Savoir-vivre w sądzie. - Benc.pl

Savoir-vivre w sądzie.

Kategoria: Kobieta, Czas wolny Dodano: 11.2.2011 (15:31)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Wizyta w sądzie to dla każdego poważny stres, zwłaszcza gdy idziemy tam po raz pierwszy. Nie wiemy, jak się zachować, co mówić, w co się ubrać i co ze sobą zabrać. Nic dziwnego, bo nikt nas tego nigdy nie uczył. Niejedna osoba boryka się z wieloma pytaniami i bezskutecznie szuka odpowiedzi. Dlatego stworzyliśmy mały przewodnik, który pomoże Wam się przygotować do wizyty w sądzie. Im więcej bedziecie wiedzieć, tym będziecie pewniejsi, a stres bedzie mniejszy.

Czy wizyta w sądzie jest stresująca?

W sądzie możesz spotkać się z pracodawcą, sąsiadem, mężem, możesz rozwieść się, podzielić majątek czy stać się właścicielem mieszkania odziedziczonego w spadku po babci. Takie sprawy dotyczą każdego i jest niemal pewne, że choć raz w życiu kazdy z nas stanie przed obliczem Temidy. Warto więc znać zasady obowiązujące się w sądzie.

Dostaję pismo i co dalej?

Wezwanie na rozprawę z sądu obywatel otrzymuje listem poleconym. Kiedy takowy przyniesie Ci listonosz, przeczytaj go uważnie oraz sprawdź, kiedy, gdzie i na którą godzinę należy się stawić. W wezwaniu jest zaznaczone, w jakiej roli wzywa się daną osobę (pozwany, oskarżony, powód lub świadek) oraz czy stawiennictwo jest obowiązkowe. Jeśli trzeba się stawić w sądzie, oznacza to ,że musisz obowiazkowo być na rozprawie. Usprawiedliwieniem może być tylko Twoja choroba, ale wtedy należy przesłać do sądu zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza sądowego (można go znaleźć np. w swojej przychodni lub szpitalu).

Jakie dokumenty należy zabrać do sądu?

Do sądu należy wziać koniecznie wszystkie dokumenty, które mogą się przydać oraz obowiązkowo dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport. Potrzebne będzie też wezwanie do sądu, ponieważ na nim napisany będzie jest adres, a także godzina i numer sali, w której odbędzie się rozprawa.

Jaki sąd należy wybrać?

Osoba składająca pozew często nie wie, do jakiego sądu ma się zgłosić. Podpowiadamy zatem, że jeśli wartość sporu przekracza 75 tys. zł, wtedy sprawa jest rozpatrywana przez sąd okręgowy. W innym przypadku pozew należy złożyć do sądu rejonowego. W zależności od rodzaju sprawy, wybiera się też konkretny wydział. Np. jeśli starasz się o alimenty na dziecko, musi to być wydział rodzinny, rjeśli pozew o rozwód - wydział cywilny, jeśli  walczysz o nadgodziny z pracodawcą - wydział pracy.

Czy sprawa odbywa się bez udziału publiczności?

Jeśli czeka Cię sprawa o rozwód lub o alimenty, możesz obawiać się, że o Twoich intymnych sprawach dowiedzą się osoby postronne, które bedą mogły wejść na salę sądową. Pamiętaj, że nie mogą. Nie musisz się martwić, ponieważ w sprawach rodzinnych na rozprawie mogą być tylko świadkowie, a publiczność ma zakaz występu.

Kto jest powodem, pozwanym, a kto świadkiem?

- Powód: to osoba, która składa pozew w biurze podawczym sądu (zwykle jest to biuro obsługi interesanta). Składa pismo w trzech egzemplarzach: dla sądu (zawsze oryginały!), dla pozwanego i trzeci dla siebie (kserokopie). W trzech egzemplarzach musi także dołączyć każdy z załączników. Przy rozwodzie będzie to skrócony odpis aktu małżeństwa, urodzenia dziecka. Pamiętaj, aby na swojej kopii pozwu poprosić o podstemplowanie i wpisanie daty (będzie to dowód na to, że pozew wpłynął do sądu). Powód wpłaca opłatę sądową (różna w zależności od sprawy) i musi przedstawić dowody, że ma rację.

