - jednak jest zbyt ciężka i duża w stosunku do reszty ciała, a mięśnie grzbietu i szyi nie są jeszcze w stanie utrzymać takiego ciężaru i próby przekręcania główki w bok kończą się uderzeniem czołem w podłoże. Rączki malucha są jeszcze kurczowo zgięte - nie potrafi ich wysunąć do przodu, toteż nie może się podeprzeć. Aby dziecko szybciej nauczyło się trzymać główkę i wzmacniało mięśnie grzbietu układaj je często na brzuszku. Bądź wtedy zawsze przy maluchu. Większość dzieci na początku buntuje się przeciw takiej pozycji, toteż stopniowo przyzwyczajaj malucha, kładąc go na chwilkę na swoich kolanach. Pod koniec miesiąca maluszek powinien umieć trzymać przez chwilkę uniesioną głowę, przekręcać ją na boki i skupić swój wzrok na twarzy.

Dopiero pod koniec pierwszego miesiąca maluch zaczyna widzieć. W okresie pierwszych 6 tygodni maluch widzi jedynie na odległość 30 cm, a jego widzenie jest nieostre i dwuwymiarowe, dlatego nie potrzebuje żadnych zabawek, grzechotek i innych gadżetów. Maluch skupia za to chętnie wzrok na liniach prostych, dlatego, że widzi je jako ruszające się, toteż warto narysować mu na kartoniku biało czarne linie. Taki rysunek w pierwszym miesiącu życia będzie dla maluszka najlepszą zabawką i umożliwi mu trening skupiania wzroku na danym obiekcie.

Po kilku dniach przebywania w nowym świecie maluszek rozpoznaje znajome dźwięki i głosy, dlatego cały czas mów do niego i opowiadaj mu świat. Do trzeciego miesiąca życia puszczaj dziecku łagodne, kojące kołysanki, a zrezygnuj z głośnych i rytmicznych utworów. W sklepach muzycznych znajdziesz płyty z utworami klasyków (Mozart, Haydn) wybranymi specjalnie dla niemowląt.

Płacz

Każdej mamie trudno znieść kwielnie swojego maluszka, a co dopiero donośny płacz. Jednak na razie jest to jedyny sposób, w jaki dziecko może komunikować się ze światem. Poprzez płacz maluszek „mówi", że jest głodny, ma mokro, razi go świtało, jest mu niewygodnie, boli go brzuszek, jest mu za ciepło, za zimno, chce mu się pić, jest zmęczony, chce spać lub po prostu potrzebuje twojej bliskości. Początkowo problem polega na tym, że nie możesz się zorientować, o co dziecku chodzi. Nie martw się - wrodzony instynkt i praktyka uczynią z ciebie mistrza i już wkrótce zaczniesz rozpoznawać różne rodzaje płaczu, którym towarzyszą  określone ruchy ciała i grymasy twarzy (tutaj również polecamy książkę Język niemowląt, autorstwa Tracy Hogg).

Kiedy maluszek płacze, a nam już nie starcza sił i cierpliwości, weźmy głęboki oddech i wyjdźmy na chwilę z pokoju. Dziecko wyczuwa nasze negatywne emocje i tym trudniej będzie go uspokoić. Pozwoli to nam nabrać dystansu, a wsłuchując się w płacz dziecka i obserwując jego ruchy, łatwiej będzie ocenić sytuacje i odpowiednio reagować. Natychmiastowego działania wymagają sytuacje gdy płaczowi dziecka towarzyszy: gorączka, wymioty, sinienie skóry, bladość, wiotkość ciała, biegunka.

Podobne tematy

Piąty miesiąc - rozwój dziecka Piąty miesiąc to czas turlania, przewrotów z boku na bok. Niemowlę w tym wieku jest bardzo dynamiczne i przejęte poznawaniem otaczającego świata. Niektórym mamom może się wydawać, że to właśnie teraz maluch z dnia na dzień rozwija swoje umiejętności, inne natomiast mają wrażenie, że u dziecka nie widać większych postępów. Drogie mamy, pamiętajcie, że wasza pociecha nie jest średnią...

