Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym? - Benc.pl

Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym?

Kategoria: Ciąża, Zdrowie Dodano: 2.8.2013 (14:30)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

titleCiąża to czas w życiu kobiety kiedy wraz ze swoim jeszcze nienarodzonym dzieckiem powinna być pod stałą opieką medyczną. W większości przypadków jest to zazwyczaj profilaktyka, kontrolowanie prawidłowego rozwoju, lecz zdarza się, że dzięki notorycznym wizytom u lekarza prowadzącego ciążę można bardzo wcześnie zapobiegać ewentualnym powikłaniom i chorobom.

Wiele przyszłym mam w obecnych czasach korzysta z prywatnej opieki ginekologicznej. Twierdząc, że jest dokładniejsza, dziecko jest pod lepszą opieką, a one śpią spokojniej, nie martwiąc się o swoje potomstwo. I choć w wielu przypadkach jest to prawda, nie znaczy to wcale, że podstawowa opieka medyczna nie spełnia tego zadania. Co najważniejsze, to wybór odpowiedniego lekarza, do którego przede wszystkim będziemy miały zaufanie i wzbudzi w nas pozytywne odczucia. Wtedy, nawet korzystając z podstawy NFZ, możemy mieć pewność, że ciąża zostanie dobrze poprowadzona.

Ginekolodzy prowadzący ciążę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą korzystać z dużej ilości badań, co jest niezwykłą korzyścią dla przyszłych mam. A jakie w ramach NFZ przysługują ciężarnym?

Karta ciąży

Na jednej z pierwszych wizyt ginekologicznych, kiedy lekarz w 100% potwierdzi ciążę, pacjentce zostanie założona karta ciąży. Taka mini-książeczka, gdzie każdorazowo będą wpisywane wszystkie wyniki jej aktualnych badań (ma to wielkie znaczenie gdy np. ciężarna zacznie rodzić poza zaplanowanym miejscem, co jest wtedy dużą wskazówką dla lekarzy).

Warto mieć na uwadze, że aby otrzymać od państwa tzw. becikowe, do lekarza ginekologa należy zgłosić się przed ukończeniem 10 tygodnia ciąży. Czas ten wydaje się długi, jednak bywa, że o ciąży kobieta dowiaduje się nawet po tym terminie, dlatego warto wszystko kontrolować, aby wszystko zostało poprowadzone zgodzie z przepisami.

Obowiązkowo na każdej wizycie:

- lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego ciężarna powinna informować o wszelkich zmianach czy wątpliwościach

- kontrolowana jest na bieżąco waga pacjentki

- odbywa się badanie ginekologiczne (którego celem jest ocena stanu szyjki macicy)

- każdorazowo mierzy się ciśnienie (nieprawidłowości w tym zakresie mogą znacznie zaszkodzić dziecku i w skrajnych przypadkach doprowadzić do stanu rzucawkowego podczas porodu)

- przeprowadzane powinno być badanie piersi (które niestety pomijane jest przez wielu lekarzy w trakcie całej ciąży) i dna macicy

- badanie cytologiczne (jeśli było przeprowadzone wcześniej niż pół roku przed zapłodnieniem)

- badanie na obecność wirusa HIV (od niedawna lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej to badanie, które także refunduje NFZ)

I trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży, czyli do około 13 tygodnia, powinny odbyć się przynajmniej dwie wizyty kontrolne u lekarza ginekologa. Wtedy też przeprowadza się pierwsze badanie ultrasonograficzne (USG), które ma na celu potwierdzenie ciąży (czyt. zaobserwowanie przez lekarza pęcherzyka z bijącym, maleńkim serduszkiem).

W tym czasie lekarz kieruje ciężarną na pierwsze badania kontrolne (krew i mocz), by po otrzymaniu wyników, założyć kobiecie kartę ciąży.