- Pozwany: to osoba, którą powód pozywa i domaga się od niej konkretnych roszczeń, np. od męża rozwodu, alimentów na dziecko.

- Świadek: to osoba, która ma wiedzę w konkretnej sprawie i została wezwana przez sąd. Jej zeznania są traktowane jako dowód w sprawie.

Jak należy ubrać się do sądu?

Sąd jest poważną instytucją, więc należy się ubrać odpowiednio, skromnie i nie wyzywająco. Dla Pań wskazane są stonowane kolory lub klasyczne kroje. Odpadają mocno wydekoltowane sukienki w jaskrawych kolorach, postrzępione dżinsy, duże dekolty, odsłonięte ramiona, topy i duża, ozdobna biżuteria. Panowie najlepiej jeśli włożą garnitur. Panie powinny mieć delikatny, niewidoczny wręcz makijaż. Tusz, puder i bezbarwy błyszczyk w zupełności wystarczą.

Jak znaleźć salę, w której odbędzie się rozprawa?

Przede wszystkim do sądu warto przyjść kilka minut wcześniej, żeby spokojnie znaleźć salę, w której odbędzie się sprawa. Aby nie mieć żadnych wątpliwości, warto też sprawdzić informacje na tzw. wokandzie (czyli kartce wywieszonej na drzwiach sali / ekranie monitora zawieszonego obok sali) listę spraw (i nazwisk), które odbywają się tego dnia. Skreślane są na niej sprawy, które już się odbyły.

Jeśli zapomnisz wziąć wezwania i nie wiesz, gdzie sprawa ma się odbyć, wszystkiego dowiesz się w sekretariacie wydziału lub biurze obsługi interesanta.

Przed rozpoczęciem rozprawy, przed salą pojawi się protokolant, który wyczytuje nazwiska wzywanych osób. Każdy wyczytany potwierdza swoją obecność. Następnie protokolant znika za drzwiami sali, w której odbywać się bedzie rozprawa i wyczytuje nazwisko osoby, która może wejść do środka.

Jeśli się spóźnisz, koniecznie musisz wejść do sali, przeprosić Wysoki Sąd za spóźnienie oraz przedstawić się imieniem i nazwiskiem. Jeśli tego nie zrobisz,  nikt nie będzie wiedział, że jesteś, i sąd może Cię ukarać np. grzywną za niestawienie się.

Co się dzieje na pięć minut przed rozprawą?

W oczekiwaniu na rozprawę strony (czyli pozwany i powód), a także świadkowie zapewne się spotkają. Zwykle te spotkania nie należą do przyjemnych i przebywają w ciszy, lecz nie są zakazane. Sędzia na sali ma jednak prawo zapytać nas podczas rozprawy, o czym rozmawialiśmy ze stroną przeciwną.

Bardzo ważne, aby wchodząc na salę, wyłączyć telefon komórkowy. Odbieranie telefonu podczas rozprawy jest zakazane.

Jeśli rozprawa jest jawna, może w niej uczestniczyć publiczność. Jeśli nie jesteś ani stroną w procesie, ani świadkiem, a chcesz w tym uczestniczyć, możesz to zrobić. Sędzia może Cię spytać, w jakim charakterze się zjawiłaś / zjawiłeś.

Wszystkich, którzy są na sali rozpraw, obowiązują te same zasady zachowania. Pamiętaj, że na rozprawie nie wolno rozmawiać, ani zabierać głosu bez pozwolenia sądu. Do sądu zwracamy się Wysoki Sądzie, a do adwokatów: Pani mecenas / Panie mecenasie. Za niewłaściwe zachowanie sąd może nas upomnieć, wyprosić z sali lub nałożyć karę porządkową (przekraczającą nawet 2 tys. zł.).

Kto jest kim na sali rozpraw?

Po wejściu na salę rozpraw, łatwo zorientujesz się, kto jest kim, patrząc na kolory wykończenie togi sędziego, obrońcy i oskarżyciela. Sędzia (a także ławnik/ławnicy) lamówki togi mają w kolorze fioletowym. Sędzia, który przewodniczy rozprawie, ma jeszcze jednen charakterystyczny przedmiot: łańcuch z orłem na szyi. Najczęściej sąd orzeka wyrok w składzie jednoosobowym, ale zdarzają się też sprawy trudne - wtedy skład sędziowski liczy 3 lub 5 osób.