Trzeci miesiąc - rozwój dziecka Ruchy waszego bobaska są coraz bardziej skoordynowane, co pomaga mu badać otoczenie. Jego ulubioną zabawą jest składanie rączek, przypatrywanie się im i wkładanie ich do buzi. Niemowlę jest coraz bardziej mobilne. Leżąc na plecach, próbuje się zapierać i odpychać nóżkami, a pozycja „brzuszna" nie wywołuje już oporów i płaczu. Trzymiesięczne niemowlę bez  trudu podnosi główkę i trzyma ją...

Czwarty miesiąc - rozwój dziecka Przełomowy 4 miesiąc przed wami. Na pewno wczytujesz się w poradniki, opisujące rozwój niemowlęcia. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, dlatego to co jeden maluch robi w połowie 4. miesiąca życia, inny wykona dopiero w połowie piątego. Trzymam i podnoszę główkę Koniec 3. miesiąca początkuje okres dynamicznego rozwoju brzdąca. Czteromiesięczne niemowlę powinno leżąc na brzuchu...

Jedenasty miesiąc - rozwój dziecka 11. miesiąc życia to czas eksperymentów - maluch myszkuje po całym mieszkaniu (głównie raczkując), chętnie poznaje nowe smaki, wszystko bierze do buzi, a szczególnie chętnie rzeczy niedozwolone. Próbuje naśladować dźwięki, zaczyna sylabizować. Zdecydowanie i uparcie szuka kontaktu z otoczeniem. Rozwój fizyczny Maluch 11-miesięczny najczęściej waży ponad trzy razy więcej, niż w chwili...

Siódmy miesiąc - rozwój dziecka Twoje maleństwo zaczyna wymagać coraz większej uwagi i zachowania szczególnej ostrożności. Dlaczego? Ano powoli wprawia się w ruch! Nie ma jednak jeszcze poczucia przestrzeni i pełnej władzy nad swoim ciałem. Siedmiomiesięczny brzdąc niemal bez przerwy zmienia pozycje ciała. Przewraca się z plecków na brzuszek (i na odwrót), dźwiga pupę, stojąc przez chwilę na czworakach, próbuje...

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Pierwszy miesiąc - rozwój dziecka

Kategoria: Niemowlę, Kalendarz pierwszego roku Dodano: 17.8.2009 (14:19)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

Gratulacje! Zostałaś właśnie świeżo upieczoną mamą. Ty i maluszek jesteście zmęczeni porodem, ale z pewnością trzymając pierwszy raz swoje dziecko w ramionach jesteś najszczęśliwszą osobą pod słońcem. Przed wami - rodzicami rozpoczyna się piękna ale i wyczerpująca przygoda, jaką jest  wychowanie waszego dziecka. O to parę słów, o tym czego możesz się spodziewać w pierwszym miesiącu jego życia.

Wygląd

Możesz być zdziwiona, że twój dzidziuś nie jest podobny ani do ciebie, ani do swojego taty i w niczym nie przypomina pulchnego niemowlaczka. Nie martw się. Przebył długą i ciężką drogę, by się z wami spotkać. Zaczerwienienia i obrzęki spowodowane porodem niebawem znikną i za parę tygodni wszyscy będą zachwycać się waszym potomkiem.

Pokarm

Zaraz po narodzinach położna przystawi maluszka do twojej piersi. Przez pierwsze dni po porodzie twój organizm produkuje siarę - gęste, żółtawe mleko, bogate w przeciwciała i sole mineralne. Dzięki niemu maluch szybciej zrobi pierwszą kupę - smółkę. Po kilku dniach pojawi się mleko przejściowe, które jest bardziej kaloryczne. Po około 3 tygodniach zaczniesz produkować już mleko właściwe. Karmienie naturalne to same zalety - wzmacnia odporność malucha, zawiera odpowiednie białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapewniające prawidłowy rozwój mózgu, zapobiega alergiom pokarmowym. Dzięki karmieniu organizm wydziela hormon - oksytocynę, która sprawia, że macica szybciej się obkurcza i poporodowe krwawienie trwa krócej.

Bardzo ważne jest, by od samego początku prawidłowo przystawić malucha do piersi. Bolące, spękane brodawki mogą zniechęcić każdą mamę do karmienia, dlatego nie wahaj się prosić położną o pomoc, a w przypadku problemów z karmieniem (brakiem mleka lub nawałem) skontaktuj się z pogotowiem laktacyjnym.

