Zabawy z dzieckiem – propozycje dostosowane do wieku malucha
Kategoria: Niemowlę, Rozwój Dodano: 22.1.2014 (15:51)
Autor: Monika Moryń zobacz wszystkie artykuły autora
Być rodzicem to nie tylko zapewnianie dziecku odpowiedniej opieki i warunków materialnych do prawidłowego rozwoju. Rodzicielstwo nie wiąże się też jedynie z przygotowywaniem posiłków, ubieraniem czy pielęgnacją. Nie jest wiecznym zmaganiem się z buntami i złością. To, co tygryski - te duże i te małe - lubią najbardziej, to oczywiście zabawa. Ona - jak mało co - buduje relację mamy i taty z ich pociechą. Wspólne wygłupy dają mnóstwo satysfakcji i poczucia, że oto w swoim rodzicielstwie jesteśmy na właściwym miejscu.
0-6 miesięcy / Głównie leżę i się uśmiecham
Mata edukacyjna
Połóż dziecko na macie edukacyjnej - opowiadaj o ciekawych zabawkach zawieszonych na pałąku, pokazuj lustereczka, grzechotki, piszczałki. Starszego brzdąca kładź na brzuszku i podawaj do ręki niektóre zabawki.
UWAGA! Dla maluszka w tym wieku najlepiej jest leżeć na kocyku lub macie spoczywającej na podłodze. Twarde podłoże - w odróżnieniu do miękkiej kanapy - ułatwia dziecku przewracanie się.
Pieluszka tetrowa
Pieluszką tetrową zakrywaj sobie (lub dzidziusiowi) twarz, a potem odsłaniaj ją i mów „a kuku". Starszy maluszek będzie próbował sam zdjąć sobie pieluszkę.
Zabawy paluszkowe
Dobre na każdym etapie rozwoju. Rodzic recytuje krotki tekst, angażując przy tym swoje lub maleństwa rączki czy ciało. Najbardziej znane:
Idzie kominiarz po drabinie (splatamy dłonie), fiku-miku i już jest w kominie (wykręcamy je tak, aby kciuk wystawał z utworzonego przez dłonie „komina").
Idzie raczek-nieboraczek, jak ugryzie, będzie znaczek (palcami rodzic przebiega po ciałku dziecka; na słowo „znaczek" - łaskocze malucha).
Idzie myszka do braciszka, tu wskoczyła, tam się skryła (rodzic „biega" palcami po ciałku dziecka; na słowa „wskoczyła" i „się skryła" kryje palce pod ubraniem dziecka).
Sroczka kaszkę warzyła (palcem mieszamy wyimaginowaną kaszkę w dłoni dziecka), temu dała na łyżeczkę (odliczamy kolejne palce malucha), temu dała na miseczce, temu dała na spodeczku, temu dała w garnuszku, a dla tego nic nie miała - frrr! (ręką wykonujemy gest fruwania) po więcej poleciała!
7-12 miesięcy / Turlam się, raczkuję i stoję
Pilates z mamą
Dzieci uwielbiają się przytulać. Bliski kontakt ciała mamy z ciałem dziecka na pewno przyniesie obu stronom wiele radości.
Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i ułóż na nich brzdąca. Zginaj nogi w górę i w dół, a maluchowi opowiadaj, że frunie.
Połóż sie na plecach. Chwyć malucha w pasie i dźwigaj go w górę, a następnie powoli opuszczaj w dół.
Połóż malca na pleckach. Sama uklęknij przed nim. Opuszczaj tułów, zginając ręce w łokciach. Całuj malucha lub łaskocz swoimi włosami.
Połóż się na plecach. Zegnij nogi w kolanach. Ułóż dziecko na udach, podnoś biodra w górę i powoli opuszczaj w dół.
Kołyska z koca
Weźcie z tatą koc i chwyćcie go za rogi. Malca ułóżcie w środku - delikatnie kołyszcie kocem, śpiewając przy tym. Dzieciak będzie zachwycony!
obrotach ciał
Weź miękki klocek lub małą piłeczkę.
Połóż na głowie (swojej lub dziecka) i pokazuj jak spada, mów przy tym „bęc".
Podrzucaj lekko piłeczkę do góry - mów „hop".
Turlaj piłeczkę po podłodze, mów „kulululu".
Chowaj klocek za sobą lub pod ubraniem - mów „nie ma" i „jest", gdy go wyjmiesz.
12-24 miesiące / Chodzę i zaczynam mówić
Namiot/domek/stacja kosmiczna
Szczególnie tatusiowie lubią tę zabawę. Na dwóch krzesłach, fotelach lub na małym stoliku rozwieś koc - tak powstaje domek, namiot lub stacja kosmiczna (albo też cokolwiek innego, co wyobrazicie sobie z dzieckiem). Ciąg dalszy zależy już tylko od waszej pomysłowości.
Poszukiwanie skarbów/wiosny/jesieni
Niech dziecko weźmie ze sobą na spacer koszyczek lub plecaczek. Wybierzcie się do parku, do lasu lub na łąkę. Szukajcie skarbów - kamyczków i listków, lub oznak nadchodzącej wiosny (zielona trawka, krokus) czy jesieni (kasztany, żołędzie). W domu niektóre ze skarbów możecie zasuszyć, z innych wykonać ciekawą kompozycję lub ludziki.
Stare gazety
Weźcie duże pudło i stare gazety. Pozwól maluchowi drzeć papier, pokaż jak robić z niego kulki. Razem próbujcie wrzucać je do pudła, sprzątając tym samym.
2-4 lata / Interesuję się wszystkim i jestem samodzielny
Mały ogrodnik
Przygotuj donicę z ziemią - zasadźcie szczypiorek lub rzodkiewkę. Dziecko powinno pamiętać, aby codziennie podlewać swoje roślinki. Możecie też przygotować talerz. Ułóżcie na nim sporo waty i skropcie ją obficie wodą. Nasypcie na watę pszenicę lub rzeżuchę. Kiełki możecie dodawać do kanapek!
Poszukiwania
Schowaj głośno tykający minutnik lub maleńkie radyjko - zaproponuj, aby maluch je odnalazł, wędrując za dźwiękiem. Możesz też schować jakąś zabawkę i instruować dziecko słowami „ciepło/zimno" tak, aby ją znalazło.
Tata-motorniczy
Dziecko siada na kocu i chwyta jego brzegi. Tata ujmuje w dłonie rogi kocyka i ciągnie go po podłodze.
Podobne tematy