II trymestr

W drugim trymestrze ciąży oprócz standardowych badań, przeprowadza się tzw. pomiar cukru we krwi. W okresie ciąży w organizmie kobiety pojawiają się hormony, które podwyższają poziom cukru we krwi. Co za tym idzie? Przy tej samej, nawet zdrowej, diecie można nabawić się cukrzycy ciążowej. Dlatego tak niezwykle ważne jest przeprowadzanie kontrolnych badań morfologicznych (nie rzadziej niż raz na dwa miesiące).

Natomiast w drugim trymestrze (pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży) powinna odbyć się próba pomiaru stężenia cukru we krwi. Badanie to odbywa się w dwóch etapach. Najpierw zostaje pobrana krew na czczo (dla porównania). Następnie ciężarna wypija roztwór, gdzie rozpuszczono 50g czystej glukozy. Może nie należy to do najprzyjemniejszych zajęć, napój jest niezwykle słodki i mdły. Niektóre położne pozwalają na wciśnięcie do niego odrobiny soku z cytryny, jednak powinno się to robić wyłącznie za jej zgodą. Godzinę po spożyciu takiego roztworu, krew zostaje pobrana po raz drugi. Wynik tego badania ma pokazać czy cukier jest odpowiednio trawiony w organizmie ciężarnej i czy jej ani dziecko nie zagraża ewentualna cukrzyca.

Jak interpretować wynik?

Jeśli na czczo wynik przekracza 105 mg, a po obciążeniu organizmu glukozą więcej niż 140mg, wtedy mogą pojawić się obawy cukrzycowe. W takim wypadku przeprowadza się powtórne badanie, tym razem z dawką glukozy 75g. Jeśli i tym razem wyniki będą negatywne, nie pozostaje nic innego jak przyjmowanie odpowiednich leków obniżających poziom cukru we krwi.

III trymestr

Końcówka ciąży, to czas kiedy dziecko w łonie matki przede wszystkim rośnie, gdyż wszelkie narządy zostały już wykształcone. W tym czasie w ramach NFZ nie przeprowadza się już żadnych szczegółowych, dodatkowych badań, poza badaniem krwi i moczu.

Czym bliżej rozwiązania, tym wizyty ginekologiczne są częstsze (nawet do cotygodniowych). Ginekolog bada stan szyjki macicy, aby wykluczyć przedwczesny poród. W tym czasie wielu lekarzy poddaje pacjentki również badaniu echa płodu. Dzięki niemu ciężarna może usłyszeć bicie serca swojego dziecka, jeszcze przed narodzinami.

Jak w każdym trymestrze przeprowadzane jest również badanie USG (łącznie w okresie dziewięciu miesięcy ciąży, ciężarnej w ramach NFZ przysługują trzy takie badania).

Zdarza się również (choć rzadko), że lekarza w swoich placówkach przeprowadzają badanie KTG w ostatnim okresie ciąży, jednak zdecydowanie częściej takiej kontroli może spodziewać się pacjentka na szpitalnym oddziale przed samym porodem. Badanie to ma ocenić siłę oraz częstotliwość pojawiających się skurczy przedporodowych.

Ciąże podwyższonego ryzyka

W ramach podstawowej opieki medycznej, z dodatkowych badań, mogą korzystać przyszłe mamy z tzw. grupy ryzyka, czyli:

- kobiety po 35 roku życia

- kobiety, u których w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne

-kobiety, z ciążą zagrożoną lub gdy lekarz na początku stwierdzi możliwość lub wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju płodu

Są to przede wszystkim badania genetyczne i prenatalne. Harmonogram ich przeprowadzania wygląda następująco:

Pierwsze badanie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży

Drugie badanie pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży

Trzecie badanie pomiędzy 20 a 24 tygodniem ciąży

System badań prenatalnych obejmuje szczegółowe badanie USG oraz badania z krwi (PAPP-A i betaHCG).

Jeśli wyniki tych badań również są niezadowalające, wtedy lekarz kieruje pacjentkę na kolejne, tym razem już inwazyjne. Ginekolog ma obowiązek zapoznania ciężarnej ze wszystkimi „za" i „przeciw" takiego badania, a zdecydować ona musi się na nie dobrowolnie, gdyż jak sama nazwa wskazuje badania są INWAZYJNE, czyli bezpośrednio ingerują w życie płodu, co w niewielkim procencie może grozić poronieniem. Przy użyciu cienkiej sondy, przekłuwając brzuch pobiera się do badań próbkę wód płodowych i na podstawie wyników stawia konkretną diagnozę.

