Kupka dziecka prawdę Ci powie - Benc.pl

Kupka dziecka prawdę Ci powie

Kategoria: Niemowlę, Noworodek Dodano: 6.5.2011 (12:56)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Pokaż mi swoją pieluszkę, a powiem, co Ci dolega - tak w skrócie można określić zainteresowanie rodziców zawartością pampersów swoich dzieci. Popularny wśród młodych matek temat niemowlęcych kupek to nie objaw macierzyńskiego idee fixe, a naturalna dbałość o zdrowie malutkiego człowieka. To właśnie zawartość pieluszki bywa pierwszym sygnałem groźnych chorób i innych dolegliwości. Warto więc orientować się, co można w niej znaleźć.

Pierwsze kupki, czyli smółka

Zawartość pierwszego, malutkiego pampersa założonego noworodkowi może przestraszyć - jest kleista, gęsta, ciemnozielona lub czarna i całkiem bezwonna. Bez obaw, to zwyczajna smółka - dziecko wydala nagromadzone w organizmie wody płodowe, maź płodową, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, bilirubinę i biliwerdynę oraz cholesterol. Smółka zaczyna gromadzić się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży, a po narodzinach wydalana jest przez około 4 dni. W wydalaniu smółki pomocna jest siara, czyli pierwsze mleko matki. Czasami zdarza się, że w wyniku np. niedotlenienia płodu smółka wydalana zostaje jeszcze w łonie matki. W takiej sytuacji mówi się o "zielonych wodach płodowych" i jak najszybciej rozwiązuje ciążę (na ogół przez cesarskie cięcie) gdyż dłuższe przebywanie w macicy może zagrażać zdrowiu i życiu maluszka. Jeśli natomiast już po narodzinach w pieluszkach smyka nie pojawia się smółka, trzeba to koniecznie zgłosić lekarzowi - może to świadczyć np. o niedrożności jelit dziecka.

Kupki niemowląt karmionych piersią

Inaczej wygląda stolec maluszków przystawianych do piersi, a inaczej tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Kupki po mleku mamy mają konsystencję gęstej śmietany, są luźne, czasami miewają grudki, występują w kolorze musztardowym, jasnożółtym, złocistym, pomarańczowym, czasem nawet seledynowym. Charakteryzuje je kwaśny zapach, a w zetknięciu z powietrzem zielenieją. Jeśli ich konsystencja jest bardzo rzadka, niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę, co jest całkiem naturalne. Początkowo niemowlaki oddają stolec po każdym karmieniu, a nawet częściej. Im dziecko starsze, tym na ogół rzadziej brudzi pieluszkę.

Kupki po mleku modyfikowanym

Dzieci karmione sztucznie robią zdecydowanie twardsze, bardziej zwarte kupki. Stolce mają kolor jasnobrązowy lub jasnożółty (jasny kolor to wynik znacznej zawartości kazeiny w mleku), a ich zapach bywa nieco zgniły. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej niż te karmione piersią, mogą mieć też problemy z zaparciami. Radą na to może być zmiana mleka modyfikowanego na inne, hipoalergiczne lub z probiotykami (tylko w porozumieniu z pediatrą, nigdy na własną rękę). Jeśli nadal występują kłopoty, lekarz może stwierdzić np. alergię na białko mleka krowiego i zalecić podawanie dziecku mleka sojowego lub innych mieszanek.

Kupka po mleku modyfikowanym z dużą zawartością żelaza

Jeśli dziecko pije mleko o dużej zawartości żelaza (np. HA) lub przyjmuje preparaty z żelazem, jego stolce mogą mieć zielonkawą lub nawet niemal czarną barwę. Chociaż przyjmuje się, że zielony kolor kupki to powód do niepokoju, w tym przypadku prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Warto tez pamiętać, że kupki mogą zielenieć po zetknięciu z powietrzem.

Kupka po nowych pokarmach

Po kilku miesiącach życia dziecka przychodzi czas na nowości w diecie. Wraz z wprowadzeniem nowych pokarmów zmienia się też zawartość pieluszki dziecka. Kupki stają się teraz bardziej gęste (w porównaniu z tymi po mleku matki), mają też intensywniejszy zapach. Ich konsystencja zaczyna przypominać plastelinę lub małe bobki, na początku można w nich też zauważyć niestrawione resztki obiadków czy deserków (to efekt przyzwyczajania się układu pokarmowego dziecka do nowych składników diety). Jeśli po kilku dniach nie nastąpi zmiana to znak, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości, warto więc wrócić do mlecznej diety. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady pediatry. Zdrowe kupki dziecka na urozmaiconej diecie wyglądem przypominają stolce dorosłego człowieka, a ich kolor zależy od rodzaju zjedzonego pożywienia (po buraczkach mogą mieć czerwone zabarwienie, duża ilość marchwi barwi na pomarańczowo itd). Częstotliwość oddawania stolców jest różna. Za normę przyjmuje się od trzech dziennie do jednej na trzy dni. Dłuższe przestoje mogą świadczyć o zaparciu.

