Sposoby na gorączkę u niemowląt - Benc.pl

Sposoby na gorączkę u niemowląt

Kategoria: Niemowlę, Pielęgnacja i zdrowie Dodano: 18.4.2011 (10:55)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Gdy u małego dziecka pojawia się gorączka, jego rodzice bardzo się stresują. Podwyższona temperatura ciała to bowiem nie tylko zagrożenie infekcją wirusową lub bakteryjną, ale także duży dyskomfort dla małego organizmu. Na szczęście gorączka nie zawsze oznacza poważne kłopoty zdrowotne.

Co to jest gorączka i skąd się bierze?

To nieprawda, że trzeba bić na alarm, gdy termometr pokaże ciut więcej, niż magiczne 36,6 stopni C. O gorączce możemy mówić dopiero wtedy, gdy temperatura ciała niemowlaka przekroczy 38 stopni C. Naturalna dla niemowlęcia ciepłota ciała oscyluje w granicach 36,6- 37,5 stopnia C, gdyż maluszek nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu termoregulacji . Jeśli termometr zatrzyma się na skali pomiędzy 37,5 a 38 stopni, dziecko jest w stanie podgorączkowym. Dopiero przekroczenie 38 stopni oznacza, że mały organizm zmaga się z jakąś infekcją.

Gorączka odpowiedzią na stan zapalny

U małych dzieci wysoka temperatura jest na ogół odpowiedzią organizmu na stan zapalny - infekcję wirusową, bakteryjną lub - znacznie rzadziej - grzybiczą. Gorączka mobilizuje układ odpornościowy i pomaga niszczyć szkodliwe drobnoustroje, więc w początkowej fazie choroby jest bardzo korzystna dla walczącego z infekcją organizmu. Niestety, przedłużająca się wysoka temperatura męczy organizm, może doprowadzić do odwodnienia lub udaru cieplnego, w skrajnych wypadkach może spowodować drgawki, utratę przytomności, a nawet śpiączkę. Nie wolno jej więc lekceważyć i gorączkujące dziecko powinno być pod obserwacją.

Objawy gorączki

Oczywistym objawem są rozpalone policzki, czoło, a także plecy, przy czym reszta ciała może być chłodna, czasami nawet pokryta zimnym potem. Na buzi dziecka pojawiają sie rumieńce, jego oczy mogą nienaturalnie błyszczeć, a oddech bywa lekko przyspieszony. Gorączce u niemowląt często towarzyszy biegunka, a czasami także wymioty. Dziecko może być apatyczne, nie mieć apetytu, nie chcieć się bawić, może też rozpaczliwie płakać (jeśli gorączce towarzyszy ból gardła, głowy lub karku). Gdy rodzice zaobserwują zestaw objawów wskazujących na gorączkę, powinni sięgnąć po termometr.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Kiedyś, gdy nie było wyboru, temperaturę mierzono wyłącznie termometrami rtęciowymi. W przypadku niemowląt nie było to szczególnie komfortowe. Termometr rtęciowy wymaga bowiem unieruchomienia malucha na około 5 minut, co nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza w przypadku chorego, rozdrażnionego dziecka. Obecnie dostępne są różne inne opcje: termometry na podczerwień (dość drogie, warto zainwestować w te znanych firm, gdyż są bardziej czułe), termometry elektroniczne (tańsze, ale trudno trafić na naprawdę dokładny) oraz paskowe dla malutkich dzieci (przyklejane na czoło, raczej mało precyzyjne). Niektórzy rodzice po eksperymentach z nowoczesnymi wynalazkami wracają jednak do termometrów rtęciowych, które -chociaż kłopotliwe w użytkowaniu - okazują sie jednak najbardziej niezawodne i godne zaufania. Warto pamiętać, że termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży, znaleźć je więc można jedynie w apteczkach naszych rodziców oraz na aukcjach internetowych.

Niemowlęciu temperaturę można zmierzyć:

- w ustach (wyłącznie za pomocą termometru elektronicznego, nigdy rtęciowego!) - od wyniku należy odjąć 0,3 stopnia C.

- w odbycie - od wyniku należy odjąć 0,5 stopnia C.

- pod pachą - metoda sprawdza się tylko w przypadku spokojnych, mało energicznych i niezbyt nerwowych niemowląt, termometr powinien być unieruchomiony pod pachą przez 5 minut (rtęciowy) lub ok. 2 minuty (dobry elektroniczny).

