Dlaczego warto czytać etykiety?
Kategoria: Małe dzieci, Zdrowie Dodano: 29.8.2013 (13:12)
Autor: Katarzyna Jaworska zobacz wszystkie artykuły autora
Slogany reklamowe docierają co nas z różnego rodzaju mediów- telewizji, radia, prasy, a w szczególności Internetu. Każdy producent w jak najlepszy sposób pragnie przedstawić swój produkt, tak aby zachęcić potencjalnych klientów do zakupu. I tak słyszymy, że „to jest najlepsze w swoim rodzaju", „nie znajdziemy drugiego takiego w tej samej klasie", „nie zawiera żadnych substancji chemicznych", „w razie niezadowolenia zwracamy pieniądze". W takim natłoku informacji warto jednak mieć spory dystans do przedstawianych informacji, mieć swój rozum i nie wierzyć wszystkiemu na słowo. Szczególnie ważne jest to w przypadku artykułów spożywczych, a jeszcze bardziej- takich stricte przeznaczonych dla najmłodszych, czyli dzieci. Na co warto zwracać uwagę decydując się na kupno danego produktu? Przede wszystkim na ETYKIETĘ - a w szczególności na rubrykę pod tytułem „SKŁAD"- to tam kryją się nie rzadko wszystkie tajemnice, których nie usłyszymy w reklamie. Poniżej przedstawiamy objaśnienie różnych skrótowców, na które możemy się tam natknąć.
Termin ważności
Na to szczególnie powinniśmy zwracać uwagę. Data podana na opakowaniu jest niezwykle ważna w celu ocenienia trwałości i świeżości produktu, który zamierzamy kupić. Na etykietach możemy natknąć się na dwojakiego rodzaju określenia tego terminu, które wbrew pozorom wcale nie są synonimami.
„Najlepiej spożyć przed..." -takie określenie informuje nas o tym, do jakiej daty dany produkt (przechowywany zgodnie z zaleceniami) zachowuje swoje wszystkie, pełnowartościowe właściwości. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego terminu należy go od razu wyrzucić. W wielu przypadkach nadaje się on nadal do spożycia, jednak jego 100% wartości sam producent już nam nie zagwarantuje. Tutaj decyzja należy już do konkretnego konsumenta. Wiadomo, że czy więcej dni upłynęło od wyznaczonej na etykiecie daty, tym ewentualny produkt do skonsumowania nadaje się coraz mniej.
„Termin przydatności do spożycia..."- oznaczenie takie od razu powinno wzbudzić w nas czujność. Dotyczy ono szczególnie produktów krótkoterminowych, np. sałatek, produktów nabiałowych etc., gdzie w dodatku na etykiecie powinna być konkretna informacja co do jego przechowywania. Po upływie terminu podanego na opakowaniu produkt w żadnym wypadku nie powinien być już spożywany, gdyż naraża on konkretną osobę na niedogodności zdrowotne, co w przypadku dzieci może być początkiem poważniejszych dolegliwości.
Powyższy rysunek autorstwa Beaty Pawlikowskiej.
Podobne tematy

Jesienne owoce - czy warto je jeść? "Wniosły dzieci z sadu koszyk przepełniony, jabłek żółtych, jabłek kwaśnych, jabłuszek zielonych (...)" Znacie tą piosenkę z dzieciństwa? Przedstawia ona jak wiele jest sposobów na przetworzenie tego owocu. Jabłka, jak i inne jesienne owocowe dary, to znakomite źródło witamin niezbędnych w czasie, kiedy nasza odporność jest obniżona.

Czy warto obawiać się leczenia sterydami? Sterydy na dobre przyjęły się w lecznictwie i potrafią poradzić sobie z dolegliwościami, na które inne medykamenty nie działają. Strach przed skutkami ubocznymi jakie niosą jest zrozumiały, jednak warto także posiąść wiedzę, jak sterydy mogą pomóc ludzkiemu organizmowi.

Dlaczego centra handlowe są niebezpieczne dla dzieci? Centrum handlowe to miejsce, w którym łatwo złapać infekcje, a zabierając pociechę do galerii, wyrabiamy w niej złe nawyki od małego. Ale dlaczego tak naprawdę centra handlowe są niebezpieczne dla dzieci?

Dlaczego nie powinniśmy zabierać dziecka na zakupy do centrum handlowego? Wózki na zakupy są siedliskiem groźnych dla dorosłego, a tym bardziej dziecka bakterii. Nie są dezynfekowane, rzadko są myte, a ich rączki są doskonałym polem do grasowania bakterii. Są także inne powody, dla których nie powinniśmy zabierać dziecka na zakupy do centrum handlowego. Jakie?
Dobre 1 Słabe 0 Karambola 30.9.2014 (13:46) Odpowiedź