Kiedy kupka powinna niepokoić

Pierwszy alarm to nagła zmiana konsystencji kupki niemowlęcia (np. ze stałej w bardzo luźną), zmiana częstotliwości załatwiania się (dziecko zaczyna wypróżniać się bardzo często lub bardzo rzadko w porównaniu z poprzednimi tygodniami). W takim przypadku na pewno warto skonsultować się z pediatrą, gdyż tak nagłe zmiany mogą świadczyć o chorobie.

Niepokojące są też stolce z dużą ilością śluzu - może to świadczyć o stanie zapalnym w jelitach. Jeśli śluz pojawia się sporadycznie, nie jest groźny, lecz jeśli powtarza się przez wiele dni - należy skonsultować się z pediatrą.

Biała lub niemal biała kupka to zły znak. Odbarwienie stolca może wskazywać na kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi. Konieczna wizyta u lekarza.

Jeśli w stolcu dziecka pojawia sie krew (w postaci cienkich niteczek, punkcików, kłaczków itp) może to świadczyć albo o rozerwaniu naczynka krwionośnego (w przypadku zaparcia) albo czegoś groźniejszego - krew w stolcu zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Kupa o czarnym lub ciemnozielonym zabarwieniu może świadczyć o krwi w kale, a co za tym idzie - np. chorobie jelit. Zanim jednak rodzice zabiorą dziecko do lekarza powinni zastanowić się, czy dziecko nie jadło ostatnio czegoś co mogłoby zabarwić stolec na tak ciemny kolor (np. jagody) lub czy nie podawali dziecku preparatów z żelazem. Jeśli tak - można poczekać kilka dni uważnie obserwując stolce dziecka.

Więcej na naszym forum:

Jak często niemowlęta powinny robić kupki?

Problem z kupką

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?

Zielone kupki

Bez pieluch od urodzenia - co o tym sądzicie?

Co na zaparcia u 2 latka?

w naszej czytelni:

Biegunki i zaparcia

oraz na blogu:

Co można znaleźć w pieluszce dziecka?

 

Zapraszamy :)

Podobne tematy

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka? W 2011 r. urodziło się 391 tys. dzieci, o 22 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych GUS. Eksperci wskazują, że wpływ na to ma zła sytuacja na rynku pracy. Wychowanie dziecka bowiem kosztuje dużo, nawet bardzo dużo. Ile?

Rozwój słuchu u dziecka

Rozwój słuchu u dziecka Słuch każdego dziecka badany jest tuż po urodzeniu, a także podczas wszystkich kontrolnych wizyt u lekarza w ciągu kolejnych dwóch lat. Niedosłuch lub inne wady wykrywane są na różnych etapach rozwoju dziecka, a diagnozę stawia zazwyczaj laryngolog lub audiolog. Warto wiedzieć, jak rozwija się słuch niemowlaka, by w porę dostrzec ewentualne problemy.

Drugi miesiąc - rozwój dziecka Maluszek skończył miesiąc, poród wydaje ci się już odległym wydarzeniem, a czynności związane z opieką nad potomkiem stają codzienną rutyną. Przewijanie, karmienie, kąpiel nie stanowią, dla was - rodziców wyzwania, a i niemowlę jest coraz sprawniejsze. Podnoszę główkę Dziecko w drugim miesiącu życia zaczyna powoli koordynować swoje ruchy. Drugi miesiąc życia to etap unoszenia...

Pierwszy miesiąc - rozwój dziecka Gratulacje! Zostałaś właśnie świeżo upieczoną mamą. Ty i maluszek jesteście zmęczeni porodem, ale z pewnością trzymając pierwszy raz swoje dziecko w ramionach jesteś najszczęśliwszą osobą pod słońcem. Przed wami - rodzicami rozpoczyna się piękna ale i wyczerpująca przygoda, jaką jest  wychowanie waszego dziecka. O to parę słów, o tym czego możesz się spodziewać w pierwszym miesiącu jego życia....

Dwunasty miesiąc - rozwój dziecka Jeszcze chwila, a twój mały, rozkoszny niemowlak stanie się roczniakiem. A roczniak to już nie byle kto! Roczniak to duży człowiek gotowy na psoty, figle i eksperymenty. Rwie się do chodzenia, samodzielnego jedzenia, domaga się też coraz więcej uwagi od domowników. Roczniaka nie sposób nie traktować poważnie;) Rozwój fizyczny Większość dzieci w tym wieku stawia już pierwsze kroczki -...

