Niania dla niemowlaka - Benc.pl

Niania dla niemowlaka

Kategoria: Niemowlę, Rozwój Dodano: 3.1.2010 (22:39)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

Niania dla niemowlaka

Chciałabyś, by była odpowiedzialna jak rodzona matka, pomysłowa jak Dobromir, dyspozycyjna jak straż pożarna, ciepła jak wełniany kocyk.  I tania jak barszcz. To chyba definicja dobrej babci? Niestety, nie zawsze można na nią liczyć. Jak znaleźć opiekunkę bliską temu ideałowi? Czy to w ogóle możliwe, by obca osoba pokochała twoje dziecko?

Zacznijmy od tego, że opiekunka to zawód jak każdy inny. Poświęca swój czas na opiekę nad cudzymi dziećmi w zamian za pieniądze. Wielu rodziców popełnia zasadniczy błąd sądząc, że każda opiekunka powinna być zaszczycona możliwością wychowywania ich dzieci. I robić to za darmo. Albo nawet czasem coś dopłacić;) A już z pewnością nie mieć własnych wymagań i oczekiwań. Jak dobrze, że nasi szefowie nie oczekują, że z miłości do ich firmy będziemy pracować za darmo.

Idealna niania to jednak ktoś więcej, niż zwykły pracownik. Jej zadaniem będzie opieka nad twoim najcenniejszym skarbem -dzieckiem. Musi nie tylko dawać mu jeść i zmieniać pampersy, ale przede wszystkim tymczasowo zastępować ciebie, jego matkę - odpowiadać za jego rozwój oraz bezpieczeństwo w domu i na spacerach. To trudne zadanie. Do tego dochodzi jeszcze  słodki ciężar dziecięcej miłości, której trzeba albo taktownie stawić czoła, albo ulec jej na wieki. Czy każda nastolatka dorabiająca sobie w wakacje jako niania ma świadomość, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na jej barkach? Czy ty zdajesz sobie sprawę, jak mocno musisz zaufać opiekunce swojego dziecka?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania dobrej niani zastanów się, co właściwie dla ciebie znaczy „dobra". Czego od niej oczekujesz? Wolałabyś, aby była młodsza czy starsza? (obie opcje mają swoje wady i zalety). Ma pracować wg określonego grafiku czy czujnie czekać przy telefonie aż będzie potrzebna? Czy ma dziecku gotować, czy podawać słoiczki? Czy ma mieć wykształcenie pedagogiczne, czy wystarczy doświadczenie w opiece nad innymi dziećmi? A może powinna mieć ukończony kurs pierwszej pomocy? Czy do jej obowiązków należeć będzie także sprzątanie, pranie i prasowanie?  Pamiętaj, że wymagać możesz wszystkiego, co uznasz za konieczne. Jeśli twoje wymagania będą wysokie, ale rozsądne, z pewnością trafisz w końcu na odpowiednią osobę. Jeśli będą absurdalne - będziesz szukać bez końca i wciąż się rozczarowywać.

Cena - kryterium, którym kieruje się większość rodziców. I chociaż to niedobrze, że niska pensja bywa ważniejsza niż kwalifikacje potencjalnej niani, jest to w dzisiejszych czasach dość zrozumiałe - rodzice odejmują pensję opiekunki od swoich zarobków i to, co im pozostaje, może niepokoić. Gdy liczy się każdy grosz, a na żłobek nie ma najmniejszych szans, pozostaje tylko taki wybór. Dlatego gdy wiadomo, ze zaraz po urlopie macierzyńskim trzeba będzie wrócić do pracy, poszukiwania niani należy rozpocząć jak najwcześniej. Dlaczego? Właśnie po to, by znaleźć nianię nie tylko tanią, ale też godną zaufania i z odpowiednimi kwalifikacjami.

Gdzie szukać? Przede wszystkim - wśród znajomych i rodziny. Naprawdę dobre nianie bywają „przekazywane" z domu do domu, jak rodzinny skarb. Jeśli nie trafi ci się taka perełka, pozostaje poszukiwanie przez agencje oraz czytanie ogłoszeń w prasie i Internecie. Nie martw się - także w takich miejscach ogłasza się mnóstwo godnych zaufania osób.  Aby je odnaleźć, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Możesz również sama zamieścić ogłoszenie w prasie czy portalu internetowym. Zrób to jednak co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem powrotu do pracy.

