Badania krwi w ciąży. - Benc.pl

Badania krwi w ciąży.

Kategoria: Ciąża, Zdrowie Dodano: 1.2.2011 (12:22)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

 

title

Kobieta oczekująca dziecka musi być stale pod szczególną ochroną lekarzy. Analizy krwi i moczu oraz badania ginekologiczne dają gwarancję, że wiele potencjalnych zaburzeń można wykryć, zanim staną się one niebezpieczne dla matki i dziecka. W ciąży należy wykonywać wiele badań, niektóre trzeba powtarzać systematycznie. Jednym z takich badań jest badanie krwi. Choć mało przyjemne, badania krwi w ciąży są konieczne po to, by pokazać, co dzieje się w organizmie przyszłej mamy oraz czy jego mechanizmy obronne sprawnie działają.

Grupa krwi i czynnik Rh

Na samym początku ciąży należy oznaczyć grupę krwi wraz z czynnikiem Rh przyszłej matki. Wynik badania należy mieć zawsze przy sobie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas ciąży ryzyko wystąpienia krwotoku jest większe, niż zwykle. Kobieta w ciąży musi liczyć się z ewentualnością przetoczenia krwi lub jej preparatów. W nagłym wypadku nie wystarczy powiedzieć lekarzowi, jaką ma się grupę krwi, lekarz musi mieć w ręku dokument, który stwierdza to ponad wszelką wątpliwość. Gdy go brak, grupę trzeba oznaczyć, co trochę trwa, a w razie utraty dużej ilości krwi liczy się każda minuta.

Morfologia

Analizę krwi w ciąży wykonuje się co miesiąc, po to, aby lekarz wiedział, jaki jest poziom czerwonych krwinek. Ich niedobór oznacza anemię, a stan taki jest niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka. Przy małej ilości czerwonych krwinek płodowi grozi niedotlenienie, czego konsekwencją może być jego nieprawidłowy rozwój. Jeśli okaże się, że przyszła mama cierpi na anemię, lekarz może ci zalecić jej zażywanie dodatkowych porcji kwasu foliowego, innych witamin i żelaza.

Prawidłowe wyniki morfologii

• Hemoglobina (Hb, HGB) - 11,5-13,5 g/dl
Wynik poniżej tego przedziału najczęściej wskazuje na niedokrwistość (anemię), spowodowaną zbyt małą ilością żelaza.

• Erytrocyty, krwinki czerwone (E, RBC) - 3,5-4,5 mln/mikrolitr
Okresowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza. Należy wtedy uzupełniać czerwone krwinki poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety bogatej w żelazo.

• Leukocyty, krwinki białe (L, WBC) - 10-15 tys./mikrolitr
W czasie ciąży jest ich więcej, niż zwykle. Wynik ponad normę informuje o infekcji lub uszkodzeniu tkanek, a poniżej normy mówi o chorobach hematologicznych.

• Płytki krwi, trombocyty (PLT) - 100-300 tys./mikrolitr
Ilość trombocytów musi być kontrolowana przez całą ciążę, ponieważ płytki krwi odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi. Mniejsza liczba może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, większa zaś o zakażeniach.

• Hematokryt, gęstość krwi (Ht) - 37-52%
Jego wartość zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość informuje o niedokrwistości,
a wyższa o odwodnieniu organizmu.

• Glukoza 70-105 mg%
Przez całą ciążę powinna utrzymywać się w ściśle określonych granicach. Wynik powyżej normy wskazuje na zagrożenie cukrzycą, poniżej - na dietę niskowęglowodanową, co może przyczyniać się do wzmożonej senności.

• Żelazo całkowite 60-150 mikrogram/dl
Wartość poniżej normy to jedna z najczęstszych przyczyn niedokrwistości (anemii), ponieważ żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny.

Specjalistyczne badania krwi

 • Test na poziom hormonów związanych z ciążą (estriol, hCG i AFP), tzw. test potrójny poziomów hCH, AFP i estriolu. Lekarz zleca to badanie przede wszystkim wtedy, gdy stwierdza jakieś nieprawidłowości w rozwoju ciąży. Nieprawidłowe stężenie tych hormonów może świadczyć o tym, że istnieje większe ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy wad cewy nerwowej. Wynik nie przesądza jednak ostatecznie, że wada taka się ujawni. Niezawodność tego testu spada wraz z wiekiem kobiety, a jego nieprawidłowy wynik niekoniecznie świadczy o chorobie dziecka.