- w uchu - wyłącznie za pomocą termometru ze specjalną końcówką i kapturkami przeznaczonymi do tego celu (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)

- przy czole - tylko termometrem na podczerwień lub termometrem paskowym (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)

Jak postępować z gorączkującym niemowlęciem?

Jeśli temperatura gwałtownie wzrasta u noworodka lub kilkumiesięcznego dziecka, zawsze należy wezwać lekarza. W przypadku starszych niemowląt można się z tym przez jakiś czas wstrzymać, o ile gorączce nie towarzyszą inne niepokojące objawy (np. intensywna biegunka, wymioty, czerwone plamy na skórze, kaszel, duszności, sztywność karku, drgawki, całkowita odmowa przyjmowania napojów, przeczulica) - w takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa konsultacja pediatryczna.

Gorączka nie zawsze oznacza chorobę

Warto pamiętać, że gorączka (choć częściej stan podgorączkowy) u dziecka nie musi oznaczać choroby. Ciepłota ciała może wzrosnąć na skutek ząbkowania, wysiłku fizycznego, przegrzania czy choćby silnych emocji. Dlatego starsze, gorączkujące niemowlę należy obserwować i bardzo pilnować, aby się nie przegrzewało (nie otulać kołdrami i kocami), nie leżało w mokrej piżamce i pościeli (przepocone ubrania i prześcieradła należy szybko zmieniać) i nie odwodniło (nie trzeba zmuszać malucha do jedzenia, ale koniecznie podawać coś do picia - pierś, butelkę z przegotowaną wodą lub inny napój odpowiedni dla wieku dziecka).

Co robić z gorączkującym dzieckiem?

Niemowlę powinno pić jak najwięcej, najlepiej w niewielkich dawkach podawanych regularnie co kilka-kilkanaście minut. W mieszkaniu nie powinno być zbyt ciepło (maksymalna temperatura to 22 stopnie C), pokój dziecka trzeba nawilżać nawilżaczem powietrza lub innymi sposobami. Gorączkującemu niemowlęciu trzeba podać leki obniżające temperaturę - do wyboru jest paracetamol oraz ibuprofen, obydwa w syropach i czopkach. Dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia poleca się raczej ibuprofen, gdyż poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, posiada także właściwości przeciwzapalne, przydatne w przypadku infekcji. Pamiętajmy, że lek zadziała tylko pod warunkiem właściwego dawkowania (zgodnie z instrukcją na ulotce). Poza tym wskazane są chłodne kompresy na czoło lub pachwiny, można też spróbować schładzającej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę o ok 2 stopnie niższą, niż temperatura ciała gorączkującego dziecka). Jeśli pomimo podawania leków temperatura wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej 39 stopni C - trzeba wezwać lekarza.

Drgawki gorączkowe - co to takiego?

Niektóre dzieci na wysoką temperaturę mogą reagować drgawkami - jest to odpowiedź ich układu nerwowego na gwałtowną zmianę ciepłoty ciała. Przyczyny takiej reakcji nie są do końca znane, choć wini się głównie niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego oraz predyspozycje genetyczne. Drgawki gorączkowe najbardziej przypominają atak padaczki. Występują u dzieci pomiędzy 6. a 24. miesiącem życia, rzadko później (maksymalnie do 5 lat). Mięśnie dziecka rytmicznie się kurczą, trwa to na ogół kilka sekund lub minut, w sporadycznych przypadkach ponad 15 minut. Do dziecka z drgawkami gorączkowymi należy natychmiast wezwać pomoc. Oczekując lekarza najbezpieczniej położyć maluszka na boku i podać mu środki przeciwgorączkowe w czopku.

Więcej sposobów na gotrączkę u niemowląt znajdziecie na naszym forum...

Gorączka u niemowlaka :(

Gorączka trzydniowa u maluszka

Czy chore dziecko się kąpie?

oraz w czytelni:

Trzydniówka

Przeziębienie

Domowa apteczka

Zapraszamy.

Podobne tematy

Kolka u niemowląt Przydarza się części noworodków, trwa mniej więcej 3 miesiące i tak naprawdę nie ma na nią rady. Przedstawiamy kolkę niemowlęcą - prawdziwy koszmar świeżo upieczonych rodziców. Czym jest kolka? Kolka to trudny do zdefiniowania przypadek ciągłego, napadowego i trudnego do ukojenia płaczu u noworodka. Pierwsze objawy pojawiają się z reguły około 3. tygodnia życia i trwają przez 3-4...