Prokurator (czerwony kolor lamówki togi) siedzi po prawej stronie sądu, a obrońca (zielony kolor lamówki togi) jest zawsze po lewej stronie sądu.

Czasem na sali sądowej może być też radca prawny (niebieski kolor lamówki togi). Występuje on, gdy rozprawa dotyczy zakładu pracy czy przedsiębiorstwa. Jest obrońcą firmy.

Kiedy nie ma oskarżyciela, na sali rozpraw (patrząc od strony sądu) po prawej stronie siedzi powód, natomiast po lewej stronie pozwany.

Powód lub pozwany może zapisywać zeznania innych, a joko obrońca posiłkowy, np. w sprawie z art. 207 k.k. (o znecanie psychiczne i fizyczne) może też zadawać pytania pozwanemu i świadkom. Po rozprawie osoba występująca w takim charakterze ma prawo zaglądać do akt sprawy, robić odpisy i kserokopie.

Kiedy można zabierać głos na rozprawie?

Zabierasz głos wyłącznie wtedy, kiedy sędzia Cię o to poprosi. Zwykle odpowiada się stojąc. Jednak jeśli stan zdrowia lub wiek nam na to nie pozwala, możemy poprosić Wysoki Sąd o możliwość zeznawania na siedząco. Przesłuchanie może potrwać kilka minut, ale też godzinę lub więcej.

Do kogo należy się zwracać udzielając odpowiedzi?

Zawsze należy zwracać się do sędziny/sędziego, nawet jeśli pytania zadaje ktoś inny, np. adwokat strony przeciwnej. Należy przy tym używać zwrotu "Wysoki Sądzie", "Pani Mecenas", "Panie Mecenasie", "Pani Prokurator", "Panie Prokuratorze".

Co jeśli nie zrozumiem pytania?

Jeśli nie rozumiesz pytania, powiedz o tym. Możesz poprosić Wysoki Sąd o powtórzenie pytania albo poprosić o chwilę do namysłu. Jeśli czegoś nie pamiętasz, po prostu powiedz: "Nie pamiętam" albo "Nie jestem pewna". Może zdarzyć się tak, że zadane pytanie zostanie przez sąd cofnięte, czyli uznane za nie istotne w sprawie i nie będzie trzeba na nie odpowiadać. Pod żadnym pozorem nie mów nieprawdy i nie naciągaj faktów, mów tylko o tym co istotne w danej sprawie.

Czy zawsze trzeba mówić prawdę?

Każdy zeznaje pod przysięgą, a skrót tego, co mówi, będzie w aktach sprawy. Przez zeznawaniem jest się poinformowanym co grozi za składanie fałszywych zeznań. Osoba, która mija się z prawdą, może zostać skazana za składanie fałszywych zeznań na karę pozbawienia wolności do lat 3.

Jak się wypowiadać w sądzie?

Mów krótko i na temat, zrozumiale. Masz obowiązek odpowiedzieć na każde pytanie, nawet pozornie nie związane ze sprawą. Zwolnić z odpowiedzi, tzn. uchylić pytanie może tylko sąd (słowami: "Uchylam pytanie") lub w takich sytuacjach jak świadek (zobacz poniżej).

Czy na wezwanie sądy trzeba się zgłosić?

Na wezwanie sądu każdy musi się stawić. Jeśli osoba nie przyjdzie, sąd ma prawo ukarać ją grzywną, doprowadzić przez policję, a nawet zastosować areszt (do 30 dni!). Może się zdarzyć, że osoba wezwana się rozchoruje, jednak w takiej sytuacji powinnaa jak najszybciej powiadomić o tym fakcie sąd. Jak? Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub listownie. Warto jedak zadzownić do sekretarietu lub BOI (Biura Obsługi Interesanta) i powiedzieć o przyczyenie swojej nieobecności.  Można też wysłać listem poleconym zwolnienie lekarskie.

Co jeśli przesłuchanie odbywa się w godzinach mojej pracy?