 • Test na tolerancję glukozy, tzw. test GTT (przesiewowy test obciążenia glukozą). Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi, niekiedy do niebezpiecznego poziomu. U kobiety spodziewającej się dziecka może się rozwinąć tzw. cukrzyca ciążowa, dlatego badanie cukru we krwi jest kontrolą rutynową i wykonuje się je w każdym trymestrze ciąży. Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi (prawidłowy to nie więcej niż 125 mg% na czczo), w poprzedniej ciąży miałaś wysoki poziom cukru we krwi albo Twoje dziecko gwałtownie zaczyna rosnąć i przybierać na wadze więcej, niż wskazuje na to czas trwania ciąży - lekarz może Ci zlecić wykonanie testu na tolerancję glukozy. Bada się wówczas reakcję organizmu po wypiciu 50 g glukozy - tzw. test GTT.

  Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o cukrzycy ciążowej. W celu jej potwierdzenia lekarz zleca zazwyczaj wykonanie jeszcze jednego testu obciążenia 75 g glukozy. Gdy wynik jest powyżej 140 mg%, robi się test z wyższą dawką glukozy - 75 g (tzw. test OGTT). Badanie to wykonuje się pomiędzy 24. a 27. tygodniem ciąży. Cukrzyca ciężarnych to choroba, która dotyczy ok. 3% kobiet.

 • Test na obecność wirusa HIV. Większość ciężarnych Polek nawet nie dopuszcza do siebie myśli, by zrobić test na obecność wirusa HIV. A stawką jest przecież zdrowie, a nawet życie własnego dziecka. Pora potraktować test na HIV - jak każde inne badanie, które po prostu trzeba w ciąży zrobić, zwłaszcza że akurat w przypadku tego zakażenia medycyna umie skutecznie pomóc. To jedno badanie (i dalsze leczenie) może zdecydować o tym, czy dziecko będzie miało normalne życie. Test nie jest badaniem obowiązkowym. Możnesz o nie poprosić lekarza, jeśli podejrzewasz, że mogłaś zetknąć się z tym wirusem. Jego wykrycie we krwi nie oznacza, że Twoje dziecko też będzie zainfekowane - lekarze będą jednak odpowiednio przygotowywali się do przyjęcia porodu.

 • Test na toksoplazmozę. Jest to badanie obowiązkowe. Jeśli we krwi obecne są przeciwciała dla toksoplazmozy IgG i IgM, konieczne może być podanie antybiotyku. Toksoplazmoza jest groźną chorobą dla kobiet starających się o dziecko, gdyż może powodować niedorozwój płodu lub poronienia. Aby się przed nią ustrzec należy przed planowaną ciążą wykonać test czy jest się chorym i szczepienie ochronne. Nie jest to szczepienie standardowe a wielu położników nie informuje o tym swoich pacjentek. Test na obecność pierwotniaka zaleca się wykonać trzykrotnie w ciągu całej ciąży, w każdym z trymestrów.

 • Test na obecność przeciwciał na cytomegalię. Badanie to nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Zwykle wykonuje się je na początku ciąży, a potem powtarza co trzy miesiące, w każdym trymestrze ciąży. Cytomegalia to choroba wirusowa, która zwykle przebiega bez objawów, choć mogą pojawić się symptomy podobne jak w przeziębieniu (lekka gorączka, bóle gardła, bóle mięśni), dlatego trudno ją rozpoznać. Na cytomegalię kobieta może chorować kilka razy, ale najgorzej jeśli po raz pierwszy do zakażenia dojdzie w czasie ciąży. Dla kobiety ciężarnej zachorowanie na cytomegalię jest szczególnie niebezpieczne w początkowym okresie. Wirus może doprowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych uszkodzeń płodu.

  Cytomegalia -  wyniki badań krwi w ciąży:
  • IgG (-), IgM (-) - oznacza to brak kontaktu z chorobą. Kobieta nie jest odporna i możliwe jest zakażenie.
  • IgG (+), IgM (-) - oznacza to przebyte zarażenie. Obecność przeciwciał u kobiety na kilka miesięcy przed ciążą świadczy o przechorowaniu przez nią tej choroby, a obecne przeciwciała chronią ją przed świeżą infekcją i czynią zakażenie płodu mało prawdopodobnym.
  • IgG (+), IgM (+) - oznacza, że było (lub właśnie jest) świeże zakażenie. Obecność wirusa wykrywana jest także w moczu i krwi metodą PCR. Trzeba wtedy rozpocząć leczenie, a w ciążę można zajsć dopiero po wyleczeniu choroby.

