Tania czy droga wyprawka dla niemowlaka? - Benc.pl

Tania czy droga wyprawka dla niemowlaka?

Kategoria: Niemowlę, Pielęgnacja i zdrowie Dodano: 31.1.2012 (12:30)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Oczekiwanie na narodziny pierwszego dziecka to zawsze ogromny stres. Czy poród przebiegnie bez komplikacji? Czy maluszek będzie zdrowy? Czy szybko wrócimy do domu ze szpitala? I jeszcze jedno - czy kupiliśmy wszystko, co niezbędne? Listy wyprawkowe mogą przyprawić o zawrót głowy. Potrzebne wydaje się wszystko, począwszy od kremu na odparzenia, a skończywszy na wielofunkcyjnym wózku. Ile to wszystko może razem kosztować? Czy nas na to stać? Spokojnie, bez paniki. Wyprawka wcale nie musi zrujnować domowego budżetu. Chyba, że bardzo się o to postaramy.

Szaleństwo wyprawkowe dotyczy głównie par, które dziecka spodziewają się po raz pierwszy. Nowy, maleńki członek rodziny staje się pępkiem świata, wokół którego toczy się życie jego rodziców - w tym również większość ich wydatków. To całkowicie zrozumiałe, również dla producentów wszelkich dziecięcych gadżetów. Korzystają więc z rodzicielskiego szaleństwa i podsuwają coraz to nowsze i droższe akcesoria wmawiając nam, że nie będziemy się w stanie bez nich obejść. Ale czy tak jest naprawdę? Czasami tak, ale znacznie częściej okazuje się, że piękny, drogi gadżet przez kilka miesięcy kurzy się na półce, a potem jako "nowy, tylko rozpakowany" ląduje na allegro. Jak rozpoznać, co się nam naprawdę przyda, na co warto wydać więcej pieniędzy, a na czym można solidnie zaoszczędzić?

Rozpoznaj swoje potrzeby

My, rodzice, bardzo się między sobą różnimy. Lubimy różne rzeczy, podobają nam się różne przedmioty, jesteśmy oszczędni lub rozrzutni, zamożni lub żyjący dość skromnie. Jedni z nas lubią żyć na wysokim poziomie, otaczać się ekskluzywnymi przedmiotami i cenią modne wzornictwo, inni największą satysfakcję odczuwają wtedy, gdy uda im się ustrzelić coś za półdarmo w ciucholandzie - przy czym obie skłonności nie mają nic wspólnego ze stanem konta. Łączy nas tylko jedno - potrzeba zapewnienia maksymalnie dobrych warunków naszym dzieciom. Zanim jednak zaczniemy gromadzić przedmioty mające im te warunki zapewnić, usiądźmy spokojnie we dwoje przy filiżance herbaty i porozmawiajmy. O tym, czego oczekujemy po pierwszych miesiącach życia we trójkę. Jak sobie ten czas wyobrażamy.

Co będzie dla nas wówczas ważne, a co zupełnie nieistotne. Po co takie dyskusje? Głównie po to, by zaoszczędzić sobie późniejszych stresów. Para nie zawsze zgadza się we wszystkim. Nierzadko zdarza się, że przyszła mama chciałaby wykupić połowę sklepu dla dzieci, podczas gdy tatusiowi wydaje się, że noworodkowi potrzebna jest tylko pierś pełna mleka. Warto spokojnie porozmawiać, przedstawić swoje oczekiwania, marzenia, potrzeby i skonfrontować je ze stanowiskiem drugiego rodzica. Wspólnie ustalić możliwości domowego budżetu. Do takiej rozmowy należy się jednak przygotować. Być może pomocne okaże się poniższe zestawienie.

To, co absolutnie niezbędne i na czym nie da się zaoszczędzić

Zacznijmy od przedmiotów oczywistych, bez których nie sposób się obejść, a nie da się ich kupić taniej, niż po cenach rynkowych. Chodzi przede wszystkim o akcesoria do pielęgnacji - mydełko dla niemowląt, oliwka, krem do pupy (np. Linomag), chusteczki nawilżane, spirytus 70%, sól fizjologiczna, waciki bawełniane, pieluchy tetrowe (około 10 sztuk), pieluszki jednorazowe (marka wg uznania, ale nie poleca się tych najtańszych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdyż często odparzają), proszek do prania dziecięcych ciuszków lub płatki mydlane. Nie są to na szczęście drogie rzeczy, jedynie pieluszki jednorazowe pożerają co miesiąc całkiem pokaźną sumkę.