Otóż jeśli przesłuchanie odbywa się w godzinach Twojej pracy, pracodawca musi Cię zwolnić. Gdyby nie chciał Ci zapłacić za tą nieobecność (a ma do tego prawo!), wtedy przedstaw zaświadczenie o zarobkach w sądzie, a za czas nieobecności w pracy otrzymasz zwrot. Jeśli musisz dojechać do sądu w innej miejscowości, sąd zwróci Ci także pieniądze za dojazd, ale tylko jeśli przedstawisz bilety, np. PKP 2 klasy, bilet PKS.

Czy mogę odmówić składania zeznań?

Osoba wezwana na rozprawę może odmówić składania zeznań, gdy np. oskarżonym jest ktoś z jej najbliższej rodziny (np. mąż, konkubent, brat, dziadek, matka, ojciec). Dana osoba może również odmówić odpowiedzi na konkretne pytania, jeśli mogłyby narazić siebie lub kogoś z najbliższych na odpowiedzialność karną.

Co zrobić jeśli nie stać mnie na prawnika?

Bez prawnika w sądzie może Ci być ciężko. Zawsze warto go mieć. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej, poproś sąd o zwolnienie z kosztów sądowych. Możesz również ubiegać się o adwokata z urzędu. Wniosek taki należy udokumentować, np. odcinkiem renty, zaświadczeniem o zarobkach lub wypełnić specjalny druk w sądzie. Jeśli sąd nie uwzględni prośby,zawsze od tej decyzji można się odwołać. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy radców prawnych i instytucji, które doradzają bezpłatnie. Są to m.in.:

- Poradnie prawne, które działają przy wydziałach prawa uczelni wyższych. Więcej znajdziesz na stronie: www.fupp.org.pl

- Fundacje działające przy parafiach. Informacje o adresach i terminach znajdziesz na www.academiaiuris.pl

- Sądy lub w kancelarie prawne organizują darmowe porady prawne dla osób ubogich. Trzeba zapytać w swoim mieście lub sprawdzić na stronach www.

- Biura poselskie praktycznie w każdym mieście udzielają bezpłatnych porad prawnych. Informacji trzeba szukać na stronach www.

- Centra Interwencji Kryzysowych. Informacji trzeba szukać na stronach www.

- Centrum Praw Kobiet. Informacje znajdziesz na www.cpk.org.pl

- Państwowa Inspekcja Pracy (w sporach z pracodawcą). Więcej informacji na stronie www.pip.gov.pl

Pamiętaj, że jesli nie masz internetu w domu, zawsze możesz skorzystać z niego u rodziny, sąsiad czy w bibliotece. Większość z nich ma już stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, a personel zawsze pomoże w jego obsłudze.

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • dobra podpowiedż. Dziękuję
 • Komentarz trafił do moderacji
 • Obrońca firmy :D co za nieuk to pisał ?
 • Chyba lekka przesada. Wysoki Sądzie powinno być tylko do sądu najwyższego i w niezwykłej wagi procesach, normalnie gdy sąd coś ogłasza jak w urzędzie (zwykła procedura) to Wysoki Sądzie i upominanie by wstać gdy np. prosisz o powtórzenie pytania - wygląda kuriozalnie. "Proszę Sądu" w zupełności by wystarczyło.... zwłaszcza że obecnie gros sędziów to tacy wyższej rangi urzędnicy państwowi tylko że traktowani jak święte krowy.
 • Komentarz trafił do moderacji
 • niestety ktoś, kto pisał ten artykuł nigdy nie był w sądzie i nie ma pojęcia o procedurach (miesza postępowanie cywilne z karnym).. szkoda, że nie postawiono na pełną, profesjonalną informację. nie zadbał też o prawidłowe nazewnictwo -jak już wskazano w poprzednim komentarzu, sędzina to żona sędziego! dodatkowo nie sprawdził, kim jest radca prawny.. nie wytykając już kolejnych błędów, życzę wszystkim stawającym przed sądem dobrych pełnomocników u boku, zarówno adwokatów, jak i radców prawnych, którzy profesjonalnie pomogą prawidłowo wystąpić przed sądem.
 • Proszę poprawić w artykule i użyć słowa "sędzi" a nie "sędziny". Sędzina to żona sędziego, przecież.
 • Komentarz trafił do moderacji
 • Dziękuję za artukuł. Dla kogoś kto nigdy nie był w Sądzie, a będzie - uważam wskazówki za pomocne.
 • Komentarz trafił do moderacji

Pokaż więcej komentarzy

Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Savoir-vivre w sądzie.