Dlaczego tak często wykonuje się w ciąży badanie krwi?
Badania krwi w ciąży wykonuje się tak często, ponieważ mówią one wiele o tym, co dzieje się w organizmie przyszłej matki. Takie badanie ukazuje mechanizmy obronne, które uaktywniają się podczas walki z chorobami. Pozwala też między innymi na wykrycie anemii i jej prawdopodobnych przyczyn: braku żelaza, witamin z grupy B czy kwasu foliowego. Analizując wynik, lekarz zwraca uwagę na poziom hemoglobiny, który nie powinien być niższy niż 11 g/dl, liczbę erytrocytów (w niedokrwistości - maleje), a także na liczbę leukocytów (wzrost może świadczyć o infekcji). Ważne są również płytki krwi - ich niedobór nazywamy małopłytkowością. W niektórych sytuacjach wymaga ona leczenia.

Podobne tematy

Badania prenatalne

Badania prenatalne Co trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych? Kto, dlaczego i kiedy powinien je robić? Na czym one polegają? Czy są bezpieczne? Gdzie można je przeprowadzić?

Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym?

Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym? W ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza, wykonywać badań i laboratoryjne testy. Większość z nich można zrobić w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego = bezpłatnie. Jedyny warunek to taki, że placówka musi mieć podpisany kontrakt z NFZ. A co przysługuje ciężarnej w ramach NFZ?

Gdy badania prenatalne wykryją wady płodu - co dalej?

Gdy badania prenatalne wykryją wady płodu - co dalej? Każda decydująca się na badania prenatalne ciężarna wierzy, że ich wyniki okażą się prawidłowe, a ona nareszcie odetchnie z ulgą. Taki pozytywny scenariusz zdarza się często, ale niestety nie zawsze. Dla części kobiet diagnoza oznacza wyrok - wadę genetyczną dziecka, nieprawidłowości w budowie jego narządów albo inne poważne schorzenia.

Sprawdź czy jesteś w ciąży. Objawy ciąży 1. Nie masz miesiączki? 2. Masz nudności, wymioty, ślinotok, pali cię zgaga? 3. Męczą cię wzdęcia brzucha? 4. Jesteś senna i mogłabyś zasnąć gdziekolwiek? 5. Stałaś się drażliwa, miewasz wahania nastroju? 6. Masz podwyższoną temperaturę ciała? 7. Twoje piersi są wrażliwe na dotyk i bolesne? 8. Na udach i brzuchu pojawiają się rozstępy? Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś...

RTG w ciąży

RTG w ciąży Jest rzeczą oczywistą, że przyszłe mamy powinny pożegnać się z alkoholem i papierosami, ograniczyć picie mocnej kawy, nie wolno im zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, nie powinny uprawiać ekstremalnych sportów i czynności urazowych. Nie każda jednak zdaje sobie sprawę, że w okresie ciąży nie powinna robić także RTG, czyli badania rentgenowskiego. Dlaczego?

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • morfologia to bardzo ważne badanie, nie tylko w ciąży ale i na ogół, czy starszy czy młodszy, czy chłopak czy dziewczyna - morfologia to podstawa :) te badania, wykonywane kontrolnie pomagają odkryć choroby których nie odczuwamy, których objawy jeszcze się nie pojawiły a to pomaga na wczesne leczenie. Polecam też ten tekst: http://www.biomedical.pl/zdrowie/badanie-morfologiczne-krwi-cbc-1686.html gdzie szczegółowo wszystko jest opisane :)
 • PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
  Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

  CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
  Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.
 • Tutaj spis badań w tabelce: ciazosfera.blogspot.com
  może komuś się przyda - tak jest chyba czytelniej
 • przystępnie napisany i wyczerpujący artykuł. Super. Szczególnie interesowały mnie specjalistyczne badania krwi w ciąży, a tutaj proszę wszystko jest :)
 • Właśnie, dzięki za informacje... Bardzo przydatny artykuł!
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Badania krwi w ciąży.

