Sposób na nudę
Kategoria: Zabawki, Zabawki Dodano: 10.4.2012 (21:53)
Autor: Katarzyna Królikowska zobacz wszystkie artykuły autora
Wbrew pozorom dzieci nudzą się nie tylko w czasie deszczu. Nuda wynikać może także z nadmiaru. Dlaczego? Otóż w pokoju każdego dziecka jest zwykle mnóstwo zabawek, ale i to czasem sprawia, że maluchy w dalszym ciągu się nudzą. Może być to wina ilości przedmiotów, ich nieprawidłowego uporządkowania lub jakości.
Jeśli jednak pozbycie się większości zabawek i ich odpowiednie posegregowanie nic nie zmienia, mamy winnego - jakość. Może warto więc zainwestować w kilka lepszych zabawek, które będą bardziej atrakcyjne dla dziecka i tak szybko mu się nie znudzą?
W jakie?
Papierowe miasto jest wzorowane na autentycznych motywach z polskiego krajobrazu. Są tu ciężarówki, hotele, place zabaw, stacje benzynowe, restauracje, domy handlowe, drzewa, samochody i inne charakterystyczne elementy małego polskiego miasta. Wszystkie elementy są precyzyjnie zaprojektowane i wycięte - wystarczy wyjąć je z gotowego arkusza. Papierowe miasto łatwo i szybko się składa, nie wymaga użycia kleju ani dodatkowych narzędzi.
Drewniane klocki to moja druga propozycja. Zabawka oprócz tego, że sama w sobie jest zabawką edukacyjną, jest także elementem nauczania logicznego myślenia. Drewniana zabawka jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla malucha, jak i średniaka i starszaka.
Naef czerpie z dziecięcych inspiracji i pobudza kreatywność. Signa to 4 drewniane, łagodnie zakończone bloki z dużymi i małymi otworami, 4 walce w podstawowych kolorach - żółtym, czerwonym, niebieskim, zielonym i sznurek zakończony z obu stron patyczkami do nawlekania. Zabawka uczy chwytu szczypcowego paluszkiem wskazującym i kciukiem i precyzyjnego nawlekania patyczkiem przedmiotów na sznurek, ustawiania segmentów w pionie i w poziomie, co jest podstawą umiejętności tworzenia przestrzeni. Klocki są odpowiednio duże - tak by mieściły się w rączce dziecka i pozwalały na swobodny chwyt.
Domino to jedna z najstarszych gier logicznych. Przyjmuje się, że domino narodziło się w XII w Chinach, a Europie przedstawił je Marco Polo w XIII w. Najpopularniejsza wersja składa się z 28 kamieni: wszystkie kombinacje liczb od 0 (tzw. „mydło") do 6. Grę rozpoczyna gracz, który wyciągnie kamień z największą liczbą oczek. Wszystkie kamienie układamy, tak by oczka były niewidoczne. Kamienie dokładane są tak, aby stykające się pola miały taką samą liczbę oczek. Jeśli kolejny gracz nie posiada kamienia, który mógłby dołożyć według podanej zasady, dobiera kamień z pozostałej na stole puli. Domino Bajo przeznaczone jest dla dzieciaków już od 2 lat, gdyż dla ułatwienia oczka o określonej liczbie mają przyporządkowaną figurę geometryczną i kolor. Dla starszaków polecamy wersję Matador, która polega na tym, że suma dokładanych oczek musi być równa 7. Klocki Domino nadają się również do tworzenia przestrzennych budowli.
Marynarska wersja drewnianych klocków do nakładania. Statek jest piękne pomalowany nietoksyczną farbą. Oryginalna konstrukcja składająca się z siedmiu elementów po odpowiednim złożeniu zamienia się w fantastyczny statek. Dzieci przy nakładaniu nie tylko doskonale się bawią, ale również ćwiczą koordynację ruchową oraz precyzję ruchów. Stylowy stateczek z drewna w pięknych kolorach po złożeniu będzie fajną ozdobą do dziecięcego pokoju.
Tekturowe figurki dzikich zwierząt maluch wprawi w życie dodając im nogi, ogon lub skrzydła. Zwierzęta są pięknie pomalowane, mają naturalne barwy. Figurki rozwijają kreatywność malucha i jego zdolności manualne. Dla dzieciaków od 3 lat. W zestawie Lew znajdują się figurki strusia, misia koala, kangura, wieloryba, żyrafy, surykatki, pawiana, lisa, węża i orła.
Nie tylko rodzic wie, że najlepsze zabawki pochodzą z natury! Patyk, kawałek drewna, tekturka, sznurek - oto najlepsze zabawki dla naszych dzieci.