Zakażenie układu moczowego u dzieci - Benc.pl

Zakażenie układu moczowego u dzieci

Kategoria: Małe dzieci, Zdrowie Dodano: 12.12.2013 (16:04)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Problemy w sferze układu moczowo-płciowego są wbrew pozorom nie tak rzadkie u dzieci jak się wydaje. Tym bardziej u najmłodszych, które korzystają jeszcze z pieluszek. I to u nich też zdiagnozowanie ewentualnych kłopotów może być najtrudniejsze. Niemowlak nie poskarży się na ból, a jego płacz może być interpretowany na wiele sposobów nim odkryje się jego prawdziwe znaczenie. Starsze dzieci także nie zawsze powiedzą co im dolega chociażby dlatego, że będą się tego wstydzić. A zaniedbane infekcje układu moczowego lubią powracać z nasiloną siłą i być początkiem dużo poważniejszych problemów.

Czym jest zakażenie układu moczowego?

Przyczyną powstania infekcji jest przedostanie się bakterii z układu pokarmowego do układu moczowego. Bakterie te namnażają się w pęcherzu przez co powodują ból, nawet gdy nie jest on w pełni wypełniony.

Na co powinniśmy zwracać uwagę? Pod jakim kątem obserwować nasze dziecko aby wykluczyć hipotetyczną infekcję?

O swoich doświadczeniach pisze zaprzyjaźniona Bencówka- Iwona, mama 4,5-letniej Kasi.

U nas zaczęło się jak mała miała 5 miesięcy. Była gorączka 38,39 stopni. Następnego dnia poszłyśmy do przychodni (pierwszy i ostatni raz w przypadku infekcji). Lekarka zbadała córkę, i stwierdziła, ze jest za wcześnie aby coś stwierdzić. Wróciłyśmy do domu z zaleceniem zbijania temperatury. Po dwóch dniach temperatura osłabła, ale tylko na jeden dzień. Jak ruszyła znowu, to było już 40 stopni. Bez żadnych widocznych objawów. Kolejna lekarka - już prywatnie od razu zaleciła badanie moczu. Wyniki już były tragiczne. Szpital. Tam pan doktor stwierdził, że chyba z nocnika nieumytego ten mocz pobieraliśmy, nie uwierzył, że zrobiłam to najlepiej jak umiałam.

Jednak jak w szpitalu zbadali jeszcze raz, to od razu przyjęli nas na oddział. W końcu spędziłam z małą 10 dni w szpitalu, ponieważ przez tyle czasu podawany był antybiotyk dożylnie. Na szczęście po dwóch dniach leczenia już prawie nie było śladu choroby, antybiotyk działał. W porównaniu do dnia w którym trafiłyśmy do szpitala (ewidentnie piekło ją wtedy w zakażonych okolicach- pomagało dmuchanie... ) była znaczna poprawa. Niestety jak to w szpitalu, czasami infekcja goni infekcję. Pojawiły się czarne luźne kupy, przerażenie, bo większość dzieci na oddziale (chociaż w innych salach) leczona była z rotawirusów.  Na szczęście okazało się, że to był tylko efekt zaburzeń po antybiotyku. Niby szczepiłam Kasię na rotawirusy ale wiem, że szczepionka nie chroni tak na 100%.

Ciągle zastanawiałam się, kiedy nastąpiło zakażenie. Winiłam się trochę, chociaż wydawało mi się, że nie było sytuacji zabrudzenia okolic cewki moczowej. Miła pani doktor uspokoiła mnie, że wystarczy jedna bakteria, że czasem nie mamy wpływu.