Przyrost masy ciała

Pamiętaj aby kontrolować przyrost masy noworodka, gdyż karmiąc piersią nie jesteś w stanie dokładnie określić ile twój maluch zje. Wg polskich norm niemowlę powinno przez pierwszy kwartał  przybierać po 600 g na miesiąc, a w drugim półroczu 450 g. Przyrost masy ciała liczy się w 1. miesiącu od najniższej wagi zaraz po urodzeniu.

Sen

Jesteś zmęczona porodem i opieką nad maluszkiem, który pewnie w nocy daje wam nieźle popalić. Co więcej dzidziuś woli ucinać sobie 15 minutowe drzemki, po czym od razu domaga się piersi. Problem tkwi w tym, że dziecko nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, a gdy jest głodne, ma mokro, coś go uwiera, lub nie odpowiada mu temperatura - budzi się i domaga tego, czego w danej chwili potrzebuje. Nie oczekuj, że noworodek będzie przesypiać noc, bo porostu jest głodny. Dlatego mama powinna kierować się zasadą - kiedy dziecko śpi, mama też śpi lub odpoczywa. Reszta jest nieważna, a obowiązki domowe musi przejąć druga osoba (mąż, babcia, opiekunka, pomoc domowa), do czasu, aż nie poznacie się dobrze z dzidziusiem.

Porządek dnia

Z czasem zaczniesz zauważać prawidłowości w rozkładzie dnia niemowlaka i będziesz mogła ustalić tzw. „rozkład dnia". Staraj się od samego początku ustalać porządek i rytuały wg których opiekujesz się  niemowlakiem, tak aby każde twoje działanie nie było dla niego zaskoczeniem. Tutaj z pewnością pomoże wam książka Tracy Hogg - Język niemowląt. Warto podzielić czas w ciągu dnia na 3 pory - spanie, karmienie i aktywność. Niemowlę powinno już spać średnio 1,5 godz. przy czym po ok. trzech tygodniach sen nocny będzie się wydłużać. Po przebudzeniu zmieniamy pieluchę i przystawiamy do piersi. Karmienie zajmuje nam ok. 30 min (niemowlę o masie powyżej 3 kg może być karmione co 2,5-3 godziny), po czym jednomiesięczny maluszek powinien być aktywny przez ok.45 min (w tym czasie również przewijamy, przebieramy dziecko). Gdy odwraca główkę, zaczyna marudzić, ziewać - oznacza, że jest już zmęczony i pora na kolejną drzemkę. Warto wprowadzić określoną porę kąpieli, która ma odprężyć i wyciszyć dziecko przed pójściem spać. Wieczorne rytuały pozwolą mu szybciej nauczyć się rozróżniać dzień od nocy.

Pielęgnacja

Kąpiel noworodka w szpitalu jest obowiązkiem pielęgniarki lub położnej, jednak warto asystować przy zabiegach pielęgnacyjnych, szczególnie, gdy jest to wasze pierwsze dziecko. Nie wahaj się zadawać pytań odnośnie pielęgnacji i technik kąpieli. Kiedy przyjedziecie do domu, sami będziecie musieli zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest pierwsze samodzielne mycie bobasa. Przede wszystkim nie spieszcie się i przygotujcie wcześniej wszystkie akcesoria, tak aby były pod ręką. Pamiętajcie, że w pokoju lub łazience musi być ciepło. Częstym powodem płaczu jest po prostu zbyt niska temperatura wody, ale uwaga - nie może być za gorąca, gdyż łatwo oparzyć wrażliwą skórę noworodka.

Kikut pępowinowy najlepiej przemywać roztworem 70 % spirytusu (na 2 miarki dwukrotnie przegotowanej wody 1 miarka 99% spirytusu). Pamiętaj, żeby delikatnie przemyć obręcz wokół kikuta. Nie odklejaj go na siłę! Sam odpadnie po ok. 2-3 tygodniach.

Nie zapominaj o tym by prawidłowo podmywać pupę dziecka - od przodu do tyłu, nigdy na odwrót. Jest to szczególnie istotne w przypadku dziewczynek, by nie doprowadzić do infekcji okolic intymnych.