Coraz więcej rodziców decyduje się obecnie na pieluszki wielorazowe - ekologiczne, a zarazem ekonomiczne. Jednorazowy zakup kilku takich pieluszek nie jest co prawda tani (ok. 20 zł za jedną sztukę, a potrzeba ich około 10-20), jednak przez cały okres pieluchowania rozwiązanie to okazuje się znacznie tańsze, niźli w przypadku pieluszek jednorazowych.

Jeśli karmimy dziecko naturalnie, przydadzą się wkładki laktacyjne oraz pojemniczki do przechowywania pokarmu. To niewielki koszt. Gorzej, gdy konieczne okazuje się karmienie mlekiem modyfikowanym. Zarówno butelki, jak i smoczki do nich powinny być nowe. Na samym mleku również nie sposób zaoszczędzić, chociaż oczywiście zawsze warto szukać promocji. Za to wszelkie akcesoria typu podgrzewacz, sterylizator czy laktator spokojnie mogą być używane (jedynie końcówki laktatora należy mieć nowe). Obniży to koszt ich zakupu o ponad połowę.

Absolutnie niezbędnym elementem wyprawki jest nowy, nieużywany fotelik samochodowy. To niestety spory wydatek, być może największy na całej liście. Bardzo, bardzo istotne jest, by fotelik miał wysokie oceny w testach (tutaj sprawdzamy: http://fotelik.info/pl/testy/). Nie kupujmy fotelika z drugiej ręki, od nieznajomej osoby. Kto wie, czy to nie handlarz skupujący foteliki ze złomowisk? Od bezpiecznego fotelika zależy życie naszego dziecka, nie oszczędzajmy na nim. Używany fotelik wchodzi w grę wyłącznie w sytuacji, gdy otrzymujemy go od osoby zaufanej (członka rodziny, przyjaciela) i mamy pewność, że nie uczestniczył w żadnym wypadku drogowym. Tylko wówczas jest w pełni bezpieczny.

To, co niezbędne, ale co można kupić znacznie taniej

Mowa przede wszystkim o ubrankach. Ceny ciuszków dla niemowląt nie są niskie. Zarówno w sieciówkach (typu H&M, Cubus, Zara) jak i zwyczajnych polskich sklepikach za bawełniany pajacyk musimy zapłacić ok. 20-40 zł, a takich pajacyków potrzeba nam przecież przynajmniej kilka sztuk. Do tego dochodzą naturalnie inne ubranka - kaftaniki, body (bardzo przydatne, wynalazcy popularnych "bodziaków" należy się nagroda Nobla), śpiochy, skarpetki, czapeczki, a na wyjścia kombinezonik, rajstopki, rękawiczki, cieplejsza czapka. Całość zakupiona po cenach rynkowych mocno obciąży domowy budżet. Na szczęście są rozwiązania alternatywne. Maluchy do pierwszego roku życia właściwie nie niszczą ubrań. Jeżeli tylko młodzi rodzice nie czują oporu (co się czasami zdarza i nie trzeba z tym walczyć), warto, aby odwiedzili kilka sklepów z tanią odzieżą.

Podobne tematy

Wyprawka dla noworodka Niektórzy nieco przesądnie, by nie zapeszać, odkładają zakupy dla noworodka na ostatnią chwilę. To duży błąd z kilku względów. Po pierwsze, wyprawka dla maleństwa będzie dość droga, warto więc ten wydatek rozłożyć na raty. Po drugie, im bliżej rozwiązania, tym bardziej mama jest zmęczona, duży brzuszek jej ciąży, nastroje bywają różne... bynajmniej czas ten nie służy radosnym zakupom!...

Picie dla niemowlaka Żar leje się z nieba. Lato w pełni, a mamy zastanawiają się nad odwiecznym pytaniem - co podawać maluchowi do picia i jak ugasić jego pragnienie? Możliwości do wyboru jest sporo - woda, herbatki, soki klarowne, przecierowe. Pojawia się też dylemat - czy mleko to napój czy pożywienie. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na nartujące pytania. Czy tylko mleko? Woda jest podstawowym...