Pomimo łatwego dostępu do najwygodniejszej formy komunikacji, jaką jest obecnie poczta elektroniczna, w czasie poszukiwań opiekunki postaw na telefon. Rozmowa, mimo że jeszcze nie w cztery oczy, pomoże ci wyeliminować niektóre osoby już na tym etapie selekcji.  Zadawaj dużo pytań, zwłaszcza o motywację i kwalifikacje. Być może wyczujesz, które panie szukają jakiejkolwiek pracy, a dziećmi tak naprawdę niezbyt się interesują. Jeśli z jakiegoś powodu poczujesz niechęć do którejś z kandydatek, podziękuj jej grzecznie i szukaj dalej. Zawierz swojemu instynktowi, to teraz twój  najsilniejszy oręż. Korzystając z jego podszeptów, a także z wypowiedzi samych kandydatek, wybierz najlepsze z nich (co najmniej dwie, ale nie więcej niż 10) i umów się na spotkania u siebie w domu. Poproś, by przyniosły ze sobą dowód osobisty, referencje na piśmie, zaświadczenie o niekaralności, cv oraz dowód ubezpieczenia.

Dlaczego tak wiele opiekunek umawia się z tobą na dany dzień i godzinę, po czym znika bez wieści? Pytanie to zadają sobie codziennie setki oczekujących na nie rodziców. Nieodpowiedzialność, niepunktualność - te przywary łatwo wykryć już na samym początku znajomości. I uprzejmie podziękować takim osobom za współpracę. Aby jednak zaoszczędzić sobie czekania na zaginione nianie, wszystkie potencjalne opiekunki warto poprosić o potwierdzenie przybycia rankiem umówionego dnia. I dopiero wówczas podać im swój adres. Na spotkanie przybędą tylko te naprawdę zainteresowane.

Przygotuj się rzetelnie do spotkania z każdą z kandydatek. Spisz sobie pytania, zastanów się, czego chcesz się o tych osobach dowiedzieć. Spotkania wyznaczaj w porach, gdy dziecko nie śpi i jest chętne do zabawy. Obserwuj jego reakcje - to ono będzie spędzać z nianią najwięcej czasu, musi więc ją lubić i czuć się przez nią akceptowane. Jeśli w rozmowie uczestniczy także twój mąż albo starsze dziecko - weź pod uwagę ich spostrzeżenia. Mogą zwrócić uwagę na szczegóły, które tobie umknęły.

Już na początku rozmowy poinformuj nianię o podstawowych warunkach waszej ewentualnej współpracy - powiedz, ile możesz jej zapłacić, wymień jej główne obowiązki, wytłumacz, czego się po niej spodziewasz.  Jeśli jej oczekiwania diametralnie różnią się od tego, co możesz jej zaproponować, pożegnajcie się. Jeśli różnią się tylko trochę, a spodobacie się sobie nawzajem, może warto będzie popracować nad kompromisami.

To ty jesteś szefem - pamiętaj, żeby nie tylko brać, ale też dawać. Zadbaj o dobry nastrój tego spotkania. Podaj kawę albo herbatę, może jakieś ciasteczka. Nie traktuj niani z góry, ale też zachowaj odpowiedni dystans. Pamiętaj, że rozmawiasz z osobą, która być może już wkrótce będzie jedną z najważniejszych osób w życiu twojego dziecka.

Podobne tematy

Picie dla niemowlaka Żar leje się z nieba. Lato w pełni, a mamy zastanawiają się nad odwiecznym pytaniem - co podawać maluchowi do picia i jak ugasić jego pragnienie? Możliwości do wyboru jest sporo - woda, herbatki, soki klarowne, przecierowe. Pojawia się też dylemat - czy mleko to napój czy pożywienie. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na nartujące pytania. Czy tylko mleko? Woda jest podstawowym...