Wypuścili nas z zaleceniem zgłoszenia się ponownie do szpitala w celu badania - cystografia mikcyjna. Gdybyśmy wiedzieli jak to będzie wyglądało, to byśmy jej nie wykonywali. Państwowe szpitale ... Niestety prywatnie nie było możliwości, nikt tego nie wykonywał. Do dziś żałuję. Wyszedł refluks po jednej stronie. Później trafiliśmy do fantastycznego urologa. Potwierdził, że nie zawsze należy takie badanie wykonać. Zrobiliśmy inne badanie, mniej inwazyjne - scyntygrafia dynamiczna nerek. Okazało się, że nerki pracują prawidłowo. Zakażenie nigdy więcej nie pojawiło się. Na zakończenie mogę poradzić mamom dziewczynek, żeby przy każdej temperaturze biegły z moczem do laboratorium i robiły badanie ogólne, w którym widać infekcję dróg moczowych. Chyba, że ewidentnie jest to jakaś inna infekcja (kaszel, katar). A pobranie moczu od dziewczynki nie jest takie trudne. :) Wystarczy podsunąć pojemniczek jak leży na pleckach :) absolutnie nie bawcie się w żadne woreczki pod pieluszką, to tylko stresuje i przeszkadza dziecku. U dziecka, które już sika do nocnika to już w ogóle łatwo. Wystarczy wyparzyć nocnik :) tego moczu nie trzeba dużo".

Badania jakie wykonała Iwona to:

cystografia mikcyjna- to badanie na pół inwazyjne na pół radiologiczne. Początkowym etapem jest założenie cewnika przez cewkę moczową, co ma służyć wypełnieniu pęcherza środkiem kontrastującym. Po tym procesie cewnik jest usuwany, a reszta padania przeprowadzana jest już przy pomocy kamery rentgenowskiej podczas mikcji (czyli oddawaniu moczu). Kamera śledzi czy mocz przepływa w dobrych kierunkach, czy nie cofa się np. do moczowodów czy nerek. Aby badanie było kompletne należy zrobić kilka zdjęć :na początku badania z pełnym pęcherzem, w trakcie mikcji oraz po oddaniu moczu.

scyntygrafia dynamiczna nerek- to nieinwazyjne badanie, którego celem jest ocena prawidłowego funkcjonowania nerek. Całe badanie trwa około 30 minut i polega na naświetlaniu chorego gammakamerą po uprzednim podaniu radioznacznika. Pacjent nie powinien być na czczo, wręcz przeciwnie w przypadku tego badania powinien być bardzo dobrze nawodniony, stąd na godzinę przed badaniem podaje się od 0.5 do 1 litra płynów (niegazowanych!). W przypadku małych dzieci istnieje możliwość znieczulenia ogólnego, gdyż podczas badania należy wytrzymać w pozycji nieruchomej.

Podsumowanie

Jakie objawy mogą sugerować nam zakażenie dróg moczowych:

- ból w trakcie oddawania moczu oraz przepełnionego pęcherza (ważne aby w tym przypadku wykluczyć zewnętrzne dolegliwości mogące być tego przyczyną, np. otarcia bądź odparzenia)

- częste oddawanie moczu (pęcherz dziecka jest adekwatnie mniejszy od pęcherza dorosłej osoby, stąd naturalne jest, że dziecko mocz oddaje częściej, należy jednak zaobserwować czy nie robi tego częściej niż zwykle i czy nie towarzyszą temu dodatkowe objawy- np. uczucie ulgi czy nieprzyjemny zapach)

- w przypadku najmłodszych dzieci należy zwrócić uwagę na zapach i kolor moczu (pamiętając, że jego ciemniejszy kolor może być przyczyną słabego nawodnienia, a nie od razu infekcji), oraz na to czy maluch nie jest rozdrażniony, niespokojny, apatyczne

- objawem infekcji dróg moczowych mogą być także wymioty (choć sporadycznie)

- gorączka, jeśli nie występuje w połączeniu z inną infekcją (np. katarem lub kaszlem) może być głównym objawem zakażenia układu moczowego

- w przypadku dzieci kilkuletnich, które już samodzielnie korzystają z toalety, przyglądamy się czy nie występuje sporadyczne popuszczanie moczu w ciągu dnia lub nocne moczenie

