Jak załatwić miejsce w Domu Pomocy Społecznej - Benc.pl

Jak załatwić miejsce w Domu Pomocy Społecznej

Kategoria: Kobieta, Z życia wzięte Dodano: 6.6.2013 (16:38)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Świat się zmienia. Coraz częściej życie w wielopokoleniowych rodzinach ustępuje miejsca życiu w pojedynkę, w parze czy w schemacie rodzice + dzieci. Aktualny tryb życia, ciągły brak czasu na wszystko, nadmiar pracy zawodowej, powoduje że nie mamy czasu na realizację podstawowych obowiązków, a co dopiero tych dodatkowych - jakimi czasem jest opieka nad rodzicami czy dziadkami. W tym temacie naprzeciw wychodzą nam - popularne bardzo na zachodzie, a coraz lepiej przyjmujące się na gruncie polskim, domy opieki dla seniorów. Jak załatwić taki dom opieki bliskiej osobie?

Specyfikacja

Zależnie od tego w jakiej formie jest osoba starsza może taki ośrodek dopasować do swoich potrzeb. Istnieją zarówno dzienne domy opieki jak i domy opieki holistycznej, dla osób, które już nie radzą sobie samodzielnie z codziennymi obowiązkami. Dzienne domy opieki to ośrodki wypełniające różnymi zajęciami czas seniora. Idealne dla osób samotnych, które nie mają co zrobić z nadmiarem czasu wolnego. Organizowane są tam zajęcia z terapeutami, takie jak: arteterapia (zajęcia plastyczne), muzykoterapia (zajęcia przy muzyce, także relaksacyjnej), kinezyterapia (terapia poprzez pracę, np. w ogródku), a także cały cykl różnych imprez, wyjazdów, wykładów. Wszystko zależy od konkretnej placówki,która tworzy zajęcia dla swoich podopiecznych indywidualnie według zapotrzebowania i możliwości.

Domy opieki całodobowej to z kolei takie placówki, które często zajmują się osobami podupadłymi na zdrowiu, ale nie wymagającymi hospitalizacji czy pobytu w hospicjum. Oprócz organizacji im zajęć (o ile taka osoba jest w stanie w nich uczestniczyć) dbają o ich wyżywienie, czy podstawowe czynności fizjologiczne, w tym higienę.

W trakcie studiów odbywałam praktyki w domu opieki społecznej. W dwu-kompleksowym budynku znajdował się zarówno dzienny dom opieki dla osób dochodzących, jak również oddział z osobami przebywającymi tam na co dzień. Każdy mieszkaniec miał swój pokój, który w miarę możliwości mógł zaadoptować według własnego uznania. Zdarzały się również małżeństwa, które zdecydowały się na wspólny pobyt w takim miejscu. Przykrym widokiem był natomiast widok osób w naprawdę podeszłym wieku, które w 99% nie opuszczały już łóżka, w dodatku bliskie im osoby odwiedzały je bardzo rzadko. Jednak same zajęcia organizowane przez terapeutów były bardzo ciekawe. Zależnie od pory roku, czy zbliżających się uroczystości, przygotowywali wspólnie dekoracje, jakieś występy, wspólnie uzupełniali się we wszystkich działaniach, co dawało im wiele satysfakcji"- opisuje jedna z byłych pracownic domu opieki w Jastrzębiu Zdroju.

Krok po kroku

Poniżej podpowiadamy jakie są poszczególne etapy działania, aby osoba starsza zamieszkała w domu opieki (Domu Pomocy Społecznej):

1. Przede wszystkim należy wystąpić z wnioskiem o umieszczenie takiej osoby w danej placówce. Zawsze taki wniosek składany jest do najbliższego ośrodka od aktualnego miejsca zamieszkania (istnieje rejonizacja), nie mniej jednak osoba zainteresowana może złożyć prośbę o umieszczenie jej w konkretnej placówce, jednak musi taką prośbę konkretnie umotywować. Wniosek musi być podpisany przez samą osobę zainteresowaną, która wszystko może załatwiać samodzielnie lub w tym celu występuje jej opiekun czy osoba najbliższa, która składa go w Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania zainteresowanego.

2. W dalszym etapie należy poddać się wszelkim wymaganiom jakie określone są np. w regulaminie przyjęcia do domu opieki. Mogą to być np.: wywiad środowiskowy, konieczność odbycia badań lekarskich, dostarczenie odpowiednich dokumentów.

3. Następnie pracownik socjalny całość zebranych danych przesyła do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie na wyższym szczeblu, podczas analizy zebranego materiału zapada decyzja dotycząca konkretnego przypadku. Jest ona twierdząca lub odmowna.