Kategoria: Kobieta, Czas wolny Dodano: 11.2.2011 (15:31)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Wizyta w sądzie to dla każdego poważny stres, zwłaszcza gdy idziemy tam po raz pierwszy. Nie wiemy, jak się zachować, co mówić, w co się ubrać i co ze sobą zabrać. Nic dziwnego, bo nikt nas tego nigdy nie uczył. Niejedna osoba boryka się z wieloma pytaniami i bezskutecznie szuka odpowiedzi. Dlatego stworzyliśmy mały przewodnik, który pomoże Wam się przygotować do wizyty w sądzie. Im więcej bedziecie wiedzieć, tym będziecie pewniejsi, a stres bedzie mniejszy.

Czy wizyta w sądzie jest stresująca?

W sądzie możesz spotkać się z pracodawcą, sąsiadem, mężem, możesz rozwieść się, podzielić majątek czy stać się właścicielem mieszkania odziedziczonego w spadku po babci. Takie sprawy dotyczą każdego i jest niemal pewne, że choć raz w życiu kazdy z nas stanie przed obliczem Temidy. Warto więc znać zasady obowiązujące się w sądzie.

Dostaję pismo i co dalej?

Wezwanie na rozprawę z sądu obywatel otrzymuje listem poleconym. Kiedy takowy przyniesie Ci listonosz, przeczytaj go uważnie oraz sprawdź, kiedy, gdzie i na którą godzinę należy się stawić. W wezwaniu jest zaznaczone, w jakiej roli wzywa się daną osobę (pozwany, oskarżony, powód lub świadek) oraz czy stawiennictwo jest obowiązkowe. Jeśli trzeba się stawić w sądzie, oznacza to ,że musisz obowiazkowo być na rozprawie. Usprawiedliwieniem może być tylko Twoja choroba, ale wtedy należy przesłać do sądu zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza sądowego (można go znaleźć np. w swojej przychodni lub szpitalu).

Jakie dokumenty należy zabrać do sądu?

Do sądu należy wziać koniecznie wszystkie dokumenty, które mogą się przydać oraz obowiązkowo dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty lub paszport. Potrzebne będzie też wezwanie do sądu, ponieważ na nim napisany będzie jest adres, a także godzina i numer sali, w której odbędzie się rozprawa.

Jaki sąd należy wybrać?

Osoba składająca pozew często nie wie, do jakiego sądu ma się zgłosić. Podpowiadamy zatem, że jeśli wartość sporu przekracza 75 tys. zł, wtedy sprawa jest rozpatrywana przez sąd okręgowy. W innym przypadku pozew należy złożyć do sądu rejonowego. W zależności od rodzaju sprawy, wybiera się też konkretny wydział. Np. jeśli starasz się o alimenty na dziecko, musi to być wydział rodzinny, rjeśli pozew o rozwód - wydział cywilny, jeśli  walczysz o nadgodziny z pracodawcą - wydział pracy.

Czy sprawa odbywa się bez udziału publiczności?

Jeśli czeka Cię sprawa o rozwód lub o alimenty, możesz obawiać się, że o Twoich intymnych sprawach dowiedzą się osoby postronne, które bedą mogły wejść na salę sądową. Pamiętaj, że nie mogą. Nie musisz się martwić, ponieważ w sprawach rodzinnych na rozprawie mogą być tylko świadkowie, a publiczność ma zakaz występu.

Kto jest powodem, pozwanym, a kto świadkiem?

- Powód: to osoba, która składa pozew w biurze podawczym sądu (zwykle jest to biuro obsługi interesanta). Składa pismo w trzech egzemplarzach: dla sądu (zawsze oryginały!), dla pozwanego i trzeci dla siebie (kserokopie). W trzech egzemplarzach musi także dołączyć każdy z załączników. Przy rozwodzie będzie to skrócony odpis aktu małżeństwa, urodzenia dziecka. Pamiętaj, aby na swojej kopii pozwu poprosić o podstemplowanie i wpisanie daty (będzie to dowód na to, że pozew wpłynął do sądu). Powód wpłaca opłatę sądową (różna w zależności od sprawy) i musi przedstawić dowody, że ma rację.