Jak każdy rodzic może dodatkowo pomóc swojemu dziecku w domu:

- przede wszystkim dobre NAWODNIENIE; należy podawać dziecku dużo płynów (bez gazu i bez kofeiny!), którego celem będzie spowodowanie częstszego oddawania ROZCIEŃCZONEGO moczu, a co za tym idzie szybszego WYPŁUKANIA BAKTERII

- ŻURAWINA, podawana do picia odpowiednio nawadnia, ale także działa kojąco i leczniczo na układ moczowy, można ją spożywać również w formie przekąski; bardzo zalecania podczas procesu leczenia infekcji

- odpowiednia HIGIENA, bacznie należy kontrolować stan okolic intymnych szczególnie u pieluszkowych dzieci, musimy zapobiegać ewentualnym podrażnieniom, oraz leczyć powstałe, które mogą dodatkowo potęgować ból podczas infekcji

- ciepłe KĄPIELE; jak w przypadku każdej innej dolegliwości woda działa uspokajająco i rozluźniająco, ciepła kąpiel pomaga uśmierzyć ból, a w przypadku dzieci, które z powodu bólu boją się oddawać mocz, może posłużyć jako narzędzie do osiągnięcia celu- w takim wypadku nie powinniśmy zabraniać dzieciom siusiania do wody

Zdjęcie: Obraz mikroskopowy bakteriomoczu i ropomoczu, wikipedia.

Podobne tematy

Dzieci są jak motyle Pozwólmy naszym dzieciom być pięknymi motylami. Pokażmy im, jak piękny jest świat widziany oczami latającego motyla. Każdy z nas ma sobie ukrytego motyla, wolnego, pięknego, niezależnego. Teraz jest czas, aby pokazać go światu. Odkryć w sobie prawdziwą pasję i energię do działania. Czasem będzie trudno. Proces stawania się pięknym motylem może kosztować nas wiele czasu,energii,...

Choroby u dzieci

Choroby u dzieci Dziecko kaszle, pojawia się katar - czy to przeziębienie czy grypa? Wysypka na plecach oznacza różyczkę, ospę czy odrę? A ostry ból gardła to sygnał początków anginy czy może szkarlatyny? Przyjrzyjmy się objawom chorób, na które narażone są nasze dzieci.

Otyłość u dzieci Obecnie otyłość zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Niestety z roku na rok problem ten dotyczy coraz większej ilości dzieci na całym świecie, jak i w Polsce.  Nie trudno spotkać w parku, na placu zabaw, czy chociażby w sklepie dzieci, których rodzice uważają, że ich pociecha „dobrze wygląda", a w rzeczywistości jest po prostu gruba.  Zauważają to również pediatrzy i Światowa Organizacja...

Wielkanoc dla dzieci

Wielkanoc dla dzieci Wielkanoc dla dzieci, czyli jak im wytłumaczyć sens świąt Wielkiejnocy i jak zachęcić do uczestnictwa w przygotowaniach, tak aby były one nie mniej ważne dla niego od świąt grudniowych?

Zaburzenia psychiczne u dzieci

Zaburzenia psychiczne u dzieci Dzieciństwo to proces ciągłego rozwoju fizycznego, emocjonalnego, intelektualnego i społecznego. Na prawidłowy rozwój małego człowieka wpływ mają rodzice, środowisko, ale także czynniki biologiczne. Czasami zdarza się, że proces ten zostaje zaburzony. Szacuje się, że aż 10% dzieci i nastolatków cierpi na jakiegoś rodzaju zaburzenia psychiczne. Jedynie nieliczne są leczone, reszta pozostaje nawet niezdiagnozowana.

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Brak komentarzy
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.