Pierwsze badania malucha Przez całą ciążę zamartwiasz się, czy twoje dziecko waży tyle, ile powinno, i czy jest zdrowe. Zaraz po porodzie ta naturalna ciekawość jest zaspokajana, ponieważ maluszek przechodzi serię badań - jeszcze na sali, gdzie się urodził, ale także później - w czasie pobytu w szpitalu.

Pierwsze dni z dzieckiem w domu Pierwsze dni i tygodnie w domu z noworodkiem to duży stres. Bez względu na to, czy to nasze pierwsze, czy kolejne dziecko, zawsze chcemy jak najlepiej sprawdzić się w roli mamy i taty. Tymczasem bywają chwile, gdy czujemy się bezradni - maluch godzinami zanosi się od płaczu, nie najada się mlekiem z piersi, chlustająco ulewa, ma kłopoty ze snem. Jak przetrwać te trudne chwile?

Bezpiecznie z dzieckiem nad wodą. Słońce, woda, piasek... Nadmorskie kurorty lub kwatery nad rzeką czy jeziorem to wymarzone miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W jaki sposób przygotować maluchy do plażowania, by z wakacji wróciły całe, zdrowe i zadowolone?

Wakacje z dzieckiem - niezbędnik rodzica Jak do każdej pory roku i do lata trzeba się przygotować. Chociaż jest to pora roku uwielbiana przez maluchy, niesie ona ze sobą wiele pułapek, na które rodzice powinni być przygotowani, a przede wszystkim powinni posiadać wiedzę jak na daną sytuację reagować lub jak zachować się w nagłych wypadkach. Poniżej przedstawiamy mini-niezbędnik każdego rodzica.
Dobre 0 Słabe 0 Niezalogowany 14.2.2016 (22:41) Odpowiedź
Dobre 3 Słabe 0 Niezalogowany 4.9.2012 (10:01) Odpowiedź
Dobre 0 Słabe 0 dzina123 28.4.2012 (09:19) Odpowiedź