Kategoria: Ciąża, Zdrowie Dodano: 1.2.2011 (12:22)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

 

title

Kobieta oczekująca dziecka musi być stale pod szczególną ochroną lekarzy. Analizy krwi i moczu oraz badania ginekologiczne dają gwarancję, że wiele potencjalnych zaburzeń można wykryć, zanim staną się one niebezpieczne dla matki i dziecka. W ciąży należy wykonywać wiele badań, niektóre trzeba powtarzać systematycznie. Jednym z takich badań jest badanie krwi. Choć mało przyjemne, badania krwi w ciąży są konieczne po to, by pokazać, co dzieje się w organizmie przyszłej mamy oraz czy jego mechanizmy obronne sprawnie działają.

Grupa krwi i czynnik Rh

Na samym początku ciąży należy oznaczyć grupę krwi wraz z czynnikiem Rh przyszłej matki. Wynik badania należy mieć zawsze przy sobie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ podczas ciąży ryzyko wystąpienia krwotoku jest większe, niż zwykle. Kobieta w ciąży musi liczyć się z ewentualnością przetoczenia krwi lub jej preparatów. W nagłym wypadku nie wystarczy powiedzieć lekarzowi, jaką ma się grupę krwi, lekarz musi mieć w ręku dokument, który stwierdza to ponad wszelką wątpliwość. Gdy go brak, grupę trzeba oznaczyć, co trochę trwa, a w razie utraty dużej ilości krwi liczy się każda minuta.

Morfologia

Analizę krwi w ciąży wykonuje się co miesiąc, po to, aby lekarz wiedział, jaki jest poziom czerwonych krwinek. Ich niedobór oznacza anemię, a stan taki jest niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka. Przy małej ilości czerwonych krwinek płodowi grozi niedotlenienie, czego konsekwencją może być jego nieprawidłowy rozwój. Jeśli okaże się, że przyszła mama cierpi na anemię, lekarz może ci zalecić jej zażywanie dodatkowych porcji kwasu foliowego, innych witamin i żelaza.

Prawidłowe wyniki morfologii

• Hemoglobina (Hb, HGB) - 11,5-13,5 g/dl
Wynik poniżej tego przedziału najczęściej wskazuje na niedokrwistość (anemię), spowodowaną zbyt małą ilością żelaza.

• Erytrocyty, krwinki czerwone (E, RBC) - 3,5-4,5 mln/mikrolitr
Okresowe obniżenie ich ilości jest w ciąży fizjologiczne. Wartość poniżej normy może wynikać z utraty krwi, niedoboru witamin z grupy B, kwasu foliowego, żelaza. Należy wtedy uzupełniać czerwone krwinki poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety bogatej w żelazo.

• Leukocyty, krwinki białe (L, WBC) - 10-15 tys./mikrolitr
W czasie ciąży jest ich więcej, niż zwykle. Wynik ponad normę informuje o infekcji lub uszkodzeniu tkanek, a poniżej normy mówi o chorobach hematologicznych.

• Płytki krwi, trombocyty (PLT) - 100-300 tys./mikrolitr
Ilość trombocytów musi być kontrolowana przez całą ciążę, ponieważ płytki krwi odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi. Mniejsza liczba może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, większa zaś o zakażeniach.

• Hematokryt, gęstość krwi (Ht) - 37-52%
Jego wartość zależy od ilości wszystkich elementów morfologicznych krwi. Niższa wartość informuje o niedokrwistości,
a wyższa o odwodnieniu organizmu.

• Glukoza 70-105 mg%
Przez całą ciążę powinna utrzymywać się w ściśle określonych granicach. Wynik powyżej normy wskazuje na zagrożenie cukrzycą, poniżej - na dietę niskowęglowodanową, co może przyczyniać się do wzmożonej senności.

• Żelazo całkowite 60-150 mikrogram/dl
Wartość poniżej normy to jedna z najczęstszych przyczyn niedokrwistości (anemii), ponieważ żelazo jest podstawowym składnikiem hemoglobiny.

Specjalistyczne badania krwi

 • Test na poziom hormonów związanych z ciążą (estriol, hCG i AFP), tzw. test potrójny poziomów hCH, AFP i estriolu. Lekarz zleca to badanie przede wszystkim wtedy, gdy stwierdza jakieś nieprawidłowości w rozwoju ciąży. Nieprawidłowe stężenie tych hormonów może świadczyć o tym, że istnieje większe ryzyko wystąpienia u dziecka wad rozwojowych, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy wad cewy nerwowej. Wynik nie przesądza jednak ostatecznie, że wada taka się ujawni. Niezawodność tego testu spada wraz z wiekiem kobiety, a jego nieprawidłowy wynik niekoniecznie świadczy o chorobie dziecka.