Zakażenie układu moczowego u dzieci

Kategoria: Małe dzieci, Zdrowie Dodano: 12.12.2013 (16:04)

Autor: zobacz wszystkie artykuły autora

title

Problemy w sferze układu moczowo-płciowego są wbrew pozorom nie tak rzadkie u dzieci jak się wydaje. Tym bardziej u najmłodszych, które korzystają jeszcze z pieluszek. I to u nich też zdiagnozowanie ewentualnych kłopotów może być najtrudniejsze. Niemowlak nie poskarży się na ból, a jego płacz może być interpretowany na wiele sposobów nim odkryje się jego prawdziwe znaczenie. Starsze dzieci także nie zawsze powiedzą co im dolega chociażby dlatego, że będą się tego wstydzić. A zaniedbane infekcje układu moczowego lubią powracać z nasiloną siłą i być początkiem dużo poważniejszych problemów.

Czym jest zakażenie układu moczowego?

Przyczyną powstania infekcji jest przedostanie się bakterii z układu pokarmowego do układu moczowego. Bakterie te namnażają się w pęcherzu przez co powodują ból, nawet gdy nie jest on w pełni wypełniony.

Na co powinniśmy zwracać uwagę? Pod jakim kątem obserwować nasze dziecko aby wykluczyć hipotetyczną infekcję?

O swoich doświadczeniach pisze zaprzyjaźniona Bencówka- Iwona, mama 4,5-letniej Kasi.

U nas zaczęło się jak mała miała 5 miesięcy. Była gorączka 38,39 stopni. Następnego dnia poszłyśmy do przychodni (pierwszy i ostatni raz w przypadku infekcji). Lekarka zbadała córkę, i stwierdziła, ze jest za wcześnie aby coś stwierdzić. Wróciłyśmy do domu z zaleceniem zbijania temperatury. Po dwóch dniach temperatura osłabła, ale tylko na jeden dzień. Jak ruszyła znowu, to było już 40 stopni. Bez żadnych widocznych objawów. Kolejna lekarka - już prywatnie od razu zaleciła badanie moczu. Wyniki już były tragiczne. Szpital. Tam pan doktor stwierdził, że chyba z nocnika nieumytego ten mocz pobieraliśmy, nie uwierzył, że zrobiłam to najlepiej jak umiałam.

Jednak jak w szpitalu zbadali jeszcze raz, to od razu przyjęli nas na oddział. W końcu spędziłam z małą 10 dni w szpitalu, ponieważ przez tyle czasu podawany był antybiotyk dożylnie. Na szczęście po dwóch dniach leczenia już prawie nie było śladu choroby, antybiotyk działał. W porównaniu do dnia w którym trafiłyśmy do szpitala (ewidentnie piekło ją wtedy w zakażonych okolicach- pomagało dmuchanie... ) była znaczna poprawa. Niestety jak to w szpitalu, czasami infekcja goni infekcję. Pojawiły się czarne luźne kupy, przerażenie, bo większość dzieci na oddziale (chociaż w innych salach) leczona była z rotawirusów.  Na szczęście okazało się, że to był tylko efekt zaburzeń po antybiotyku. Niby szczepiłam Kasię na rotawirusy ale wiem, że szczepionka nie chroni tak na 100%.

Ciągle zastanawiałam się, kiedy nastąpiło zakażenie. Winiłam się trochę, chociaż wydawało mi się, że nie było sytuacji zabrudzenia okolic cewki moczowej. Miła pani doktor uspokoiła mnie, że wystarczy jedna bakteria, że czasem nie mamy wpływu.

