Co to jest test PAPP-A?
Kategoria: Ciąża, Przebieg ciąży Dodano: 9.5.2011 (16:28)
Autor: Katarzyna Królikowska zobacz wszystkie artykuły autora
Test PAPP-A (pregnancy-associated plasma protein A) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się u kobiet w ciąży, a które pozwala na określenie we wczesnej ciąży ryzyka występowania zaburzeń u płodu.
Jest to badanie komfortowe dla przyszłych mam, ponieważ obejmuje zabiegi zbliżone do standardowo wykonywanych podczas całej ciąży. A oto najczęstsze pytania, które się pojawiają w związku z tym badaniem.
Co to jest test PAPP-A?
Każda kobieta ciężarna chce mieć pewność, że urodzi zdrowe dziecko. W czasie ciąży odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić jej tylko badania prenatalne. Dzielą się one na:
- badania nieinwazyjne (USG, badania krwi matki), bezpieczne dla płodu, ale obarczone pewnym ryzykiem błędu,
- badania inwazyjne (amniopunkcja genetyczna, biopsja kosmówki), obarczone ryzykiem utraty ciąży, ale dające dokładną informację na temat kariotypu płodu
Na czym polega test PAPP-A?
Test PAPP-A to nieinwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się między między 10 a 14 tygodniem ciąży. Polega na pobraniu próbki krwi od matki w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń u dziecka. Test ten pozwala określić we wczesnej ciąży ryzyko występowania u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau.
Co obejmuje test PAPP-A?
Test PAPP-A obejmuje:
- Szczegółowy wywiad lekarski / rozmowę z ginekologiem
- Pobranie krwi kobiety ciężarnej
- Specjalne badanie USG przezierności karkowej
Co jest analizowane podczas badania?
Na podstawie analizy biochemicznej surowicy w laboratorium, określany jest poziom białka PAPP-A (ciążowe białko osoczowe - A- Pregnancy Associated Plasma Protein A) i hormonu - wolnej podjednostki beta ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej - free beta hCG.
Jakie są zasady wykonywania testu PAPP-A?
We krwi kobiety ciężarnej wykonywany jest pomiar stężenia dwóch substancji, które są markerami zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau płodu. Badanie to jest uzupełnione o ultrasonograficzny pomiar warstwy płynu w obrębie tkanki podskórnej szyi płodu - przezierności karkowej. We krwi markerami biochemicznymi, oznaczane są: białko ciążowe A (PAPP-A) i wolna podjednostka beta gonadotropiny kosmówkowej (wolne beta hCG), a markerem ultrasonograficznym oznaczana jest jest przezierność karkowa.
Ciąża z zespołem Downa, Edwardsa, Patau
W ciążach powikłanych zespołem Downa poziomy PAPP-A są obniżone, a wolne beta hCG i przezierność karkowa są podwyższone. W ciążach z zespołem Edwardsa i zespołem Patau stężenia PAPP-A i beta hCG są obniżone, a przezierność karkowa podwyższona. Wartości tych parametrów są następnie wykorzystywane do obliczenia ryzyka* wystąpienia ww. chorób w danej ciąży.
Co oznacza pojęcie "ryzyko" w poprzednim akapicie?
Ryzyko to określenie prawdopodobieństwa wystąpienia jakiegoś zdarzenia, w tym przypadku choroby. Przykładowo, ryzyko wystąpienia zespołu Downa w danej ciąży wynosi 1:100. Oznacza to, że 99 na 100 płodów będzie zdrowych, a jeden będzie miał zespół Downa.
Dla kogo odpowiedni jest test PAPP-A?
Test PAPP-A jest odpowiedni dla pacjentek w każdym wieku.
Co oznacza wynik nieprawidłowy (dodatni) testu PAPP-A?
Wynik dodatni oznacza, że występuje podwyższone ryzyko wystąpienia zespołu Downa u płodu i wskazane jest wykonanie dalszych badań (amniopunkcji, biopsji trofoblastu). Wynik jest zazwyczaj uznawany za dodatni (niepra3widłowy), gdy ryzyko choroby płodu przekracza 1:300 (ryzyko wyższe - np. 1:190, ryzyko niższe - np.: 1:500). Średnio jedna na 20 kobiet, poddających się testowi PAPP-A, znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.
Co ważne, większość kobiet z grupy podwyższonego ryzyka rodzi zdrowe dzieci. Średnio około jedna na 50 kobiet, które uzyskały wynik dodatni testu posiada rzeczywiście płód zzaburzeniami.
Więcej na ten temat znajdziecie na naszym forum:
Zapraszamy do lektury.
Podobne tematy
Co to jest amniopunkcja? Amniopunkcja, inaczej amniocenteza to prenatalne badanie płodu o charakterze inwazyjnym, które pozwala stwierdzić lub wykluczyć wrodzoną wadę genetyczną płodu. Ta inwazyjna metoda diagnostyczna polega na nakłuciu igłą punkcyjną jamy owodniowej przez powłoki brzuszne kobiety ciężarnej i pobraniu płynu owodniowego do badania w celu przeprowadzenia badań genetycznych. Więcej na ten temat w...

Zamiana dzieci w szpitalu - czy dziś jest to możliwe? Do zamiany dzieci w szpitalu dochodziło w przeszłości dość często, nie wszystkie przypadki doczekały się wyjaśnienia i „zwrotu", ludzie przez całe życie żyli w przekonaniu iż wychowują swoje dziecko. Czy w obecnych czasach również dochodzi do podobnych sytuacji? Czy pracownicy szpitali nauczyli się na błędach swoich poprzedników i nie dopuszczają już do takich tragedii?
Gdy jedno chce dziecka, a drugie nie jest gotowe W każdym związku zdarza się, że partnerzy miewają odmienne zdania. To niewielki kłopot, gdy sprawa dotyczy koloru zasłon czy kierunku wyjazdu wakacyjnego. Znacznie gorzej, gdy partnerzy nie dogadują się w kwestiach fundamentalnych. Najtrudniejsza jest chyba różnica w podejściu do świadomego rodzicielstwa - jeśli którekolwiek z partnerów dojrzało do spłodzenia dziecka, a drugie nie chce...
Dobre 0 Słabe 0 Isska 12.7.2011 (11:07) Odpowiedź
Dobre 0 Słabe 1 omega00000 16.6.2011 (01:02) Odpowiedź