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Kupka dziecka prawdę Ci powie

Kategoria: Niemowlę, Noworodek Dodano: 6.5.2011 (12:56)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Pokaż mi swoją pieluszkę, a powiem, co Ci dolega - tak w skrócie można określić zainteresowanie rodziców zawartością pampersów swoich dzieci. Popularny wśród młodych matek temat niemowlęcych kupek to nie objaw macierzyńskiego idee fixe, a naturalna dbałość o zdrowie malutkiego człowieka. To właśnie zawartość pieluszki bywa pierwszym sygnałem groźnych chorób i innych dolegliwości. Warto więc orientować się, co można w niej znaleźć.

Pierwsze kupki, czyli smółka

Zawartość pierwszego, malutkiego pampersa założonego noworodkowi może przestraszyć - jest kleista, gęsta, ciemnozielona lub czarna i całkiem bezwonna. Bez obaw, to zwyczajna smółka - dziecko wydala nagromadzone w organizmie wody płodowe, maź płodową, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, bilirubinę i biliwerdynę oraz cholesterol. Smółka zaczyna gromadzić się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży, a po narodzinach wydalana jest przez około 4 dni. W wydalaniu smółki pomocna jest siara, czyli pierwsze mleko matki. Czasami zdarza się, że w wyniku np. niedotlenienia płodu smółka wydalana zostaje jeszcze w łonie matki. W takiej sytuacji mówi się o "zielonych wodach płodowych" i jak najszybciej rozwiązuje ciążę (na ogół przez cesarskie cięcie) gdyż dłuższe przebywanie w macicy może zagrażać zdrowiu i życiu maluszka. Jeśli natomiast już po narodzinach w pieluszkach smyka nie pojawia się smółka, trzeba to koniecznie zgłosić lekarzowi - może to świadczyć np. o niedrożności jelit dziecka.

Kupki niemowląt karmionych piersią

Inaczej wygląda stolec maluszków przystawianych do piersi, a inaczej tych karmionych mlekiem modyfikowanym. Kupki po mleku mamy mają konsystencję gęstej śmietany, są luźne, czasami miewają grudki, występują w kolorze musztardowym, jasnożółtym, złocistym, pomarańczowym, czasem nawet seledynowym. Charakteryzuje je kwaśny zapach, a w zetknięciu z powietrzem zielenieją. Jeśli ich konsystencja jest bardzo rzadka, niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę, co jest całkiem naturalne. Początkowo niemowlaki oddają stolec po każdym karmieniu, a nawet częściej. Im dziecko starsze, tym na ogół rzadziej brudzi pieluszkę.

Kupki po mleku modyfikowanym

Dzieci karmione sztucznie robią zdecydowanie twardsze, bardziej zwarte kupki. Stolce mają kolor jasnobrązowy lub jasnożółty (jasny kolor to wynik znacznej zawartości kazeiny w mleku), a ich zapach bywa nieco zgniły. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym wypróżniają się rzadziej niż te karmione piersią, mogą mieć też problemy z zaparciami. Radą na to może być zmiana mleka modyfikowanego na inne, hipoalergiczne lub z probiotykami (tylko w porozumieniu z pediatrą, nigdy na własną rękę). Jeśli nadal występują kłopoty, lekarz może stwierdzić np. alergię na białko mleka krowiego i zalecić podawanie dziecku mleka sojowego lub innych mieszanek.

Kupka po mleku modyfikowanym z dużą zawartością żelaza

Jeśli dziecko pije mleko o dużej zawartości żelaza (np. HA) lub przyjmuje preparaty z żelazem, jego stolce mogą mieć zielonkawą lub nawet niemal czarną barwę. Chociaż przyjmuje się, że zielony kolor kupki to powód do niepokoju, w tym przypadku prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Warto tez pamiętać, że kupki mogą zielenieć po zetknięciu z powietrzem.

Kupka po nowych pokarmach

Po kilku miesiącach życia dziecka przychodzi czas na nowości w diecie. Wraz z wprowadzeniem nowych pokarmów zmienia się też zawartość pieluszki dziecka. Kupki stają się teraz bardziej gęste (w porównaniu z tymi po mleku matki), mają też intensywniejszy zapach. Ich konsystencja zaczyna przypominać plastelinę lub małe bobki, na początku można w nich też zauważyć niestrawione resztki obiadków czy deserków (to efekt przyzwyczajania się układu pokarmowego dziecka do nowych składników diety). Jeśli po kilku dniach nie nastąpi zmiana to znak, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na nowości, warto więc wrócić do mlecznej diety. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady pediatry. Zdrowe kupki dziecka na urozmaiconej diecie wyglądem przypominają stolce dorosłego człowieka, a ich kolor zależy od rodzaju zjedzonego pożywienia (po buraczkach mogą mieć czerwone zabarwienie, duża ilość marchwi barwi na pomarańczowo itd). Częstotliwość oddawania stolców jest różna. Za normę przyjmuje się od trzech dziennie do jednej na trzy dni. Dłuższe przestoje mogą świadczyć o zaparciu.