Wypuścili nas z zaleceniem zgłoszenia się ponownie do szpitala w celu badania - cystografia mikcyjna. Gdybyśmy wiedzieli jak to będzie wyglądało, to byśmy jej nie wykonywali. Państwowe szpitale ... Niestety prywatnie nie było możliwości, nikt tego nie wykonywał. Do dziś żałuję. Wyszedł refluks po jednej stronie. Później trafiliśmy do fantastycznego urologa. Potwierdził, że nie zawsze należy takie badanie wykonać. Zrobiliśmy inne badanie, mniej inwazyjne - scyntygrafia dynamiczna nerek. Okazało się, że nerki pracują prawidłowo. Zakażenie nigdy więcej nie pojawiło się. Na zakończenie mogę poradzić mamom dziewczynek, żeby przy każdej temperaturze biegły z moczem do laboratorium i robiły badanie ogólne, w którym widać infekcję dróg moczowych. Chyba, że ewidentnie jest to jakaś inna infekcja (kaszel, katar). A pobranie moczu od dziewczynki nie jest takie trudne. :) Wystarczy podsunąć pojemniczek jak leży na pleckach :) absolutnie nie bawcie się w żadne woreczki pod pieluszką, to tylko stresuje i przeszkadza dziecku. U dziecka, które już sika do nocnika to już w ogóle łatwo. Wystarczy wyparzyć nocnik :) tego moczu nie trzeba dużo".

Badania jakie wykonała Iwona to:

cystografia mikcyjna- to badanie na pół inwazyjne na pół radiologiczne. Początkowym etapem jest założenie cewnika przez cewkę moczową, co ma służyć wypełnieniu pęcherza środkiem kontrastującym. Po tym procesie cewnik jest usuwany, a reszta padania przeprowadzana jest już przy pomocy kamery rentgenowskiej podczas mikcji (czyli oddawaniu moczu). Kamera śledzi czy mocz przepływa w dobrych kierunkach, czy nie cofa się np. do moczowodów czy nerek. Aby badanie było kompletne należy zrobić kilka zdjęć :na początku badania z pełnym pęcherzem, w trakcie mikcji oraz po oddaniu moczu.

scyntygrafia dynamiczna nerek- to nieinwazyjne badanie, którego celem jest ocena prawidłowego funkcjonowania nerek. Całe badanie trwa około 30 minut i polega na naświetlaniu chorego gammakamerą po uprzednim podaniu radioznacznika. Pacjent nie powinien być na czczo, wręcz przeciwnie w przypadku tego badania powinien być bardzo dobrze nawodniony, stąd na godzinę przed badaniem podaje się od 0.5 do 1 litra płynów (niegazowanych!). W przypadku małych dzieci istnieje możliwość znieczulenia ogólnego, gdyż podczas badania należy wytrzymać w pozycji nieruchomej.

Podsumowanie

Jakie objawy mogą sugerować nam zakażenie dróg moczowych:

- ból w trakcie oddawania moczu oraz przepełnionego pęcherza (ważne aby w tym przypadku wykluczyć zewnętrzne dolegliwości mogące być tego przyczyną, np. otarcia bądź odparzenia)

- częste oddawanie moczu (pęcherz dziecka jest adekwatnie mniejszy od pęcherza dorosłej osoby, stąd naturalne jest, że dziecko mocz oddaje częściej, należy jednak zaobserwować czy nie robi tego częściej niż zwykle i czy nie towarzyszą temu dodatkowe objawy- np. uczucie ulgi czy nieprzyjemny zapach)

- w przypadku najmłodszych dzieci należy zwrócić uwagę na zapach i kolor moczu (pamiętając, że jego ciemniejszy kolor może być przyczyną słabego nawodnienia, a nie od razu infekcji), oraz na to czy maluch nie jest rozdrażniony, niespokojny, apatyczne

- objawem infekcji dróg moczowych mogą być także wymioty (choć sporadycznie)

- gorączka, jeśli nie występuje w połączeniu z inną infekcją (np. katarem lub kaszlem) może być głównym objawem zakażenia układu moczowego

- w przypadku dzieci kilkuletnich, które już samodzielnie korzystają z toalety, przyglądamy się czy nie występuje sporadyczne popuszczanie moczu w ciągu dnia lub nocne moczenie