Emocje niemowlaka Kilkudniowy noworodek nie dysponuje jeszcze szerokim wachlarzem emocji - zna tylko uczucie komfortu (gdy jest najedzony, otulony i blisko mamy) lub dyskomfortu (gdy burczy w brzuszku, coś krępuje ruchy lub temperatura otoczenia nie jest odpowiednia). Poza głośnym płaczem nie potrafi jeszcze wyrażać tego, co czuje. Jednak już wkrótce nauczy się okazać strach, gniew, zadowolenie, radość, a...

Mowa niemowlaka Wystarczy przejrzeć  fora internetowe, by przekonać się, że rozwój niemowlaka to czasem rodzaj specyficznego wyścigu. Młodzi rodzice czują nieodpartą potrzebę, by w grupie rówieśniczej to właśnie ich dziecko jako pierwsze usiadło, potem stanęło na nóżki, postawiło pierwszy kroczek, a przede wszystkim - zaczęło mówić. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że rodzice podchodzą do tego z...

Niania dla niemowlaka Chciałabyś, by była odpowiedzialna jak rodzona matka, pomysłowa jak Dobromir, dyspozycyjna jak straż pożarna, ciepła jak wełniany kocyk.  I tania jak barszcz. To chyba definicja dobrej babci? Niestety, nie zawsze można na nią liczyć. Jak znaleźć opiekunkę bliską temu ideałowi? Czy to w ogóle możliwe, by obca osoba pokochała twoje dziecko? Zacznijmy od tego, że opiekunka to zawód jak...

Dyskusje na grupach

Krem na mróz dla niemowlaka

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
  • Warto w sklepach szukać promocji i wyprzedaży. Wiele sklepów daje duże rabaty przy sporych zakupach a kupno wyprawki do takich na pewno należy. Wybierz kilka sklepów internetowych i śledź ich ofertę wyprawek, pajacyków niemowlęcych, śpioszków i niezastąpionych bodziaków. W mamitati.pl rabaty, kupony i wyprzedaże sumują się ze sobą dając nawet do 70% zniżki na niektóre produkty. Warto poszukać.
  • niby jak mam noworodka kąpać w wannie albo pod prysznicem?! niedorzeczne
  • Mimo,że nie ulegniemy modzie i z wielu niepotrzebnych rzeczy zrezygnujemy,to wyprawka i tak pochlonie mnóstwo pieniędzy.
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Tania czy droga wyprawka dla niemowlaka?

Kategoria: Niemowlę, Pielęgnacja i zdrowie Dodano: 31.1.2012 (12:30)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Oczekiwanie na narodziny pierwszego dziecka to zawsze ogromny stres. Czy poród przebiegnie bez komplikacji? Czy maluszek będzie zdrowy? Czy szybko wrócimy do domu ze szpitala? I jeszcze jedno - czy kupiliśmy wszystko, co niezbędne? Listy wyprawkowe mogą przyprawić o zawrót głowy. Potrzebne wydaje się wszystko, począwszy od kremu na odparzenia, a skończywszy na wielofunkcyjnym wózku. Ile to wszystko może razem kosztować? Czy nas na to stać? Spokojnie, bez paniki. Wyprawka wcale nie musi zrujnować domowego budżetu. Chyba, że bardzo się o to postaramy.

Szaleństwo wyprawkowe dotyczy głównie par, które dziecka spodziewają się po raz pierwszy. Nowy, maleńki członek rodziny staje się pępkiem świata, wokół którego toczy się życie jego rodziców - w tym również większość ich wydatków. To całkowicie zrozumiałe, również dla producentów wszelkich dziecięcych gadżetów. Korzystają więc z rodzicielskiego szaleństwa i podsuwają coraz to nowsze i droższe akcesoria wmawiając nam, że nie będziemy się w stanie bez nich obejść. Ale czy tak jest naprawdę? Czasami tak, ale znacznie częściej okazuje się, że piękny, drogi gadżet przez kilka miesięcy kurzy się na półce, a potem jako "nowy, tylko rozpakowany" ląduje na allegro. Jak rozpoznać, co się nam naprawdę przyda, na co warto wydać więcej pieniędzy, a na czym można solidnie zaoszczędzić?