Kiedy kupka powinna niepokoić

Pierwszy alarm to nagła zmiana konsystencji kupki niemowlęcia (np. ze stałej w bardzo luźną), zmiana częstotliwości załatwiania się (dziecko zaczyna wypróżniać się bardzo często lub bardzo rzadko w porównaniu z poprzednimi tygodniami). W takim przypadku na pewno warto skonsultować się z pediatrą, gdyż tak nagłe zmiany mogą świadczyć o chorobie.

Niepokojące są też stolce z dużą ilością śluzu - może to świadczyć o stanie zapalnym w jelitach. Jeśli śluz pojawia się sporadycznie, nie jest groźny, lecz jeśli powtarza się przez wiele dni - należy skonsultować się z pediatrą.

Biała lub niemal biała kupka to zły znak. Odbarwienie stolca może wskazywać na kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi. Konieczna wizyta u lekarza.

Jeśli w stolcu dziecka pojawia sie krew (w postaci cienkich niteczek, punkcików, kłaczków itp) może to świadczyć albo o rozerwaniu naczynka krwionośnego (w przypadku zaparcia) albo czegoś groźniejszego - krew w stolcu zawsze warto skonsultować z lekarzem.

Kupa o czarnym lub ciemnozielonym zabarwieniu może świadczyć o krwi w kale, a co za tym idzie - np. chorobie jelit. Zanim jednak rodzice zabiorą dziecko do lekarza powinni zastanowić się, czy dziecko nie jadło ostatnio czegoś co mogłoby zabarwić stolec na tak ciemny kolor (np. jagody) lub czy nie podawali dziecku preparatów z żelazem. Jeśli tak - można poczekać kilka dni uważnie obserwując stolce dziecka.

Więcej na naszym forum:

Jak często niemowlęta powinny robić kupki?

Problem z kupką

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?

Zielone kupki

Bez pieluch od urodzenia - co o tym sądzicie?

Co na zaparcia u 2 latka?

w naszej czytelni:

Biegunki i zaparcia

oraz na blogu:

Co można znaleźć w pieluszce dziecka?

 

Zapraszamy :)

Podobne tematy

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka? W 2011 r. urodziło się 391 tys. dzieci, o 22 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych GUS. Eksperci wskazują, że wpływ na to ma zła sytuacja na rynku pracy. Wychowanie dziecka bowiem kosztuje dużo, nawet bardzo dużo. Ile?

Rozwój słuchu u dziecka

Rozwój słuchu u dziecka Słuch każdego dziecka badany jest tuż po urodzeniu, a także podczas wszystkich kontrolnych wizyt u lekarza w ciągu kolejnych dwóch lat. Niedosłuch lub inne wady wykrywane są na różnych etapach rozwoju dziecka, a diagnozę stawia zazwyczaj laryngolog lub audiolog. Warto wiedzieć, jak rozwija się słuch niemowlaka, by w porę dostrzec ewentualne problemy.

Drugi miesiąc - rozwój dziecka Maluszek skończył miesiąc, poród wydaje ci się już odległym wydarzeniem, a czynności związane z opieką nad potomkiem stają codzienną rutyną. Przewijanie, karmienie, kąpiel nie stanowią, dla was - rodziców wyzwania, a i niemowlę jest coraz sprawniejsze. Podnoszę główkę Dziecko w drugim miesiącu życia zaczyna powoli koordynować swoje ruchy. Drugi miesiąc życia to etap unoszenia...

Pierwszy miesiąc - rozwój dziecka Gratulacje! Zostałaś właśnie świeżo upieczoną mamą. Ty i maluszek jesteście zmęczeni porodem, ale z pewnością trzymając pierwszy raz swoje dziecko w ramionach jesteś najszczęśliwszą osobą pod słońcem. Przed wami - rodzicami rozpoczyna się piękna ale i wyczerpująca przygoda, jaką jest  wychowanie waszego dziecka. O to parę słów, o tym czego możesz się spodziewać w pierwszym miesiącu jego życia....

Dwunasty miesiąc - rozwój dziecka Jeszcze chwila, a twój mały, rozkoszny niemowlak stanie się roczniakiem. A roczniak to już nie byle kto! Roczniak to duży człowiek gotowy na psoty, figle i eksperymenty. Rwie się do chodzenia, samodzielnego jedzenia, domaga się też coraz więcej uwagi od domowników. Roczniaka nie sposób nie traktować poważnie;) Rozwój fizyczny Większość dzieci w tym wieku stawia już pierwsze kroczki -...

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.