Spacer

Gdy dziecko rodzi się latem i jest ładna pogoda - nie ma problemu z pierwszym spacerem. Przez pierwszy tydzień weranduj dziecko przy otwartym oknie. Pierwszy spacer możecie już odbyć w 2 tygodniu. Oczywiście nie długi. Na początek wystarczy 15-20 min. Pamiętaj, że jesteś w połogu i nie wolno ci się przemęczać. Nie dźwigaj też niczego! Jeśli nie masz windy i mieszkasz na piętrze zaczekaj na męża lub poproś sąsiada o pomoc przy zniesieniu wózka.

Jeśli maluch urodził się zimą, to niestety musisz dopasować się do warunków pogodowych. Nie wychodzimy z niemowlakiem gdy temperatura jest poniżej 10 stopniu, a co dopiero z noworodkiem. Nie spieszmy się z pierwszym spacerem, tylko poczekajmy na suchy, słoneczny i stosunkowo ciepły dzień. Nie oznacza to jednak, że mamy dziecko chować w cieplarnianych warunkach. Częściej werandujmy malucha i wietrzmy jego pokój.

Rozwój maluszka

Masz wrażenie, że ciało twojego bobasa jest wiotkie i bezwładne. Na początku noworodek nie jest panem swojego ciała i nie umie skoordynować własnych ruchów. Nie jest mu łatwo odnaleźć się w nowym środowisku, pozbawionym wód płodowych, które chroniły go przed bodźcami. Układ nerwowy, mięśniowy, pokarmowy noworodka nie jest dojrzały i będzie się rozwijać przez kolejne miesiące. Z czasem maluch zacznie panować nad swoim ciałkiem i odruchami ale przed wami jeszcze długa droga.

Cechą charakterystyczną dla noworodków są wrodzone odruchy, które z czasem zanikną. Na silny bodziec - światło, dźwięk, nagły dotyk maluch reaguje odruchem Moro. Maluszek prostuje nagle ręce i nogi, otwiera paluszki, poczym szybko je przykurcza do ciałka, a dłonie zaciska w piąstki. Odruch ten zanika między 4. a 6. miesiącem życia.

Każda mama z pewnością zauważa, że przy delikatnym dotknięciu policzka, maluszek otwiera buzię jak ptaszek. W ten sposób przygotowuje się do jedzenia - szuka piersi, bądź smoczka butelki. Odruch ten zanika w ok. 4. miesiącu życia.

W pierwszym miesiącu maluszek kładziony na brzuszku stara się podnoście główkę - jednak jest zbyt ciężka i duża w stosunku do reszty ciała, a mięśnie grzbietu i szyi nie są jeszcze w stanie utrzymać takiego ciężaru i próby przekręcania główki w bok kończą się uderzeniem czołem w podłoże. Rączki malucha są jeszcze kurczowo zgięte - nie potrafi ich wysunąć do przodu, toteż nie może się podeprzeć. Aby dziecko szybciej nauczyło się trzymać główkę i wzmacniało mięśnie grzbietu układaj je często na brzuszku. Bądź wtedy zawsze przy maluchu. Większość dzieci na początku buntuje się przeciw takiej pozycji, toteż stopniowo przyzwyczajaj malucha, kładąc go na chwilkę na swoich kolanach. Pod koniec miesiąca maluszek powinien umieć trzymać przez chwilkę uniesioną głowę, przekręcać ją na boki i skupić swój wzrok na twarzy.

Dopiero pod koniec pierwszego miesiąca maluch zaczyna widzieć. W okresie pierwszych 6 tygodni maluch widzi jedynie na odległość 30 cm, a jego widzenie jest nieostre i dwuwymiarowe, dlatego nie potrzebuje żadnych zabawek, grzechotek i innych gadżetów. Maluch skupia za to chętnie wzrok na liniach prostych, dlatego, że widzi je jako ruszające się, toteż warto narysować mu na kartoniku biało czarne linie. Taki rysunek w pierwszym miesiącu życia będzie dla maluszka najlepszą zabawką i umożliwi mu trening skupiania wzroku na danym obiekcie.

Po kilku dniach przebywania w nowym świecie maluszek rozpoznaje znajome dźwięki i głosy, dlatego cały czas mów do niego i opowiadaj mu świat. Do trzeciego miesiąca życia puszczaj dziecku łagodne, kojące kołysanki, a zrezygnuj z głośnych i rytmicznych utworów. W sklepach muzycznych znajdziesz płyty z utworami klasyków (Mozart, Haydn) wybranymi specjalnie dla niemowląt.