Rozpoznaj swoje potrzeby

My, rodzice, bardzo się między sobą różnimy. Lubimy różne rzeczy, podobają nam się różne przedmioty, jesteśmy oszczędni lub rozrzutni, zamożni lub żyjący dość skromnie. Jedni z nas lubią żyć na wysokim poziomie, otaczać się ekskluzywnymi przedmiotami i cenią modne wzornictwo, inni największą satysfakcję odczuwają wtedy, gdy uda im się ustrzelić coś za półdarmo w ciucholandzie - przy czym obie skłonności nie mają nic wspólnego ze stanem konta. Łączy nas tylko jedno - potrzeba zapewnienia maksymalnie dobrych warunków naszym dzieciom. Zanim jednak zaczniemy gromadzić przedmioty mające im te warunki zapewnić, usiądźmy spokojnie we dwoje przy filiżance herbaty i porozmawiajmy. O tym, czego oczekujemy po pierwszych miesiącach życia we trójkę. Jak sobie ten czas wyobrażamy.

Co będzie dla nas wówczas ważne, a co zupełnie nieistotne. Po co takie dyskusje? Głównie po to, by zaoszczędzić sobie późniejszych stresów. Para nie zawsze zgadza się we wszystkim. Nierzadko zdarza się, że przyszła mama chciałaby wykupić połowę sklepu dla dzieci, podczas gdy tatusiowi wydaje się, że noworodkowi potrzebna jest tylko pierś pełna mleka. Warto spokojnie porozmawiać, przedstawić swoje oczekiwania, marzenia, potrzeby i skonfrontować je ze stanowiskiem drugiego rodzica. Wspólnie ustalić możliwości domowego budżetu. Do takiej rozmowy należy się jednak przygotować. Być może pomocne okaże się poniższe zestawienie.

To, co absolutnie niezbędne i na czym nie da się zaoszczędzić

Zacznijmy od przedmiotów oczywistych, bez których nie sposób się obejść, a nie da się ich kupić taniej, niż po cenach rynkowych. Chodzi przede wszystkim o akcesoria do pielęgnacji - mydełko dla niemowląt, oliwka, krem do pupy (np. Linomag), chusteczki nawilżane, spirytus 70%, sól fizjologiczna, waciki bawełniane, pieluchy tetrowe (około 10 sztuk), pieluszki jednorazowe (marka wg uznania, ale nie poleca się tych najtańszych, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdyż często odparzają), proszek do prania dziecięcych ciuszków lub płatki mydlane. Nie są to na szczęście drogie rzeczy, jedynie pieluszki jednorazowe pożerają co miesiąc całkiem pokaźną sumkę.

Coraz więcej rodziców decyduje się obecnie na pieluszki wielorazowe - ekologiczne, a zarazem ekonomiczne. Jednorazowy zakup kilku takich pieluszek nie jest co prawda tani (ok. 20 zł za jedną sztukę, a potrzeba ich około 10-20), jednak przez cały okres pieluchowania rozwiązanie to okazuje się znacznie tańsze, niźli w przypadku pieluszek jednorazowych.

Jeśli karmimy dziecko naturalnie, przydadzą się wkładki laktacyjne oraz pojemniczki do przechowywania pokarmu. To niewielki koszt. Gorzej, gdy konieczne okazuje się karmienie mlekiem modyfikowanym. Zarówno butelki, jak i smoczki do nich powinny być nowe. Na samym mleku również nie sposób zaoszczędzić, chociaż oczywiście zawsze warto szukać promocji. Za to wszelkie akcesoria typu podgrzewacz, sterylizator czy laktator spokojnie mogą być używane (jedynie końcówki laktatora należy mieć nowe). Obniży to koszt ich zakupu o ponad połowę.

Absolutnie niezbędnym elementem wyprawki jest nowy, nieużywany fotelik samochodowy. To niestety spory wydatek, być może największy na całej liście. Bardzo, bardzo istotne jest, by fotelik miał wysokie oceny w testach (tutaj sprawdzamy: http://fotelik.info/pl/testy/). Nie kupujmy fotelika z drugiej ręki, od nieznajomej osoby. Kto wie, czy to nie handlarz skupujący foteliki ze złomowisk? Od bezpiecznego fotelika zależy życie naszego dziecka, nie oszczędzajmy na nim. Używany fotelik wchodzi w grę wyłącznie w sytuacji, gdy otrzymujemy go od osoby zaufanej (członka rodziny, przyjaciela) i mamy pewność, że nie uczestniczył w żadnym wypadku drogowym. Tylko wówczas jest w pełni bezpieczny.