Emocje niemowlaka Kilkudniowy noworodek nie dysponuje jeszcze szerokim wachlarzem emocji - zna tylko uczucie komfortu (gdy jest najedzony, otulony i blisko mamy) lub dyskomfortu (gdy burczy w brzuszku, coś krępuje ruchy lub temperatura otoczenia nie jest odpowiednia). Poza głośnym płaczem nie potrafi jeszcze wyrażać tego, co czuje. Jednak już wkrótce nauczy się okazać strach, gniew, zadowolenie, radość, a...

Mowa niemowlaka Wystarczy przejrzeć  fora internetowe, by przekonać się, że rozwój niemowlaka to czasem rodzaj specyficznego wyścigu. Młodzi rodzice czują nieodpartą potrzebę, by w grupie rówieśniczej to właśnie ich dziecko jako pierwsze usiadło, potem stanęło na nóżki, postawiło pierwszy kroczek, a przede wszystkim - zaczęło mówić. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że rodzice podchodzą do tego z...

Narządy zmysłów niemowlaka Nowonarodzone dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconych narządów zmysłów, a świat jest dla niego źródłem dziwnych, niezrozumiałych bodźców. Jednak z dnia na dzień jego wzrok, słuch, węch, smak i dotyk stają się coraz sprawniejsze, a maluszek czuje się coraz pewniej i bezpieczniej w otaczającej go rzeczywistości. Wzrok Oczy noworodka są nadwrażliwe, zwłaszcza na światło. Ostre...

Pielęgnacja niemowlaka zimą Mało kto lubi zimę - mało kto z dorosłych, bo dzieci zimę po prostu uwielbiają. Nie straszne im mrozy, zaspy i czerwony nos. Ważne, że można pojeździć na sankach, nartach, ulepić bałwana i obrzucić marznących rodziców śnieżkami;) Ale to dopiero za kilka lat - nasze niemowlaki na razie nie robią orłów na śniegu, tylko leżą w wózkach i patrzą ze zdziwieniem na biały świat rozciągający się...

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Niania dla niemowlaka

Kategoria: Niemowlę, Rozwój Dodano: 3.1.2010 (22:39)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

Niania dla niemowlaka

Chciałabyś, by była odpowiedzialna jak rodzona matka, pomysłowa jak Dobromir, dyspozycyjna jak straż pożarna, ciepła jak wełniany kocyk.  I tania jak barszcz. To chyba definicja dobrej babci? Niestety, nie zawsze można na nią liczyć. Jak znaleźć opiekunkę bliską temu ideałowi? Czy to w ogóle możliwe, by obca osoba pokochała twoje dziecko?

Zacznijmy od tego, że opiekunka to zawód jak każdy inny. Poświęca swój czas na opiekę nad cudzymi dziećmi w zamian za pieniądze. Wielu rodziców popełnia zasadniczy błąd sądząc, że każda opiekunka powinna być zaszczycona możliwością wychowywania ich dzieci. I robić to za darmo. Albo nawet czasem coś dopłacić;) A już z pewnością nie mieć własnych wymagań i oczekiwań. Jak dobrze, że nasi szefowie nie oczekują, że z miłości do ich firmy będziemy pracować za darmo.