Poród

Choć może brzmi to trochę absurdalnie, w ramach NFZ ciężarna ma również prawo do porodu w wybranej przez siebie i wyspecjalizowanej do tego placówce zdrowotnej (szpitalu). Co ważniejsze i o czym należy wiedzieć, to to, że takie placówki nie powinny pobierać żadnych opłat za tzw. poród rodzinny (czyli z jedną osobą towarzyszącą), co z kolei jeszcze może się zdarzać w nielicznych szpitalach. Podobnie sprawa wygląda ze znieczuleniem, które stety/niestety nadal nie jest dostępne we wszystkich szpitalach.

Badania uzupełniające

Wiele przyszłych mam korzysta z podwójnej opieki zdrowotnej: publicznej i prywatnej. Prowadzą swoją ciążę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast dodatkowe badania wykonują już prywatnie. Do najczęstszych z nich należy przede wszystkim badanie USG, które w publicznych placówkach nadal wykonywane jest przez lekarzy dość niechętnie, a sprzęt którym dysponują pozostawia wiele do życzenia. Dużym zainteresowaniem cieszy się teraz badanie ultrasonograficzne w 3D lub 4D. Trójwymiarowy obraz w kolorze pozwala podglądać dziecko i niemal zauważyć jego naturalne rysy twarzy. Jest to przede wszystkim niezwykłe przeżycie dla rodziców, dlatego tak chętnie z niego korzystają. Poza tym następnym w kolejności badaniem jest badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy- co z kolei nie łączy się już tylko i wyłącznie z obecnością kota.

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Brak komentarzy
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Jakie badania w ramach NFZ przysługują ciężarnym?

Kategoria: Ciąża, Zdrowie Dodano: 2.8.2013 (14:30)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

titleCiąża to czas w życiu kobiety kiedy wraz ze swoim jeszcze nienarodzonym dzieckiem powinna być pod stałą opieką medyczną. W większości przypadków jest to zazwyczaj profilaktyka, kontrolowanie prawidłowego rozwoju, lecz zdarza się, że dzięki notorycznym wizytom u lekarza prowadzącego ciążę można bardzo wcześnie zapobiegać ewentualnym powikłaniom i chorobom.

Wiele przyszłym mam w obecnych czasach korzysta z prywatnej opieki ginekologicznej. Twierdząc, że jest dokładniejsza, dziecko jest pod lepszą opieką, a one śpią spokojniej, nie martwiąc się o swoje potomstwo. I choć w wielu przypadkach jest to prawda, nie znaczy to wcale, że podstawowa opieka medyczna nie spełnia tego zadania. Co najważniejsze, to wybór odpowiedniego lekarza, do którego przede wszystkim będziemy miały zaufanie i wzbudzi w nas pozytywne odczucia. Wtedy, nawet korzystając z podstawy NFZ, możemy mieć pewność, że ciąża zostanie dobrze poprowadzona.

Ginekolodzy prowadzący ciążę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą korzystać z dużej ilości badań, co jest niezwykłą korzyścią dla przyszłych mam. A jakie w ramach NFZ przysługują ciężarnym?

Karta ciąży

Na jednej z pierwszych wizyt ginekologicznych, kiedy lekarz w 100% potwierdzi ciążę, pacjentce zostanie założona karta ciąży. Taka mini-książeczka, gdzie każdorazowo będą wpisywane wszystkie wyniki jej aktualnych badań (ma to wielkie znaczenie gdy np. ciężarna zacznie rodzić poza zaplanowanym miejscem, co jest wtedy dużą wskazówką dla lekarzy).