4. Jeśli PCPR wyda decyzję pozytywną, o przyjęciu danej osoby do konkretnej placówki, wtedy zostaje ona umieszczona na liście oczekujących na miejsce. Ciężko tak naprawdę skonkretyzować jak długo takie czekanie będzie miało miejsce. Zdarza się tak, że jest to kilka dni, innym razem nawet kilka miesięcy. Sytuację można monitorować , by wiedzieć na jakim etapie przyjęcie danej osoby jest w konkretnym czasie.

5. Gdy osoba starsza zamieszka w wyznaczonej placówce przez okres trzech miesięcy może pozostawać tam bez meldunku. Po tym czasie jednak tą formalność także trzeba uregulować.

6. Pobyt w domu opieki jest odpłatny. Wygląda to w sposób następujący:

- 70% osiąganego miesięcznego dochodu jest traktowane jako opłata stała za pobyt (nie może ta suma jednak przekraczać 200% najniższej aktualnie emerytury)

- 30% czyli pozostała wartość dochodu, zostaje do dyspozycji samego mieszkańca, który dysponuje tą kwotą według własnego uznania

Podobne tematy

Miejsce przyjazne mamie i dziecku Dziury w chodnikach, zbyt wysokie krawężniki, brak miejsc do przewinięcia lub karmienia dziecka piersią. Niechętne spojrzenia przechodniów. Codzienna frustracja i zmaganie się z przeszkodami na każdym kroku. Ile trudów musi w ciągu dnia pokonać matka z małym dzieckiem u boku, wiedzą tylko te kobiety, które tego doświadczyły. Czas to zmienić! Portal dla kobiet ofeminin.pl chce walczyć z...

Jak ćwiczyć w domu?

Jak ćwiczyć w domu? Jeśli przed ciążą cieszyłyście się ładną figurą, która Wam odpowiadała i ten stan rzeczy niestety po porodzie nie „stał się" sam, wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko sobie trochę pomóc. Czas urzeczywistnić marzenia o jędrnym ciele! Ja straciłam 15kg w 3 miesiące! Tobie też się uda!

On nie pomaga w domu

On nie pomaga w domu Mężczyzna jako głowa rodziny miał zapewnić jej byt i dbać o utrzymanie, a kobieta jako opiekunka domowego ogniska zajmowała się wychowaniem dzieci i wszelkimi sprawunkami domowymi. Mimo że jest to stereotyp, od którego stopniowo się odchodzi, taki właśnie model panuje nadal w wielu rodzinach. Dlaczego mężczyźni nie pomagają w domowych obowiązkach i przy dzieciach? Jak to zmienić?

Mamy (nie) wychodzą z domu Podjazd, który kończy się w połowie schodów, znaczek zabraniający wchodzenia do sklepu z wózkiem, brak miejsc do przewinięcia czy nakarmienia dziecka - czy przestrzeń publiczna w Polsce dla osób z małymi dziećmi jest przyjazna? O to między innymi zapytano w ramach przeprowadzonego na zlecenie ofeminin.pl badania*, które jest jednym z elementów akcji -"Polska - miejsce przyjazne mamie i...

I Komunia Święta - przyjęcie w domu czy w restauracji? I Komunia Święta to niezwykłe wydarzenie zarówno w życiu dziecka jak i jego rodziców. Na ten wyjątkowy dzień czekają z niecierpliwością przez wiele miesięcy. Wymaga on jednak wielu przygotowań, zarówno pod względem duchowym, ponieważ od tego momentu dziecko zaczyna świadomie uczestniczyć w życiu Kościoła, ale również organizacyjnym. Ten dzień jest bowiem ważnym, a przede wszystkim...

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • Szukasz placówki godnej zaufania, ośrodka nowoczesnego, gdzie pracują ludzie z pasją? Firma Justyna DOM ma sprawdzone placówki partnerskie na terenie czterech województw. Bezpłatnie pomożemy wybrać jedna z nich. Zapraszamy www.opieka-justynadom.pl
 • Lepsze warunki gwarantują prywatne domy opieki, gdzie możemy bardzo często odwiedzać swoich bliskich. Są zajęcia, wycieczki, bezpłatne leki. Najlepiej sprawdzić np. ośrodki Zapiecek
  http://www.zapiecek.biz/
 • Oddanie bliskiej osoby do domu seniora wcale nie musi oznaczać jej izolacji.
  Są takie domy seniora gdzie pensjonariusze nie tylko są otoczeni troskliwą opieką,
  ale mają czas wypełniony zajęciami, mają plany, nawiązują nowe przyjaźnie.
  Po prostu integrują się, także z ludźmi z ,,zewnątrz''
  To jeden z takich przykładów.
  Dom Seniora ŻAR-MED
  www.youtube.com
  www.youtube.com
  www.youtube.com

  Jak widać są ,,dobre domy'' seniora
  ŻAR-MED Dom Seniora
  ul.Słowackiego 6
  58-130 Żarów
  tel. 74 646 90 39
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Jak załatwić miejsce w Domu Pomocy Społecznej