Idealna niania to jednak ktoś więcej, niż zwykły pracownik. Jej zadaniem będzie opieka nad twoim najcenniejszym skarbem -dzieckiem. Musi nie tylko dawać mu jeść i zmieniać pampersy, ale przede wszystkim tymczasowo zastępować ciebie, jego matkę - odpowiadać za jego rozwój oraz bezpieczeństwo w domu i na spacerach. To trudne zadanie. Do tego dochodzi jeszcze  słodki ciężar dziecięcej miłości, której trzeba albo taktownie stawić czoła, albo ulec jej na wieki. Czy każda nastolatka dorabiająca sobie w wakacje jako niania ma świadomość, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na jej barkach? Czy ty zdajesz sobie sprawę, jak mocno musisz zaufać opiekunce swojego dziecka?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania dobrej niani zastanów się, co właściwie dla ciebie znaczy „dobra". Czego od niej oczekujesz? Wolałabyś, aby była młodsza czy starsza? (obie opcje mają swoje wady i zalety). Ma pracować wg określonego grafiku czy czujnie czekać przy telefonie aż będzie potrzebna? Czy ma dziecku gotować, czy podawać słoiczki? Czy ma mieć wykształcenie pedagogiczne, czy wystarczy doświadczenie w opiece nad innymi dziećmi? A może powinna mieć ukończony kurs pierwszej pomocy? Czy do jej obowiązków należeć będzie także sprzątanie, pranie i prasowanie?  Pamiętaj, że wymagać możesz wszystkiego, co uznasz za konieczne. Jeśli twoje wymagania będą wysokie, ale rozsądne, z pewnością trafisz w końcu na odpowiednią osobę. Jeśli będą absurdalne - będziesz szukać bez końca i wciąż się rozczarowywać.

Cena - kryterium, którym kieruje się większość rodziców. I chociaż to niedobrze, że niska pensja bywa ważniejsza niż kwalifikacje potencjalnej niani, jest to w dzisiejszych czasach dość zrozumiałe - rodzice odejmują pensję opiekunki od swoich zarobków i to, co im pozostaje, może niepokoić. Gdy liczy się każdy grosz, a na żłobek nie ma najmniejszych szans, pozostaje tylko taki wybór. Dlatego gdy wiadomo, ze zaraz po urlopie macierzyńskim trzeba będzie wrócić do pracy, poszukiwania niani należy rozpocząć jak najwcześniej. Dlaczego? Właśnie po to, by znaleźć nianię nie tylko tanią, ale też godną zaufania i z odpowiednimi kwalifikacjami.

Gdzie szukać? Przede wszystkim - wśród znajomych i rodziny. Naprawdę dobre nianie bywają „przekazywane" z domu do domu, jak rodzinny skarb. Jeśli nie trafi ci się taka perełka, pozostaje poszukiwanie przez agencje oraz czytanie ogłoszeń w prasie i Internecie. Nie martw się - także w takich miejscach ogłasza się mnóstwo godnych zaufania osób.  Aby je odnaleźć, musisz jednak uzbroić się w cierpliwość. Możesz również sama zamieścić ogłoszenie w prasie czy portalu internetowym. Zrób to jednak co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem powrotu do pracy.

Pomimo łatwego dostępu do najwygodniejszej formy komunikacji, jaką jest obecnie poczta elektroniczna, w czasie poszukiwań opiekunki postaw na telefon. Rozmowa, mimo że jeszcze nie w cztery oczy, pomoże ci wyeliminować niektóre osoby już na tym etapie selekcji.  Zadawaj dużo pytań, zwłaszcza o motywację i kwalifikacje. Być może wyczujesz, które panie szukają jakiejkolwiek pracy, a dziećmi tak naprawdę niezbyt się interesują. Jeśli z jakiegoś powodu poczujesz niechęć do którejś z kandydatek, podziękuj jej grzecznie i szukaj dalej. Zawierz swojemu instynktowi, to teraz twój  najsilniejszy oręż. Korzystając z jego podszeptów, a także z wypowiedzi samych kandydatek, wybierz najlepsze z nich (co najmniej dwie, ale nie więcej niż 10) i umów się na spotkania u siebie w domu. Poproś, by przyniosły ze sobą dowód osobisty, referencje na piśmie, zaświadczenie o niekaralności, cv oraz dowód ubezpieczenia.

Dlaczego tak wiele opiekunek umawia się z tobą na dany dzień i godzinę, po czym znika bez wieści? Pytanie to zadają sobie codziennie setki oczekujących na nie rodziców. Nieodpowiedzialność, niepunktualność - te przywary łatwo wykryć już na samym początku znajomości. I uprzejmie podziękować takim osobom za współpracę. Aby jednak zaoszczędzić sobie czekania na zaginione nianie, wszystkie potencjalne opiekunki warto poprosić o potwierdzenie przybycia rankiem umówionego dnia. I dopiero wówczas podać im swój adres. Na spotkanie przybędą tylko te naprawdę zainteresowane.