 • Test na tolerancję glukozy, tzw. test GTT (przesiewowy test obciążenia glukozą). Hormony ciążowe pojawiające się w organizmie kobiety podnoszą poziom glukozy we krwi. Wówczas, przy tej samej diecie, podwyższa się ilość cukru we krwi, niekiedy do niebezpiecznego poziomu. U kobiety spodziewającej się dziecka może się rozwinąć tzw. cukrzyca ciążowa, dlatego badanie cukru we krwi jest kontrolą rutynową i wykonuje się je w każdym trymestrze ciąży. Jeśli masz podwyższony poziom cukru we krwi (prawidłowy to nie więcej niż 125 mg% na czczo), w poprzedniej ciąży miałaś wysoki poziom cukru we krwi albo Twoje dziecko gwałtownie zaczyna rosnąć i przybierać na wadze więcej, niż wskazuje na to czas trwania ciąży - lekarz może Ci zlecić wykonanie testu na tolerancję glukozy. Bada się wówczas reakcję organizmu po wypiciu 50 g glukozy - tzw. test GTT.

  Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o cukrzycy ciążowej. W celu jej potwierdzenia lekarz zleca zazwyczaj wykonanie jeszcze jednego testu obciążenia 75 g glukozy. Gdy wynik jest powyżej 140 mg%, robi się test z wyższą dawką glukozy - 75 g (tzw. test OGTT). Badanie to wykonuje się pomiędzy 24. a 27. tygodniem ciąży. Cukrzyca ciężarnych to choroba, która dotyczy ok. 3% kobiet.

 • Test na obecność wirusa HIV. Większość ciężarnych Polek nawet nie dopuszcza do siebie myśli, by zrobić test na obecność wirusa HIV. A stawką jest przecież zdrowie, a nawet życie własnego dziecka. Pora potraktować test na HIV - jak każde inne badanie, które po prostu trzeba w ciąży zrobić, zwłaszcza że akurat w przypadku tego zakażenia medycyna umie skutecznie pomóc. To jedno badanie (i dalsze leczenie) może zdecydować o tym, czy dziecko będzie miało normalne życie. Test nie jest badaniem obowiązkowym. Możnesz o nie poprosić lekarza, jeśli podejrzewasz, że mogłaś zetknąć się z tym wirusem. Jego wykrycie we krwi nie oznacza, że Twoje dziecko też będzie zainfekowane - lekarze będą jednak odpowiednio przygotowywali się do przyjęcia porodu.

 • Test na toksoplazmozę. Jest to badanie obowiązkowe. Jeśli we krwi obecne są przeciwciała dla toksoplazmozy IgG i IgM, konieczne może być podanie antybiotyku. Toksoplazmoza jest groźną chorobą dla kobiet starających się o dziecko, gdyż może powodować niedorozwój płodu lub poronienia. Aby się przed nią ustrzec należy przed planowaną ciążą wykonać test czy jest się chorym i szczepienie ochronne. Nie jest to szczepienie standardowe a wielu położników nie informuje o tym swoich pacjentek. Test na obecność pierwotniaka zaleca się wykonać trzykrotnie w ciągu całej ciąży, w każdym z trymestrów.

 • Test na obecność przeciwciał na cytomegalię. Badanie to nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Zwykle wykonuje się je na początku ciąży, a potem powtarza co trzy miesiące, w każdym trymestrze ciąży. Cytomegalia to choroba wirusowa, która zwykle przebiega bez objawów, choć mogą pojawić się symptomy podobne jak w przeziębieniu (lekka gorączka, bóle gardła, bóle mięśni), dlatego trudno ją rozpoznać. Na cytomegalię kobieta może chorować kilka razy, ale najgorzej jeśli po raz pierwszy do zakażenia dojdzie w czasie ciąży. Dla kobiety ciężarnej zachorowanie na cytomegalię jest szczególnie niebezpieczne w początkowym okresie. Wirus może doprowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych uszkodzeń płodu.

