Nordic Walking i Baby Walking
Kategoria: Kobieta, Zdrowie i uroda Dodano: 1.7.2014 (17:26)
Autor: Katarzyna Jaworska zobacz wszystkie artykuły autora
Zarówno w kalendarzu jak i za naszymi oknami na dobre zagościła wiosna. Dłuższe i bardziej słoneczne dni zachęcają to spacerów i przebywania na zewnątrz. Po chłodniejszym okresie jesteśmy spragnieni świeżego powietrza i ruchu, który dostarcza naszemu organizmowi pozytywnej energii i chęci do działania. Nie wszyscy chcą i mogą uprawiać sporty od razu na wielką skalę, dlatego teraz powszechne stały się dyscypliny, które nie wymagają wielkiego nakładu ani finansowego, ani czasowego, za to doskonale relaksują i odprężają. Są skierowane dodatkowo do ludzi z różnych grup wiekowych, stworzone po to by odpowiadać głównie na ich potrzeby i rozwiązywać aktualne problemy.
Nordic Walking
Nordic Walking to tzw. marsz z kijkami. Stał się bardzo popularny w Polsce, nawet w małych miejscowościach można spotkać miłośników tego sportu, maszerujących z zapałem. W tej dyscyplinie odnalazło się bardzo wielu seniorów, którzy dnie spędzali głównie na spacerach. Ma ona bardzo dobry wpływ na ich kondycję i samopoczucie. Ciekawostką jest to, że nordic walking swój początek miało w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy.
Dlaczego akurat maszerujemy z kijkami?
- kijki wymuszają na nas poruszanie ramionami, przez co w marsz zaangażowane jest całe ciało
- pracuje wiele mięśni, np. triceps, mięśnie brzucha, biceps, mięśnie klatki piersiowej i ramion- dzięki czemu zostają wzmocnione
- osoby maszerujące z kijkami bardziej holistycznie angażują ciało do treningu, jednak robią to mniej inwazyjnie, gdyż kijki wpływają na stopniowe odciążenie stawów
Jakie korzyści czerpiemy z Nordic Walkingu?
- wzmocnienie układu mięśniowego
- poprawiamy kondycję ciała (z większą łatwością wchodzimy na wzniesienia)
- poprawiamy postawę ciała, lepie utrzymujemy równowagę i stabilność
- spalamy więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu
- poprawiamy sprawność układu oddechowego
- znacznie bardziej dotleniamy organizm
- odciążenie stawów dzięki kijkom sprawia, że nordic walking idealnie nadaje się dla osób otyłych i seniorów
Kilka wskazówek, dla poprawnego wykonywania Nordic Walkingu:
1. Nogi analogicznie z rękami pracują naprzemiennie, tzn. gdy z przodu jest prawa noga, w tym samym czasie do przodu z kijkiem wyciągamy rękę lewą.
2. Sylwetka jest wyprostowana, nie garbimy się, kontrolujemy napięcie mięśni i wciągnięty brzuch. Gdy przyspieszamy ciało naturalnie wychyla się trochę ku przodowi- nie należy na siłę tego korygować!
3. Stawiane kroki powinny być odrobinę dłuższe niż przy tradycyjnym spacerze, tak abyśmy czuli rozciąganie się mięśni. Należy pamiętać, że stopę na podłożu stawiamy od pięty, przez śródstopie, kończąc na palcach.
Nordic Walking jest idealną formą aktywności fizycznej dla kobiet w ciąży. Jest on bezpieczny, nieinwazyjny i nie wymaga wielkiego nakładu siły. Doskonale także poprawia samopoczucie przyszłym mamą, które w wyższym stadium ciąży skarżą się na bolesność stawów i kręgosłupa. Jak już wcześniej zostało wspomniane, dzięki temu treningowy poprawia się sprawność układu oddechowego, a także układu krążenia, gdyż krew jest dużo lepiej natleniona, a co z kolei także świetnie wpływa na kondycję malucha w brzuchu mamy.
Baby Walking
Baby Walking to nic innego jak maszerowanie razem z dzieckiem. To forma aktywności fizycznej dla młodych mam, które po okresie połogu chcą spędzać czas z maluszkiem w ciekawy sposób. Czas rozpoczęcia takich ćwiczeń jest bardzo indywidualny, gdyż każda kobieta w innym czasie dochodzi do formy po porodzie, zależnie od tego czy był to poród siłami natury (tutaj zazwyczaj powrót do formy następuje szybciej) czy cięcie cesarskie.
Jak się przygotować?
Niezbędne są kijki jak do Nordic Walkingu, całość ćwiczeń wygląda identycznie, choć z drobną różnicą- towarzyszy nam maluch, który znajduje się w chuście. Aktywność taka ma nie tylko właściwości sprzyjające kondycji fizycznej, ale także zacieśnia jeszcze bardziej więzi pomiędzy matką a dzieckiem, dzięki tak bliskiemu przebywaniu ze sobą, maluch czuje się bezpiecznie i bezstresowo. Większość milusińskich podczas takiego treningu słodko śpi, bliskość mamy, jej oddech i bicie serca, do tego świeże powietrze, to główne czynniki powodujące taki stan rzeczy. W chuście można nosić dziecko zarówno na brzuchu jak i na plecach, choć ta druga pozycja sprawdza się bardziej w przypadku kilku-miesięcznych bobasów, które już z zainteresowaniem rozglądają się po okolicy.
W przypadku Baby Walkingu warto skorzystać z chociażby jednego treningu instruktażowego, tak aby ćwiczenia wykonywać poprawnie i w bezpieczny sposób. Takie zajęcia zaleca się głównie mamą, które wcześniej z Nordic Walkingiem nie miały nic wspólnego, choć także ta bardziej doświadczone mogą skorzystać z wielu cennych wskazówek. Zaletą może być także poznanie innych zainteresowanych tematem mam, do wspólnych spacerów.
Dlaczego warto?
Z dwóch powodów: to forma aktywności fizycznej dla każdego niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej i nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Przez to, że jest sportem bardzo mało inwazyjnym, przy poprawnym jego wykonywaniu odniesienie kontuzji jest niemal niemożliwe, dlatego tak chętnie polecany jest osobom objętym szczególną ochroną- czyli kobietom w ciąży i mamom z maluszkami.
Dobre 0 Słabe 0 darkpower123 9.12.2016 (09:47) Odpowiedź
Dobre 0 Słabe 0 Niezalogowany 12.11.2014 (15:05) Odpowiedź
<a href="www.insys.fr >doudoune moncler femme</a>
Dobre 0 Słabe 0 Niezalogowany 12.11.2014 (15:05) Odpowiedź
<a href="www.doomi.fr >canada goose femme</a>
Dobre 0 Słabe 0 Niezalogowany 12.11.2014 (15:05) Odpowiedź
<a href="www.yogaintegral.fr >longchamp pliage</a>