- Pozwany: to osoba, którą powód pozywa i domaga się od niej konkretnych roszczeń, np. od męża rozwodu, alimentów na dziecko.

- Świadek: to osoba, która ma wiedzę w konkretnej sprawie i została wezwana przez sąd. Jej zeznania są traktowane jako dowód w sprawie.

Jak należy ubrać się do sądu?

Sąd jest poważną instytucją, więc należy się ubrać odpowiednio, skromnie i nie wyzywająco. Dla Pań wskazane są stonowane kolory lub klasyczne kroje. Odpadają mocno wydekoltowane sukienki w jaskrawych kolorach, postrzępione dżinsy, duże dekolty, odsłonięte ramiona, topy i duża, ozdobna biżuteria. Panowie najlepiej jeśli włożą garnitur. Panie powinny mieć delikatny, niewidoczny wręcz makijaż. Tusz, puder i bezbarwy błyszczyk w zupełności wystarczą.

Jak znaleźć salę, w której odbędzie się rozprawa?

Przede wszystkim do sądu warto przyjść kilka minut wcześniej, żeby spokojnie znaleźć salę, w której odbędzie się sprawa. Aby nie mieć żadnych wątpliwości, warto też sprawdzić informacje na tzw. wokandzie (czyli kartce wywieszonej na drzwiach sali / ekranie monitora zawieszonego obok sali) listę spraw (i nazwisk), które odbywają się tego dnia. Skreślane są na niej sprawy, które już się odbyły.

Jeśli zapomnisz wziąć wezwania i nie wiesz, gdzie sprawa ma się odbyć, wszystkiego dowiesz się w sekretariacie wydziału lub biurze obsługi interesanta.

Przed rozpoczęciem rozprawy, przed salą pojawi się protokolant, który wyczytuje nazwiska wzywanych osób. Każdy wyczytany potwierdza swoją obecność. Następnie protokolant znika za drzwiami sali, w której odbywać się bedzie rozprawa i wyczytuje nazwisko osoby, która może wejść do środka.

Jeśli się spóźnisz, koniecznie musisz wejść do sali, przeprosić Wysoki Sąd za spóźnienie oraz przedstawić się imieniem i nazwiskiem. Jeśli tego nie zrobisz,  nikt nie będzie wiedział, że jesteś, i sąd może Cię ukarać np. grzywną za niestawienie się.

Co się dzieje na pięć minut przed rozprawą?

W oczekiwaniu na rozprawę strony (czyli pozwany i powód), a także świadkowie zapewne się spotkają. Zwykle te spotkania nie należą do przyjemnych i przebywają w ciszy, lecz nie są zakazane. Sędzia na sali ma jednak prawo zapytać nas podczas rozprawy, o czym rozmawialiśmy ze stroną przeciwną.

Bardzo ważne, aby wchodząc na salę, wyłączyć telefon komórkowy. Odbieranie telefonu podczas rozprawy jest zakazane.

Jeśli rozprawa jest jawna, może w niej uczestniczyć publiczność. Jeśli nie jesteś ani stroną w procesie, ani świadkiem, a chcesz w tym uczestniczyć, możesz to zrobić. Sędzia może Cię spytać, w jakim charakterze się zjawiłaś / zjawiłeś.

Wszystkich, którzy są na sali rozpraw, obowiązują te same zasady zachowania. Pamiętaj, że na rozprawie nie wolno rozmawiać, ani zabierać głosu bez pozwolenia sądu. Do sądu zwracamy się Wysoki Sądzie, a do adwokatów: Pani mecenas / Panie mecenasie. Za niewłaściwe zachowanie sąd może nas upomnieć, wyprosić z sali lub nałożyć karę porządkową (przekraczającą nawet 2 tys. zł.).

Kto jest kim na sali rozpraw?

Po wejściu na salę rozpraw, łatwo zorientujesz się, kto jest kim, patrząc na kolory wykończenie togi sędziego, obrońcy i oskarżyciela. Sędzia (a także ławnik/ławnicy) lamówki togi mają w kolorze fioletowym. Sędzia, który przewodniczy rozprawie, ma jeszcze jednen charakterystyczny przedmiot: łańcuch z orłem na szyi. Najczęściej sąd orzeka wyrok w składzie jednoosobowym, ale zdarzają się też sprawy trudne - wtedy skład sędziowski liczy 3 lub 5 osób.