Płacz

Każdej mamie trudno znieść kwielnie swojego maluszka, a co dopiero donośny płacz. Jednak na razie jest to jedyny sposób, w jaki dziecko może komunikować się ze światem. Poprzez płacz maluszek „mówi", że jest głodny, ma mokro, razi go świtało, jest mu niewygodnie, boli go brzuszek, jest mu za ciepło, za zimno, chce mu się pić, jest zmęczony, chce spać lub po prostu potrzebuje twojej bliskości. Początkowo problem polega na tym, że nie możesz się zorientować, o co dziecku chodzi. Nie martw się - wrodzony instynkt i praktyka uczynią z ciebie mistrza i już wkrótce zaczniesz rozpoznawać różne rodzaje płaczu, którym towarzyszą  określone ruchy ciała i grymasy twarzy (tutaj również polecamy książkę Język niemowląt, autorstwa Tracy Hogg).

Kiedy maluszek płacze, a nam już nie starcza sił i cierpliwości, weźmy głęboki oddech i wyjdźmy na chwilę z pokoju. Dziecko wyczuwa nasze negatywne emocje i tym trudniej będzie go uspokoić. Pozwoli to nam nabrać dystansu, a wsłuchując się w płacz dziecka i obserwując jego ruchy, łatwiej będzie ocenić sytuacje i odpowiednio reagować. Natychmiastowego działania wymagają sytuacje gdy płaczowi dziecka towarzyszy: gorączka, wymioty, sinienie skóry, bladość, wiotkość ciała, biegunka.

Podobne tematy

Piąty miesiąc - rozwój dziecka Piąty miesiąc to czas turlania, przewrotów z boku na bok. Niemowlę w tym wieku jest bardzo dynamiczne i przejęte poznawaniem otaczającego świata. Niektórym mamom może się wydawać, że to właśnie teraz maluch z dnia na dzień rozwija swoje umiejętności, inne natomiast mają wrażenie, że u dziecka nie widać większych postępów. Drogie mamy, pamiętajcie, że wasza pociecha nie jest średnią...

Trzeci miesiąc - rozwój dziecka Ruchy waszego bobaska są coraz bardziej skoordynowane, co pomaga mu badać otoczenie. Jego ulubioną zabawą jest składanie rączek, przypatrywanie się im i wkładanie ich do buzi. Niemowlę jest coraz bardziej mobilne. Leżąc na plecach, próbuje się zapierać i odpychać nóżkami, a pozycja „brzuszna" nie wywołuje już oporów i płaczu. Trzymiesięczne niemowlę bez  trudu podnosi główkę i trzyma ją...

Czwarty miesiąc - rozwój dziecka Przełomowy 4 miesiąc przed wami. Na pewno wczytujesz się w poradniki, opisujące rozwój niemowlęcia. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne, dlatego to co jeden maluch robi w połowie 4. miesiąca życia, inny wykona dopiero w połowie piątego. Trzymam i podnoszę główkę Koniec 3. miesiąca początkuje okres dynamicznego rozwoju brzdąca. Czteromiesięczne niemowlę powinno leżąc na brzuchu...

Jedenasty miesiąc - rozwój dziecka 11. miesiąc życia to czas eksperymentów - maluch myszkuje po całym mieszkaniu (głównie raczkując), chętnie poznaje nowe smaki, wszystko bierze do buzi, a szczególnie chętnie rzeczy niedozwolone. Próbuje naśladować dźwięki, zaczyna sylabizować. Zdecydowanie i uparcie szuka kontaktu z otoczeniem. Rozwój fizyczny Maluch 11-miesięczny najczęściej waży ponad trzy razy więcej, niż w chwili...

Siódmy miesiąc - rozwój dziecka Twoje maleństwo zaczyna wymagać coraz większej uwagi i zachowania szczególnej ostrożności. Dlaczego? Ano powoli wprawia się w ruch! Nie ma jednak jeszcze poczucia przestrzeni i pełnej władzy nad swoim ciałem. Siedmiomiesięczny brzdąc niemal bez przerwy zmienia pozycje ciała. Przewraca się z plecków na brzuszek (i na odwrót), dźwiga pupę, stojąc przez chwilę na czworakach, próbuje...

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.