To, co niezbędne, ale co można kupić znacznie taniej

Mowa przede wszystkim o ubrankach. Ceny ciuszków dla niemowląt nie są niskie. Zarówno w sieciówkach (typu H&M, Cubus, Zara) jak i zwyczajnych polskich sklepikach za bawełniany pajacyk musimy zapłacić ok. 20-40 zł, a takich pajacyków potrzeba nam przecież przynajmniej kilka sztuk. Do tego dochodzą naturalnie inne ubranka - kaftaniki, body (bardzo przydatne, wynalazcy popularnych "bodziaków" należy się nagroda Nobla), śpiochy, skarpetki, czapeczki, a na wyjścia kombinezonik, rajstopki, rękawiczki, cieplejsza czapka. Całość zakupiona po cenach rynkowych mocno obciąży domowy budżet. Na szczęście są rozwiązania alternatywne. Maluchy do pierwszego roku życia właściwie nie niszczą ubrań. Jeżeli tylko młodzi rodzice nie czują oporu (co się czasami zdarza i nie trzeba z tym walczyć), warto, aby odwiedzili kilka sklepów z tanią odzieżą.

Podobne tematy

Wyprawka dla noworodka Niektórzy nieco przesądnie, by nie zapeszać, odkładają zakupy dla noworodka na ostatnią chwilę. To duży błąd z kilku względów. Po pierwsze, wyprawka dla maleństwa będzie dość droga, warto więc ten wydatek rozłożyć na raty. Po drugie, im bliżej rozwiązania, tym bardziej mama jest zmęczona, duży brzuszek jej ciąży, nastroje bywają różne... bynajmniej czas ten nie służy radosnym zakupom!...

Picie dla niemowlaka Żar leje się z nieba. Lato w pełni, a mamy zastanawiają się nad odwiecznym pytaniem - co podawać maluchowi do picia i jak ugasić jego pragnienie? Możliwości do wyboru jest sporo - woda, herbatki, soki klarowne, przecierowe. Pojawia się też dylemat - czy mleko to napój czy pożywienie. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na nartujące pytania. Czy tylko mleko? Woda jest podstawowym...

Emocje niemowlaka Kilkudniowy noworodek nie dysponuje jeszcze szerokim wachlarzem emocji - zna tylko uczucie komfortu (gdy jest najedzony, otulony i blisko mamy) lub dyskomfortu (gdy burczy w brzuszku, coś krępuje ruchy lub temperatura otoczenia nie jest odpowiednia). Poza głośnym płaczem nie potrafi jeszcze wyrażać tego, co czuje. Jednak już wkrótce nauczy się okazać strach, gniew, zadowolenie, radość, a...

Mowa niemowlaka Wystarczy przejrzeć  fora internetowe, by przekonać się, że rozwój niemowlaka to czasem rodzaj specyficznego wyścigu. Młodzi rodzice czują nieodpartą potrzebę, by w grupie rówieśniczej to właśnie ich dziecko jako pierwsze usiadło, potem stanęło na nóżki, postawiło pierwszy kroczek, a przede wszystkim - zaczęło mówić. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że rodzice podchodzą do tego z...

Niania dla niemowlaka Chciałabyś, by była odpowiedzialna jak rodzona matka, pomysłowa jak Dobromir, dyspozycyjna jak straż pożarna, ciepła jak wełniany kocyk.  I tania jak barszcz. To chyba definicja dobrej babci? Niestety, nie zawsze można na nią liczyć. Jak znaleźć opiekunkę bliską temu ideałowi? Czy to w ogóle możliwe, by obca osoba pokochała twoje dziecko? Zacznijmy od tego, że opiekunka to zawód jak...

Dyskusje na grupach

Krem na mróz dla niemowlaka

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
  • Warto w sklepach szukać promocji i wyprzedaży. Wiele sklepów daje duże rabaty przy sporych zakupach a kupno wyprawki do takich na pewno należy. Wybierz kilka sklepów internetowych i śledź ich ofertę wyprawek, pajacyków niemowlęcych, śpioszków i niezastąpionych bodziaków. W mamitati.pl rabaty, kupony i wyprzedaże sumują się ze sobą dając nawet do 70% zniżki na niektóre produkty. Warto poszukać.
  • niby jak mam noworodka kąpać w wannie albo pod prysznicem?! niedorzeczne
  • Mimo,że nie ulegniemy modzie i z wielu niepotrzebnych rzeczy zrezygnujemy,to wyprawka i tak pochlonie mnóstwo pieniędzy.
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.