Prokurator (czerwony kolor lamówki togi) siedzi po prawej stronie sądu, a obrońca (zielony kolor lamówki togi) jest zawsze po lewej stronie sądu.

Czasem na sali sądowej może być też radca prawny (niebieski kolor lamówki togi). Występuje on, gdy rozprawa dotyczy zakładu pracy czy przedsiębiorstwa. Jest obrońcą firmy.

Kiedy nie ma oskarżyciela, na sali rozpraw (patrząc od strony sądu) po prawej stronie siedzi powód, natomiast po lewej stronie pozwany.

Powód lub pozwany może zapisywać zeznania innych, a joko obrońca posiłkowy, np. w sprawie z art. 207 k.k. (o znecanie psychiczne i fizyczne) może też zadawać pytania pozwanemu i świadkom. Po rozprawie osoba występująca w takim charakterze ma prawo zaglądać do akt sprawy, robić odpisy i kserokopie.

Kiedy można zabierać głos na rozprawie?

Zabierasz głos wyłącznie wtedy, kiedy sędzia Cię o to poprosi. Zwykle odpowiada się stojąc. Jednak jeśli stan zdrowia lub wiek nam na to nie pozwala, możemy poprosić Wysoki Sąd o możliwość zeznawania na siedząco. Przesłuchanie może potrwać kilka minut, ale też godzinę lub więcej.

Do kogo należy się zwracać udzielając odpowiedzi?

Zawsze należy zwracać się do sędziny/sędziego, nawet jeśli pytania zadaje ktoś inny, np. adwokat strony przeciwnej. Należy przy tym używać zwrotu "Wysoki Sądzie", "Pani Mecenas", "Panie Mecenasie", "Pani Prokurator", "Panie Prokuratorze".

Co jeśli nie zrozumiem pytania?

Jeśli nie rozumiesz pytania, powiedz o tym. Możesz poprosić Wysoki Sąd o powtórzenie pytania albo poprosić o chwilę do namysłu. Jeśli czegoś nie pamiętasz, po prostu powiedz: "Nie pamiętam" albo "Nie jestem pewna". Może zdarzyć się tak, że zadane pytanie zostanie przez sąd cofnięte, czyli uznane za nie istotne w sprawie i nie będzie trzeba na nie odpowiadać. Pod żadnym pozorem nie mów nieprawdy i nie naciągaj faktów, mów tylko o tym co istotne w danej sprawie.

Czy zawsze trzeba mówić prawdę?

Każdy zeznaje pod przysięgą, a skrót tego, co mówi, będzie w aktach sprawy. Przez zeznawaniem jest się poinformowanym co grozi za składanie fałszywych zeznań. Osoba, która mija się z prawdą, może zostać skazana za składanie fałszywych zeznań na karę pozbawienia wolności do lat 3.

Jak się wypowiadać w sądzie?

Mów krótko i na temat, zrozumiale. Masz obowiązek odpowiedzieć na każde pytanie, nawet pozornie nie związane ze sprawą. Zwolnić z odpowiedzi, tzn. uchylić pytanie może tylko sąd (słowami: "Uchylam pytanie") lub w takich sytuacjach jak świadek (zobacz poniżej).

Czy na wezwanie sądy trzeba się zgłosić?

Na wezwanie sądu każdy musi się stawić. Jeśli osoba nie przyjdzie, sąd ma prawo ukarać ją grzywną, doprowadzić przez policję, a nawet zastosować areszt (do 30 dni!). Może się zdarzyć, że osoba wezwana się rozchoruje, jednak w takiej sytuacji powinnaa jak najszybciej powiadomić o tym fakcie sąd. Jak? Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub listownie. Warto jedak zadzownić do sekretarietu lub BOI (Biura Obsługi Interesanta) i powiedzieć o przyczyenie swojej nieobecności.  Można też wysłać listem poleconym zwolnienie lekarskie.

Co jeśli przesłuchanie odbywa się w godzinach mojej pracy?