Jak każdy rodzic może dodatkowo pomóc swojemu dziecku w domu:

- przede wszystkim dobre NAWODNIENIE; należy podawać dziecku dużo płynów (bez gazu i bez kofeiny!), którego celem będzie spowodowanie częstszego oddawania ROZCIEŃCZONEGO moczu, a co za tym idzie szybszego WYPŁUKANIA BAKTERII

- ŻURAWINA, podawana do picia odpowiednio nawadnia, ale także działa kojąco i leczniczo na układ moczowy, można ją spożywać również w formie przekąski; bardzo zalecania podczas procesu leczenia infekcji

- odpowiednia HIGIENA, bacznie należy kontrolować stan okolic intymnych szczególnie u pieluszkowych dzieci, musimy zapobiegać ewentualnym podrażnieniom, oraz leczyć powstałe, które mogą dodatkowo potęgować ból podczas infekcji

- ciepłe KĄPIELE; jak w przypadku każdej innej dolegliwości woda działa uspokajająco i rozluźniająco, ciepła kąpiel pomaga uśmierzyć ból, a w przypadku dzieci, które z powodu bólu boją się oddawać mocz, może posłużyć jako narzędzie do osiągnięcia celu- w takim wypadku nie powinniśmy zabraniać dzieciom siusiania do wody

Zdjęcie: Obraz mikroskopowy bakteriomoczu i ropomoczu, wikipedia.

Podobne tematy

Dzieci są jak motyle Pozwólmy naszym dzieciom być pięknymi motylami. Pokażmy im, jak piękny jest świat widziany oczami latającego motyla. Każdy z nas ma sobie ukrytego motyla, wolnego, pięknego, niezależnego. Teraz jest czas, aby pokazać go światu. Odkryć w sobie prawdziwą pasję i energię do działania. Czasem będzie trudno. Proces stawania się pięknym motylem może kosztować nas wiele czasu,energii,...

Choroby u dzieci

Choroby u dzieci Dziecko kaszle, pojawia się katar - czy to przeziębienie czy grypa? Wysypka na plecach oznacza różyczkę, ospę czy odrę? A ostry ból gardła to sygnał początków anginy czy może szkarlatyny? Przyjrzyjmy się objawom chorób, na które narażone są nasze dzieci.

Otyłość u dzieci Obecnie otyłość zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Niestety z roku na rok problem ten dotyczy coraz większej ilości dzieci na całym świecie, jak i w Polsce.  Nie trudno spotkać w parku, na placu zabaw, czy chociażby w sklepie dzieci, których rodzice uważają, że ich pociecha „dobrze wygląda", a w rzeczywistości jest po prostu gruba.  Zauważają to również pediatrzy i Światowa Organizacja...

Wielkanoc dla dzieci

Wielkanoc dla dzieci Wielkanoc dla dzieci, czyli jak im wytłumaczyć sens świąt Wielkiejnocy i jak zachęcić do uczestnictwa w przygotowaniach, tak aby były one nie mniej ważne dla niego od świąt grudniowych?

Zaburzenia psychiczne u dzieci

Zaburzenia psychiczne u dzieci Dzieciństwo to proces ciągłego rozwoju fizycznego, emocjonalnego, intelektualnego i społecznego. Na prawidłowy rozwój małego człowieka wpływ mają rodzice, środowisko, ale także czynniki biologiczne. Czasami zdarza się, że proces ten zostaje zaburzony. Szacuje się, że aż 10% dzieci i nastolatków cierpi na jakiegoś rodzaju zaburzenia psychiczne. Jedynie nieliczne są leczone, reszta pozostaje nawet niezdiagnozowana.

Komentarze

Pozostało znaków 1024
Brak komentarzy
Wszelkie porady i artykuły zawarte w portalu służą wyłącznie celom informacyjnym. Konsultuj się zawsze z lekarzem! Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną bez zgody właściela serwisu zabronione.