Warto mieć na uwadze, że aby otrzymać od państwa tzw. becikowe, do lekarza ginekologa należy zgłosić się przed ukończeniem 10 tygodnia ciąży. Czas ten wydaje się długi, jednak bywa, że o ciąży kobieta dowiaduje się nawet po tym terminie, dlatego warto wszystko kontrolować, aby wszystko zostało poprowadzone zgodzie z przepisami.

Obowiązkowo na każdej wizycie:

- lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, podczas którego ciężarna powinna informować o wszelkich zmianach czy wątpliwościach

- kontrolowana jest na bieżąco waga pacjentki

- odbywa się badanie ginekologiczne (którego celem jest ocena stanu szyjki macicy)

- każdorazowo mierzy się ciśnienie (nieprawidłowości w tym zakresie mogą znacznie zaszkodzić dziecku i w skrajnych przypadkach doprowadzić do stanu rzucawkowego podczas porodu)

- przeprowadzane powinno być badanie piersi (które niestety pomijane jest przez wielu lekarzy w trakcie całej ciąży) i dna macicy

- badanie cytologiczne (jeśli było przeprowadzone wcześniej niż pół roku przed zapłodnieniem)

- badanie na obecność wirusa HIV (od niedawna lekarz ma obowiązek zaproponować ciężarnej to badanie, które także refunduje NFZ)

I trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży, czyli do około 13 tygodnia, powinny odbyć się przynajmniej dwie wizyty kontrolne u lekarza ginekologa. Wtedy też przeprowadza się pierwsze badanie ultrasonograficzne (USG), które ma na celu potwierdzenie ciąży (czyt. zaobserwowanie przez lekarza pęcherzyka z bijącym, maleńkim serduszkiem).

W tym czasie lekarz kieruje ciężarną na pierwsze badania kontrolne (krew i mocz), by po otrzymaniu wyników, założyć kobiecie kartę ciąży.

II trymestr

W drugim trymestrze ciąży oprócz standardowych badań, przeprowadza się tzw. pomiar cukru we krwi. W okresie ciąży w organizmie kobiety pojawiają się hormony, które podwyższają poziom cukru we krwi. Co za tym idzie? Przy tej samej, nawet zdrowej, diecie można nabawić się cukrzycy ciążowej. Dlatego tak niezwykle ważne jest przeprowadzanie kontrolnych badań morfologicznych (nie rzadziej niż raz na dwa miesiące).

Natomiast w drugim trymestrze (pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży) powinna odbyć się próba pomiaru stężenia cukru we krwi. Badanie to odbywa się w dwóch etapach. Najpierw zostaje pobrana krew na czczo (dla porównania). Następnie ciężarna wypija roztwór, gdzie rozpuszczono 50g czystej glukozy. Może nie należy to do najprzyjemniejszych zajęć, napój jest niezwykle słodki i mdły. Niektóre położne pozwalają na wciśnięcie do niego odrobiny soku z cytryny, jednak powinno się to robić wyłącznie za jej zgodą. Godzinę po spożyciu takiego roztworu, krew zostaje pobrana po raz drugi. Wynik tego badania ma pokazać czy cukier jest odpowiednio trawiony w organizmie ciężarnej i czy jej ani dziecko nie zagraża ewentualna cukrzyca.

Jak interpretować wynik?

Jeśli na czczo wynik przekracza 105 mg, a po obciążeniu organizmu glukozą więcej niż 140mg, wtedy mogą pojawić się obawy cukrzycowe. W takim wypadku przeprowadza się powtórne badanie, tym razem z dawką glukozy 75g. Jeśli i tym razem wyniki będą negatywne, nie pozostaje nic innego jak przyjmowanie odpowiednich leków obniżających poziom cukru we krwi.

III trymestr

Końcówka ciąży, to czas kiedy dziecko w łonie matki przede wszystkim rośnie, gdyż wszelkie narządy zostały już wykształcone. W tym czasie w ramach NFZ nie przeprowadza się już żadnych szczegółowych, dodatkowych badań, poza badaniem krwi i moczu.