Kategoria: Kobieta, Z życia wzięte Dodano: 6.6.2013 (16:38)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Świat się zmienia. Coraz częściej życie w wielopokoleniowych rodzinach ustępuje miejsca życiu w pojedynkę, w parze czy w schemacie rodzice + dzieci. Aktualny tryb życia, ciągły brak czasu na wszystko, nadmiar pracy zawodowej, powoduje że nie mamy czasu na realizację podstawowych obowiązków, a co dopiero tych dodatkowych - jakimi czasem jest opieka nad rodzicami czy dziadkami. W tym temacie naprzeciw wychodzą nam - popularne bardzo na zachodzie, a coraz lepiej przyjmujące się na gruncie polskim, domy opieki dla seniorów. Jak załatwić taki dom opieki bliskiej osobie?

Specyfikacja

Zależnie od tego w jakiej formie jest osoba starsza może taki ośrodek dopasować do swoich potrzeb. Istnieją zarówno dzienne domy opieki jak i domy opieki holistycznej, dla osób, które już nie radzą sobie samodzielnie z codziennymi obowiązkami. Dzienne domy opieki to ośrodki wypełniające różnymi zajęciami czas seniora. Idealne dla osób samotnych, które nie mają co zrobić z nadmiarem czasu wolnego. Organizowane są tam zajęcia z terapeutami, takie jak: arteterapia (zajęcia plastyczne), muzykoterapia (zajęcia przy muzyce, także relaksacyjnej), kinezyterapia (terapia poprzez pracę, np. w ogródku), a także cały cykl różnych imprez, wyjazdów, wykładów. Wszystko zależy od konkretnej placówki,która tworzy zajęcia dla swoich podopiecznych indywidualnie według zapotrzebowania i możliwości.

Domy opieki całodobowej to z kolei takie placówki, które często zajmują się osobami podupadłymi na zdrowiu, ale nie wymagającymi hospitalizacji czy pobytu w hospicjum. Oprócz organizacji im zajęć (o ile taka osoba jest w stanie w nich uczestniczyć) dbają o ich wyżywienie, czy podstawowe czynności fizjologiczne, w tym higienę.

W trakcie studiów odbywałam praktyki w domu opieki społecznej. W dwu-kompleksowym budynku znajdował się zarówno dzienny dom opieki dla osób dochodzących, jak również oddział z osobami przebywającymi tam na co dzień. Każdy mieszkaniec miał swój pokój, który w miarę możliwości mógł zaadoptować według własnego uznania. Zdarzały się również małżeństwa, które zdecydowały się na wspólny pobyt w takim miejscu. Przykrym widokiem był natomiast widok osób w naprawdę podeszłym wieku, które w 99% nie opuszczały już łóżka, w dodatku bliskie im osoby odwiedzały je bardzo rzadko. Jednak same zajęcia organizowane przez terapeutów były bardzo ciekawe. Zależnie od pory roku, czy zbliżających się uroczystości, przygotowywali wspólnie dekoracje, jakieś występy, wspólnie uzupełniali się we wszystkich działaniach, co dawało im wiele satysfakcji"- opisuje jedna z byłych pracownic domu opieki w Jastrzębiu Zdroju.

Krok po kroku

Poniżej podpowiadamy jakie są poszczególne etapy działania, aby osoba starsza zamieszkała w domu opieki (Domu Pomocy Społecznej):

1. Przede wszystkim należy wystąpić z wnioskiem o umieszczenie takiej osoby w danej placówce. Zawsze taki wniosek składany jest do najbliższego ośrodka od aktualnego miejsca zamieszkania (istnieje rejonizacja), nie mniej jednak osoba zainteresowana może złożyć prośbę o umieszczenie jej w konkretnej placówce, jednak musi taką prośbę konkretnie umotywować. Wniosek musi być podpisany przez samą osobę zainteresowaną, która wszystko może załatwiać samodzielnie lub w tym celu występuje jej opiekun czy osoba najbliższa, która składa go w Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania zainteresowanego.

2. W dalszym etapie należy poddać się wszelkim wymaganiom jakie określone są np. w regulaminie przyjęcia do domu opieki. Mogą to być np.: wywiad środowiskowy, konieczność odbycia badań lekarskich, dostarczenie odpowiednich dokumentów.

3. Następnie pracownik socjalny całość zebranych danych przesyła do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie na wyższym szczeblu, podczas analizy zebranego materiału zapada decyzja dotycząca konkretnego przypadku. Jest ona twierdząca lub odmowna.

4. Jeśli PCPR wyda decyzję pozytywną, o przyjęciu danej osoby do konkretnej placówki, wtedy zostaje ona umieszczona na liście oczekujących na miejsce. Ciężko tak naprawdę skonkretyzować jak długo takie czekanie będzie miało miejsce. Zdarza się tak, że jest to kilka dni, innym razem nawet kilka miesięcy. Sytuację można monitorować , by wiedzieć na jakim etapie przyjęcie danej osoby jest w konkretnym czasie.