  Cytomegalia -  wyniki badań krwi w ciąży:
  • IgG (-), IgM (-) - oznacza to brak kontaktu z chorobą. Kobieta nie jest odporna i możliwe jest zakażenie.
  • IgG (+), IgM (-) - oznacza to przebyte zarażenie. Obecność przeciwciał u kobiety na kilka miesięcy przed ciążą świadczy o przechorowaniu przez nią tej choroby, a obecne przeciwciała chronią ją przed świeżą infekcją i czynią zakażenie płodu mało prawdopodobnym.
  • IgG (+), IgM (+) - oznacza, że było (lub właśnie jest) świeże zakażenie. Obecność wirusa wykrywana jest także w moczu i krwi metodą PCR. Trzeba wtedy rozpocząć leczenie, a w ciążę można zajsć dopiero po wyleczeniu choroby.

Dlaczego tak często wykonuje się w ciąży badanie krwi?
Badania krwi w ciąży wykonuje się tak często, ponieważ mówią one wiele o tym, co dzieje się w organizmie przyszłej matki. Takie badanie ukazuje mechanizmy obronne, które uaktywniają się podczas walki z chorobami. Pozwala też między innymi na wykrycie anemii i jej prawdopodobnych przyczyn: braku żelaza, witamin z grupy B czy kwasu foliowego. Analizując wynik, lekarz zwraca uwagę na poziom hemoglobiny, który nie powinien być niższy niż 11 g/dl, liczbę erytrocytów (w niedokrwistości - maleje), a także na liczbę leukocytów (wzrost może świadczyć o infekcji). Ważne są również płytki krwi - ich niedobór nazywamy małopłytkowością. W niektórych sytuacjach wymaga ona leczenia.

Podobne tematy

Badania prenatalne

Badania prenatalne Co trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych? Kto, dlaczego i kiedy powinien je robić? Na czym one polegają? Czy są bezpieczne? Gdzie można je przeprowadzić?

Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym?

Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym? W ciąży każda przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza, wykonywać badań i laboratoryjne testy. Większość z nich można zrobić w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego = bezpłatnie. Jedyny warunek to taki, że placówka musi mieć podpisany kontrakt z NFZ. A co przysługuje ciężarnej w ramach NFZ?

Gdy badania prenatalne wykryją wady płodu - co dalej?

Gdy badania prenatalne wykryją wady płodu - co dalej? Każda decydująca się na badania prenatalne ciężarna wierzy, że ich wyniki okażą się prawidłowe, a ona nareszcie odetchnie z ulgą. Taki pozytywny scenariusz zdarza się często, ale niestety nie zawsze. Dla części kobiet diagnoza oznacza wyrok - wadę genetyczną dziecka, nieprawidłowości w budowie jego narządów albo inne poważne schorzenia.

Sprawdź czy jesteś w ciąży. Objawy ciąży 1. Nie masz miesiączki? 2. Masz nudności, wymioty, ślinotok, pali cię zgaga? 3. Męczą cię wzdęcia brzucha? 4. Jesteś senna i mogłabyś zasnąć gdziekolwiek? 5. Stałaś się drażliwa, miewasz wahania nastroju? 6. Masz podwyższoną temperaturę ciała? 7. Twoje piersi są wrażliwe na dotyk i bolesne? 8. Na udach i brzuchu pojawiają się rozstępy? Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś...

RTG w ciąży

RTG w ciąży Jest rzeczą oczywistą, że przyszłe mamy powinny pożegnać się z alkoholem i papierosami, ograniczyć picie mocnej kawy, nie wolno im zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, nie powinny uprawiać ekstremalnych sportów i czynności urazowych. Nie każda jednak zdaje sobie sprawę, że w okresie ciąży nie powinna robić także RTG, czyli badania rentgenowskiego. Dlaczego?

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • morfologia to bardzo ważne badanie, nie tylko w ciąży ale i na ogół, czy starszy czy młodszy, czy chłopak czy dziewczyna - morfologia to podstawa :) te badania, wykonywane kontrolnie pomagają odkryć choroby których nie odczuwamy, których objawy jeszcze się nie pojawiły a to pomaga na wczesne leczenie. Polecam też ten tekst: http://www.biomedical.pl/zdrowie/badanie-morfologiczne-krwi-cbc-1686.html gdzie szczegółowo wszystko jest opisane :)
 • PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
  Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

  CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
  Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.
 • Tutaj spis badań w tabelce: ciazosfera.blogspot.com
  może komuś się przyda - tak jest chyba czytelniej
 • przystępnie napisany i wyczerpujący artykuł. Super. Szczególnie interesowały mnie specjalistyczne badania krwi w ciąży, a tutaj proszę wszystko jest :)
 • Właśnie, dzięki za informacje... Bardzo przydatny artykuł!
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.