Alergie pokarmowe u niemowląt

Alergie pokarmowe u niemowląt Jeśli jakiś członek rodziny chorował lub choruje na alergie, istnieje bardzo duże ryzyko, że nowo narodzone niemowlę, również będzie miało skłonności do uczuleń, dlatego tak ważne jest aby jak najwcześniej podjąć odpowiednie środki ostrożności, które uchronią naszego maluszka przed przykrymi, a często niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami.

Błędy w żywieniu niemowląt Będąc w ciąży, układasz sobie różne scenariusze. Na przykład te dotyczące karmienia piersią i żywienia twojego maleństwa. Czytasz różne poradniki, fachowe publikacje, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowej diecie dla niemowlęcia, wiesz, kiedy i jak wprowadzać nowe produkty. Niestety założenia te często odchodzą w niebyt, a rzeczywistość jest od nich zdecydowanie odmienna. My-matki...

Schemat żywieniowy dla niemowląt karmionych sztucznie Do czwartego miesiąca życia karmimy dziecko mlekiem początkowym. Poniżej podajemy sugerowaną ilość posiłków 1. miesiąc 7 posiłków po 90-110 ml 2. miesiąc 6 posiłków po 110-130 ml 3. miesiąc 6 posiłków po 130 ml 4. miesiąc 6 posiłków po 150 ml Po czwartym miesiącu zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, podając jarzynową papkę 5. miesiąc 5...

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią Schemat żywienia niemowląt jest troszkę inny dla maluchów karmionych naturalnie (piersią) i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Różni się czasem wprowadzania pierwszych stałych pokarmów - po 4 miesiącu życia dla maluchów karmionych butelką i miesiąc później, jeśli karmimy piersią. 1-4 miesiąc życia dziecka Karmienie piersią na żądanie. Posiłki uzupełniające można...

Dyskusje na grupach

sposoby na celolit?

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
  • Na gorączkę zazwyczaj podaję lek z ibuprofenem, bo jest najskuteczniejszy. Mam w domu teraz ibufen, bo synkowi pasuje ten smak, a mi odpowiada, że nie zawiera cukru i barwników.
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Sposoby na gorączkę u niemowląt

Kategoria: Niemowlę, Pielęgnacja i zdrowie Dodano: 18.4.2011 (10:55)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Gdy u małego dziecka pojawia się gorączka, jego rodzice bardzo się stresują. Podwyższona temperatura ciała to bowiem nie tylko zagrożenie infekcją wirusową lub bakteryjną, ale także duży dyskomfort dla małego organizmu. Na szczęście gorączka nie zawsze oznacza poważne kłopoty zdrowotne.

Co to jest gorączka i skąd się bierze?

To nieprawda, że trzeba bić na alarm, gdy termometr pokaże ciut więcej, niż magiczne 36,6 stopni C. O gorączce możemy mówić dopiero wtedy, gdy temperatura ciała niemowlaka przekroczy 38 stopni C. Naturalna dla niemowlęcia ciepłota ciała oscyluje w granicach 36,6- 37,5 stopnia C, gdyż maluszek nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu termoregulacji . Jeśli termometr zatrzyma się na skali pomiędzy 37,5 a 38 stopni, dziecko jest w stanie podgorączkowym. Dopiero przekroczenie 38 stopni oznacza, że mały organizm zmaga się z jakąś infekcją.

Gorączka odpowiedzią na stan zapalny

U małych dzieci wysoka temperatura jest na ogół odpowiedzią organizmu na stan zapalny - infekcję wirusową, bakteryjną lub - znacznie rzadziej - grzybiczą. Gorączka mobilizuje układ odpornościowy i pomaga niszczyć szkodliwe drobnoustroje, więc w początkowej fazie choroby jest bardzo korzystna dla walczącego z infekcją organizmu. Niestety, przedłużająca się wysoka temperatura męczy organizm, może doprowadzić do odwodnienia lub udaru cieplnego, w skrajnych wypadkach może spowodować drgawki, utratę przytomności, a nawet śpiączkę. Nie wolno jej więc lekceważyć i gorączkujące dziecko powinno być pod obserwacją.