Czym bliżej rozwiązania, tym wizyty ginekologiczne są częstsze (nawet do cotygodniowych). Ginekolog bada stan szyjki macicy, aby wykluczyć przedwczesny poród. W tym czasie wielu lekarzy poddaje pacjentki również badaniu echa płodu. Dzięki niemu ciężarna może usłyszeć bicie serca swojego dziecka, jeszcze przed narodzinami.

Jak w każdym trymestrze przeprowadzane jest również badanie USG (łącznie w okresie dziewięciu miesięcy ciąży, ciężarnej w ramach NFZ przysługują trzy takie badania).

Zdarza się również (choć rzadko), że lekarza w swoich placówkach przeprowadzają badanie KTG w ostatnim okresie ciąży, jednak zdecydowanie częściej takiej kontroli może spodziewać się pacjentka na szpitalnym oddziale przed samym porodem. Badanie to ma ocenić siłę oraz częstotliwość pojawiających się skurczy przedporodowych.

Ciąże podwyższonego ryzyka

W ramach podstawowej opieki medycznej, z dodatkowych badań, mogą korzystać przyszłe mamy z tzw. grupy ryzyka, czyli:

- kobiety po 35 roku życia

- kobiety, u których w rodzinie wystąpiły choroby genetyczne

-kobiety, z ciążą zagrożoną lub gdy lekarz na początku stwierdzi możliwość lub wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju płodu

Są to przede wszystkim badania genetyczne i prenatalne. Harmonogram ich przeprowadzania wygląda następująco:

Pierwsze badanie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży

Drugie badanie pomiędzy 15 a 20 tygodniem ciąży

Trzecie badanie pomiędzy 20 a 24 tygodniem ciąży

System badań prenatalnych obejmuje szczegółowe badanie USG oraz badania z krwi (PAPP-A i betaHCG).

Jeśli wyniki tych badań również są niezadowalające, wtedy lekarz kieruje pacjentkę na kolejne, tym razem już inwazyjne. Ginekolog ma obowiązek zapoznania ciężarnej ze wszystkimi „za" i „przeciw" takiego badania, a zdecydować ona musi się na nie dobrowolnie, gdyż jak sama nazwa wskazuje badania są INWAZYJNE, czyli bezpośrednio ingerują w życie płodu, co w niewielkim procencie może grozić poronieniem. Przy użyciu cienkiej sondy, przekłuwając brzuch pobiera się do badań próbkę wód płodowych i na podstawie wyników stawia konkretną diagnozę.

Poród

Choć może brzmi to trochę absurdalnie, w ramach NFZ ciężarna ma również prawo do porodu w wybranej przez siebie i wyspecjalizowanej do tego placówce zdrowotnej (szpitalu). Co ważniejsze i o czym należy wiedzieć, to to, że takie placówki nie powinny pobierać żadnych opłat za tzw. poród rodzinny (czyli z jedną osobą towarzyszącą), co z kolei jeszcze może się zdarzać w nielicznych szpitalach. Podobnie sprawa wygląda ze znieczuleniem, które stety/niestety nadal nie jest dostępne we wszystkich szpitalach.

Badania uzupełniające

Wiele przyszłych mam korzysta z podwójnej opieki zdrowotnej: publicznej i prywatnej. Prowadzą swoją ciążę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, natomiast dodatkowe badania wykonują już prywatnie. Do najczęstszych z nich należy przede wszystkim badanie USG, które w publicznych placówkach nadal wykonywane jest przez lekarzy dość niechętnie, a sprzęt którym dysponują pozostawia wiele do życzenia. Dużym zainteresowaniem cieszy się teraz badanie ultrasonograficzne w 3D lub 4D. Trójwymiarowy obraz w kolorze pozwala podglądać dziecko i niemal zauważyć jego naturalne rysy twarzy. Jest to przede wszystkim niezwykłe przeżycie dla rodziców, dlatego tak chętnie z niego korzystają. Poza tym następnym w kolejności badaniem jest badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy- co z kolei nie łączy się już tylko i wyłącznie z obecnością kota.

zobacz wszystkie

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Brak komentarzy
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.