Otóż jeśli przesłuchanie odbywa się w godzinach Twojej pracy, pracodawca musi Cię zwolnić. Gdyby nie chciał Ci zapłacić za tą nieobecność (a ma do tego prawo!), wtedy przedstaw zaświadczenie o zarobkach w sądzie, a za czas nieobecności w pracy otrzymasz zwrot. Jeśli musisz dojechać do sądu w innej miejscowości, sąd zwróci Ci także pieniądze za dojazd, ale tylko jeśli przedstawisz bilety, np. PKP 2 klasy, bilet PKS.

Czy mogę odmówić składania zeznań?

Osoba wezwana na rozprawę może odmówić składania zeznań, gdy np. oskarżonym jest ktoś z jej najbliższej rodziny (np. mąż, konkubent, brat, dziadek, matka, ojciec). Dana osoba może również odmówić odpowiedzi na konkretne pytania, jeśli mogłyby narazić siebie lub kogoś z najbliższych na odpowiedzialność karną.

Co zrobić jeśli nie stać mnie na prawnika?

Bez prawnika w sądzie może Ci być ciężko. Zawsze warto go mieć. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji materialnej, poproś sąd o zwolnienie z kosztów sądowych. Możesz również ubiegać się o adwokata z urzędu. Wniosek taki należy udokumentować, np. odcinkiem renty, zaświadczeniem o zarobkach lub wypełnić specjalny druk w sądzie. Jeśli sąd nie uwzględni prośby,zawsze od tej decyzji można się odwołać. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy radców prawnych i instytucji, które doradzają bezpłatnie. Są to m.in.:

- Poradnie prawne, które działają przy wydziałach prawa uczelni wyższych. Więcej znajdziesz na stronie: www.fupp.org.pl

- Fundacje działające przy parafiach. Informacje o adresach i terminach znajdziesz na www.academiaiuris.pl

- Sądy lub w kancelarie prawne organizują darmowe porady prawne dla osób ubogich. Trzeba zapytać w swoim mieście lub sprawdzić na stronach www.

- Biura poselskie praktycznie w każdym mieście udzielają bezpłatnych porad prawnych. Informacji trzeba szukać na stronach www.

- Centra Interwencji Kryzysowych. Informacji trzeba szukać na stronach www.

- Centrum Praw Kobiet. Informacje znajdziesz na www.cpk.org.pl

- Państwowa Inspekcja Pracy (w sporach z pracodawcą). Więcej informacji na stronie www.pip.gov.pl

Pamiętaj, że jesli nie masz internetu w domu, zawsze możesz skorzystać z niego u rodziny, sąsiad czy w bibliotece. Większość z nich ma już stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, a personel zawsze pomoże w jego obsłudze.

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • dobra podpowiedż. Dziękuję
 • Komentarz trafił do moderacji
 • Obrońca firmy :D co za nieuk to pisał ?
 • Chyba lekka przesada. Wysoki Sądzie powinno być tylko do sądu najwyższego i w niezwykłej wagi procesach, normalnie gdy sąd coś ogłasza jak w urzędzie (zwykła procedura) to Wysoki Sądzie i upominanie by wstać gdy np. prosisz o powtórzenie pytania - wygląda kuriozalnie. "Proszę Sądu" w zupełności by wystarczyło.... zwłaszcza że obecnie gros sędziów to tacy wyższej rangi urzędnicy państwowi tylko że traktowani jak święte krowy.
 • Komentarz trafił do moderacji
 • niestety ktoś, kto pisał ten artykuł nigdy nie był w sądzie i nie ma pojęcia o procedurach (miesza postępowanie cywilne z karnym).. szkoda, że nie postawiono na pełną, profesjonalną informację. nie zadbał też o prawidłowe nazewnictwo -jak już wskazano w poprzednim komentarzu, sędzina to żona sędziego! dodatkowo nie sprawdził, kim jest radca prawny.. nie wytykając już kolejnych błędów, życzę wszystkim stawającym przed sądem dobrych pełnomocników u boku, zarówno adwokatów, jak i radców prawnych, którzy profesjonalnie pomogą prawidłowo wystąpić przed sądem.
 • Proszę poprawić w artykule i użyć słowa "sędzi" a nie "sędziny". Sędzina to żona sędziego, przecież.
 • Komentarz trafił do moderacji
 • Dziękuję za artukuł. Dla kogoś kto nigdy nie był w Sądzie, a będzie - uważam wskazówki za pomocne.
 • Komentarz trafił do moderacji

Pokaż więcej komentarzy

Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.