Objawy gorączki

Oczywistym objawem są rozpalone policzki, czoło, a także plecy, przy czym reszta ciała może być chłodna, czasami nawet pokryta zimnym potem. Na buzi dziecka pojawiają sie rumieńce, jego oczy mogą nienaturalnie błyszczeć, a oddech bywa lekko przyspieszony. Gorączce u niemowląt często towarzyszy biegunka, a czasami także wymioty. Dziecko może być apatyczne, nie mieć apetytu, nie chcieć się bawić, może też rozpaczliwie płakać (jeśli gorączce towarzyszy ból gardła, głowy lub karku). Gdy rodzice zaobserwują zestaw objawów wskazujących na gorączkę, powinni sięgnąć po termometr.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Kiedyś, gdy nie było wyboru, temperaturę mierzono wyłącznie termometrami rtęciowymi. W przypadku niemowląt nie było to szczególnie komfortowe. Termometr rtęciowy wymaga bowiem unieruchomienia malucha na około 5 minut, co nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza w przypadku chorego, rozdrażnionego dziecka. Obecnie dostępne są różne inne opcje: termometry na podczerwień (dość drogie, warto zainwestować w te znanych firm, gdyż są bardziej czułe), termometry elektroniczne (tańsze, ale trudno trafić na naprawdę dokładny) oraz paskowe dla malutkich dzieci (przyklejane na czoło, raczej mało precyzyjne). Niektórzy rodzice po eksperymentach z nowoczesnymi wynalazkami wracają jednak do termometrów rtęciowych, które -chociaż kłopotliwe w użytkowaniu - okazują sie jednak najbardziej niezawodne i godne zaufania. Warto pamiętać, że termometry rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży, znaleźć je więc można jedynie w apteczkach naszych rodziców oraz na aukcjach internetowych.

Niemowlęciu temperaturę można zmierzyć:

- w ustach (wyłącznie za pomocą termometru elektronicznego, nigdy rtęciowego!) - od wyniku należy odjąć 0,3 stopnia C.

- w odbycie - od wyniku należy odjąć 0,5 stopnia C.

- pod pachą - metoda sprawdza się tylko w przypadku spokojnych, mało energicznych i niezbyt nerwowych niemowląt, termometr powinien być unieruchomiony pod pachą przez 5 minut (rtęciowy) lub ok. 2 minuty (dobry elektroniczny).

- w uchu - wyłącznie za pomocą termometru ze specjalną końcówką i kapturkami przeznaczonymi do tego celu (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)

- przy czole - tylko termometrem na podczerwień lub termometrem paskowym (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)

Jak postępować z gorączkującym niemowlęciem?

Jeśli temperatura gwałtownie wzrasta u noworodka lub kilkumiesięcznego dziecka, zawsze należy wezwać lekarza. W przypadku starszych niemowląt można się z tym przez jakiś czas wstrzymać, o ile gorączce nie towarzyszą inne niepokojące objawy (np. intensywna biegunka, wymioty, czerwone plamy na skórze, kaszel, duszności, sztywność karku, drgawki, całkowita odmowa przyjmowania napojów, przeczulica) - w takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa konsultacja pediatryczna.

Gorączka nie zawsze oznacza chorobę

Warto pamiętać, że gorączka (choć częściej stan podgorączkowy) u dziecka nie musi oznaczać choroby. Ciepłota ciała może wzrosnąć na skutek ząbkowania, wysiłku fizycznego, przegrzania czy choćby silnych emocji. Dlatego starsze, gorączkujące niemowlę należy obserwować i bardzo pilnować, aby się nie przegrzewało (nie otulać kołdrami i kocami), nie leżało w mokrej piżamce i pościeli (przepocone ubrania i prześcieradła należy szybko zmieniać) i nie odwodniło (nie trzeba zmuszać malucha do jedzenia, ale koniecznie podawać coś do picia - pierś, butelkę z przegotowaną wodą lub inny napój odpowiedni dla wieku dziecka).

Co robić z gorączkującym dzieckiem?

Niemowlę powinno pić jak najwięcej, najlepiej w niewielkich dawkach podawanych regularnie co kilka-kilkanaście minut. W mieszkaniu nie powinno być zbyt ciepło (maksymalna temperatura to 22 stopnie C), pokój dziecka trzeba nawilżać nawilżaczem powietrza lub innymi sposobami. Gorączkującemu niemowlęciu trzeba podać leki obniżające temperaturę - do wyboru jest paracetamol oraz ibuprofen, obydwa w syropach i czopkach. Dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia poleca się raczej ibuprofen, gdyż poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, posiada także właściwości przeciwzapalne, przydatne w przypadku infekcji. Pamiętajmy, że lek zadziała tylko pod warunkiem właściwego dawkowania (zgodnie z instrukcją na ulotce). Poza tym wskazane są chłodne kompresy na czoło lub pachwiny, można też spróbować schładzającej kąpieli (woda powinna mieć temperaturę o ok 2 stopnie niższą, niż temperatura ciała gorączkującego dziecka). Jeśli pomimo podawania leków temperatura wciąż utrzymuje się na poziomie powyżej 39 stopni C - trzeba wezwać lekarza.