5. Gdy osoba starsza zamieszka w wyznaczonej placówce przez okres trzech miesięcy może pozostawać tam bez meldunku. Po tym czasie jednak tą formalność także trzeba uregulować.

6. Pobyt w domu opieki jest odpłatny. Wygląda to w sposób następujący:

- 70% osiąganego miesięcznego dochodu jest traktowane jako opłata stała za pobyt (nie może ta suma jednak przekraczać 200% najniższej aktualnie emerytury)

- 30% czyli pozostała wartość dochodu, zostaje do dyspozycji samego mieszkańca, który dysponuje tą kwotą według własnego uznania

Podobne tematy

Miejsce przyjazne mamie i dziecku Dziury w chodnikach, zbyt wysokie krawężniki, brak miejsc do przewinięcia lub karmienia dziecka piersią. Niechętne spojrzenia przechodniów. Codzienna frustracja i zmaganie się z przeszkodami na każdym kroku. Ile trudów musi w ciągu dnia pokonać matka z małym dzieckiem u boku, wiedzą tylko te kobiety, które tego doświadczyły. Czas to zmienić! Portal dla kobiet ofeminin.pl chce walczyć z...

Jak ćwiczyć w domu?

Jak ćwiczyć w domu? Jeśli przed ciążą cieszyłyście się ładną figurą, która Wam odpowiadała i ten stan rzeczy niestety po porodzie nie „stał się" sam, wszystko jest do zrobienia, trzeba tylko sobie trochę pomóc. Czas urzeczywistnić marzenia o jędrnym ciele! Ja straciłam 15kg w 3 miesiące! Tobie też się uda!

On nie pomaga w domu

On nie pomaga w domu Mężczyzna jako głowa rodziny miał zapewnić jej byt i dbać o utrzymanie, a kobieta jako opiekunka domowego ogniska zajmowała się wychowaniem dzieci i wszelkimi sprawunkami domowymi. Mimo że jest to stereotyp, od którego stopniowo się odchodzi, taki właśnie model panuje nadal w wielu rodzinach. Dlaczego mężczyźni nie pomagają w domowych obowiązkach i przy dzieciach? Jak to zmienić?

Mamy (nie) wychodzą z domu Podjazd, który kończy się w połowie schodów, znaczek zabraniający wchodzenia do sklepu z wózkiem, brak miejsc do przewinięcia czy nakarmienia dziecka - czy przestrzeń publiczna w Polsce dla osób z małymi dziećmi jest przyjazna? O to między innymi zapytano w ramach przeprowadzonego na zlecenie ofeminin.pl badania*, które jest jednym z elementów akcji -"Polska - miejsce przyjazne mamie i...

I Komunia Święta - przyjęcie w domu czy w restauracji? I Komunia Święta to niezwykłe wydarzenie zarówno w życiu dziecka jak i jego rodziców. Na ten wyjątkowy dzień czekają z niecierpliwością przez wiele miesięcy. Wymaga on jednak wielu przygotowań, zarówno pod względem duchowym, ponieważ od tego momentu dziecko zaczyna świadomie uczestniczyć w życiu Kościoła, ale również organizacyjnym. Ten dzień jest bowiem ważnym, a przede wszystkim...

Komentarze

Pozostało znaków 1024
 • Szukasz placówki godnej zaufania, ośrodka nowoczesnego, gdzie pracują ludzie z pasją? Firma Justyna DOM ma sprawdzone placówki partnerskie na terenie czterech województw. Bezpłatnie pomożemy wybrać jedna z nich. Zapraszamy www.opieka-justynadom.pl
 • Lepsze warunki gwarantują prywatne domy opieki, gdzie możemy bardzo często odwiedzać swoich bliskich. Są zajęcia, wycieczki, bezpłatne leki. Najlepiej sprawdzić np. ośrodki Zapiecek
  http://www.zapiecek.biz/
 • Oddanie bliskiej osoby do domu seniora wcale nie musi oznaczać jej izolacji.
  Są takie domy seniora gdzie pensjonariusze nie tylko są otoczeni troskliwą opieką,
  ale mają czas wypełniony zajęciami, mają plany, nawiązują nowe przyjaźnie.
  Po prostu integrują się, także z ludźmi z ,,zewnątrz''
  To jeden z takich przykładów.
  Dom Seniora ŻAR-MED
  www.youtube.com
  www.youtube.com
  www.youtube.com

  Jak widać są ,,dobre domy'' seniora
  ŻAR-MED Dom Seniora
  ul.Słowackiego 6
  58-130 Żarów
  tel. 74 646 90 39
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.