Przygotuj się rzetelnie do spotkania z każdą z kandydatek. Spisz sobie pytania, zastanów się, czego chcesz się o tych osobach dowiedzieć. Spotkania wyznaczaj w porach, gdy dziecko nie śpi i jest chętne do zabawy. Obserwuj jego reakcje - to ono będzie spędzać z nianią najwięcej czasu, musi więc ją lubić i czuć się przez nią akceptowane. Jeśli w rozmowie uczestniczy także twój mąż albo starsze dziecko - weź pod uwagę ich spostrzeżenia. Mogą zwrócić uwagę na szczegóły, które tobie umknęły.

Już na początku rozmowy poinformuj nianię o podstawowych warunkach waszej ewentualnej współpracy - powiedz, ile możesz jej zapłacić, wymień jej główne obowiązki, wytłumacz, czego się po niej spodziewasz.  Jeśli jej oczekiwania diametralnie różnią się od tego, co możesz jej zaproponować, pożegnajcie się. Jeśli różnią się tylko trochę, a spodobacie się sobie nawzajem, może warto będzie popracować nad kompromisami.

To ty jesteś szefem - pamiętaj, żeby nie tylko brać, ale też dawać. Zadbaj o dobry nastrój tego spotkania. Podaj kawę albo herbatę, może jakieś ciasteczka. Nie traktuj niani z góry, ale też zachowaj odpowiedni dystans. Pamiętaj, że rozmawiasz z osobą, która być może już wkrótce będzie jedną z najważniejszych osób w życiu twojego dziecka.

Podobne tematy

Picie dla niemowlaka Żar leje się z nieba. Lato w pełni, a mamy zastanawiają się nad odwiecznym pytaniem - co podawać maluchowi do picia i jak ugasić jego pragnienie? Możliwości do wyboru jest sporo - woda, herbatki, soki klarowne, przecierowe. Pojawia się też dylemat - czy mleko to napój czy pożywienie. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na nartujące pytania. Czy tylko mleko? Woda jest podstawowym...

Emocje niemowlaka Kilkudniowy noworodek nie dysponuje jeszcze szerokim wachlarzem emocji - zna tylko uczucie komfortu (gdy jest najedzony, otulony i blisko mamy) lub dyskomfortu (gdy burczy w brzuszku, coś krępuje ruchy lub temperatura otoczenia nie jest odpowiednia). Poza głośnym płaczem nie potrafi jeszcze wyrażać tego, co czuje. Jednak już wkrótce nauczy się okazać strach, gniew, zadowolenie, radość, a...

Mowa niemowlaka Wystarczy przejrzeć  fora internetowe, by przekonać się, że rozwój niemowlaka to czasem rodzaj specyficznego wyścigu. Młodzi rodzice czują nieodpartą potrzebę, by w grupie rówieśniczej to właśnie ich dziecko jako pierwsze usiadło, potem stanęło na nóżki, postawiło pierwszy kroczek, a przede wszystkim - zaczęło mówić. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że rodzice podchodzą do tego z...

Narządy zmysłów niemowlaka Nowonarodzone dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconych narządów zmysłów, a świat jest dla niego źródłem dziwnych, niezrozumiałych bodźców. Jednak z dnia na dzień jego wzrok, słuch, węch, smak i dotyk stają się coraz sprawniejsze, a maluszek czuje się coraz pewniej i bezpieczniej w otaczającej go rzeczywistości. Wzrok Oczy noworodka są nadwrażliwe, zwłaszcza na światło. Ostre...

Pielęgnacja niemowlaka zimą Mało kto lubi zimę - mało kto z dorosłych, bo dzieci zimę po prostu uwielbiają. Nie straszne im mrozy, zaspy i czerwony nos. Ważne, że można pojeździć na sankach, nartach, ulepić bałwana i obrzucić marznących rodziców śnieżkami;) Ale to dopiero za kilka lat - nasze niemowlaki na razie nie robią orłów na śniegu, tylko leżą w wózkach i patrzą ze zdziwieniem na biały świat rozciągający się...

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.