Drgawki gorączkowe - co to takiego?

Niektóre dzieci na wysoką temperaturę mogą reagować drgawkami - jest to odpowiedź ich układu nerwowego na gwałtowną zmianę ciepłoty ciała. Przyczyny takiej reakcji nie są do końca znane, choć wini się głównie niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego oraz predyspozycje genetyczne. Drgawki gorączkowe najbardziej przypominają atak padaczki. Występują u dzieci pomiędzy 6. a 24. miesiącem życia, rzadko później (maksymalnie do 5 lat). Mięśnie dziecka rytmicznie się kurczą, trwa to na ogół kilka sekund lub minut, w sporadycznych przypadkach ponad 15 minut. Do dziecka z drgawkami gorączkowymi należy natychmiast wezwać pomoc. Oczekując lekarza najbezpieczniej położyć maluszka na boku i podać mu środki przeciwgorączkowe w czopku.

Więcej sposobów na gotrączkę u niemowląt znajdziecie na naszym forum...

Gorączka u niemowlaka :(

Gorączka trzydniowa u maluszka

Czy chore dziecko się kąpie?

oraz w czytelni:

Trzydniówka

Przeziębienie

Domowa apteczka

Zapraszamy.

Podobne tematy

Kolka u niemowląt Przydarza się części noworodków, trwa mniej więcej 3 miesiące i tak naprawdę nie ma na nią rady. Przedstawiamy kolkę niemowlęcą - prawdziwy koszmar świeżo upieczonych rodziców. Czym jest kolka? Kolka to trudny do zdefiniowania przypadek ciągłego, napadowego i trudnego do ukojenia płaczu u noworodka. Pierwsze objawy pojawiają się z reguły około 3. tygodnia życia i trwają przez 3-4...

Alergie pokarmowe u niemowląt

Alergie pokarmowe u niemowląt Jeśli jakiś członek rodziny chorował lub choruje na alergie, istnieje bardzo duże ryzyko, że nowo narodzone niemowlę, również będzie miało skłonności do uczuleń, dlatego tak ważne jest aby jak najwcześniej podjąć odpowiednie środki ostrożności, które uchronią naszego maluszka przed przykrymi, a często niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami.

Błędy w żywieniu niemowląt Będąc w ciąży, układasz sobie różne scenariusze. Na przykład te dotyczące karmienia piersią i żywienia twojego maleństwa. Czytasz różne poradniki, fachowe publikacje, aby jak najwięcej dowiedzieć się o zdrowej diecie dla niemowlęcia, wiesz, kiedy i jak wprowadzać nowe produkty. Niestety założenia te często odchodzą w niebyt, a rzeczywistość jest od nich zdecydowanie odmienna. My-matki...

Schemat żywieniowy dla niemowląt karmionych sztucznie Do czwartego miesiąca życia karmimy dziecko mlekiem początkowym. Poniżej podajemy sugerowaną ilość posiłków 1. miesiąc 7 posiłków po 90-110 ml 2. miesiąc 6 posiłków po 110-130 ml 3. miesiąc 6 posiłków po 130 ml 4. miesiąc 6 posiłków po 150 ml Po czwartym miesiącu zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, podając jarzynową papkę 5. miesiąc 5...

Schemat żywienia niemowląt karmionych piersią Schemat żywienia niemowląt jest troszkę inny dla maluchów karmionych naturalnie (piersią) i tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Różni się czasem wprowadzania pierwszych stałych pokarmów - po 4 miesiącu życia dla maluchów karmionych butelką i miesiąc później, jeśli karmimy piersią. 1-4 miesiąc życia dziecka Karmienie piersią na żądanie. Posiłki uzupełniające można...

Dyskusje na grupach

sposoby na celolit?

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
  • Na gorączkę zazwyczaj podaję lek z ibuprofenem, bo jest najskuteczniejszy. Mam w domu teraz ibufen, bo synkowi pasuje ten smak, a mi odpowiada, że nie zawiera cukru i barwników.
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.