Higiena jamy ustnej u maluszków i starszych dzieci - Benc.pl


# Autor: izolda77 Wysłano: 3.3.2009 (13:27) Odpowiedzi: 17

Higiena jamy ustnej u maluszków i starszych dzieci

Cześć dziewczyny. Czy wiecie jak pielęgnować jamę ustną u maluszków? Jeśli nie, to myślę, że mogę pomóc gdyż między innymi jestem higienistką stomatologiczną z ośmioletnim stażem u dentysty.
Gdy maluszek jeszcze nie ma ząbków to przemywajcie dziąsła gazikiem z przegotowaną wodą. Gdy pojawią się już pierwsze ząbki to gazik można zamienić na bardzo malutką miękką szczoteczkę i też zanurzać ją w przegotowanej wodzie. U nieco starszych dzieci szczoteczkę można delikatnie zanurzać w płynie do płukania ust. Nie wszystkie dzieci lubią smak płynów, gdyż zazwyczaj są one miętowe. Moja córcia bardzo lubi myć zęby szczoteczką z płynem. Dopóki dziecko nie potrafi wypluwać to nie powinno się stosować pasty do zębów, a gdy już potrafi wypluwać to używać pasty przeznaczonej dla dzieci. Bardzo dobra dla dzieci jest pasta elmex. Można używać elmex do zębów mlecznych a dla większych dzieci elmex junior. Dobrze jest gdy dziecko samo myje zęby, bo to wykształca w nim nawyk samodzielnego mycia zębów, ale potem rodzic powinien poprawić, gdyż małe dzieci poświęcają więcej czasu na przednie zęby, a trudniej jest im domyć tylne zęby. Higiena tylnych zębów jest bardzo ważna, gdyż mają one głębokie bruzdy i dzieci nie domywają tych wszystkich zakamarków. Te duże mleczne zęby są bardzo ważne aby były długo zdrowe, bo one wprawdzie wypadną, ale muszą pociechom posłużyć do około 10-11 roku życia.Zębów mlecznych jest 20, po dziesięć na górze i na dole. Bardzo ważne jest także, aby mamy wiedziały, że w wieku ok 6-7 lat dzieciom wyrasta z tyłu za mlecznymi zębami duży trzonowy ząb stały tzw. szóstka. Jest to ząb stały, który nie ma odpowiednika w zębach mlecznych i mamy często myślą, że wypadnie i na jego miejsce urośnie nowy. Taką wiedzę potwierdzały nie tylko mamy, ale także badania, które przeprowadzaliśmy w populacji dzieci szkolnych. Mogę powiedzieć, że około 80-90% dzieci miało w złym stanie właśnie owe szóstki. Jak już wyrosną te zęby to można je u dentysty zalakować. Ząb musi być całkowicie zdrowy i jeszcze nie leczony. Wtedy czyści się te zęby specjalną pastą u dentysty, wytrawia i zabezpiecza bruzdy białym lub bezbarwnym lakiem. Chroni to ząb przed zbyt szybkim zepsuciem. Można taki zabieg zrobić bezpłatnie na fundusz. W zeszłym roku fundusz zdrowia pozwalał na wykonanie takiego zabiegu, ale ważne było, że tylko u dzieci do ukończenia siódmego roku życia i tylko zębów szóstek. Zęby te wyrastają dzieciom między 6-7 rokiem życia i nie wszystkie dzieci do ukończenia 7 roku życia mają te ząbki.
I jeszcze jedno chciałam obalić mit, że mlecznych zębów się nie leczy. Jest to nie prawda!!! Dobrze jest pójść z dzieckiem do dentysty jeszcze gdy nic się nie dzieje, bo sam fakt nowego miejsca, nowej osoby i nieznajomych sprzętów jest dla dziecka stresujący. Taka wizyta adaptacyjna i profilaktyczna jest bardzo ważna, aby dziecko oswoiło się z gabinetem. Lekarz może wtedy pokazać drobne sprzęty jak lusterko, pokazać gdzie leci woda a gdzie powietrze itp. Najważniejsze, nie zabierajmy dziecka z bólem na wizytę do pierwszego lepszego dentysty. Najlepiej jest mieć sprawdzonego i takiego, który ma podejście do dzieci. Nie wszyscy chcą leczyć zęby małym dzieciom, bo to wszystko długo trwa i w o wiele trudniejszych warunkach, gdyż dziecko się bardziej wierci, ślini, boi, nie ma zaufania.
Gdyby miały mamy jakieś pytania, to postaram się pomóc w miarę swoich możliwości. A jakie są wasze doświadczenia z dentystami i wizytami dziećmi. Pozdrawiam wszystkie mamy i ich pociechy ;)

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:01)

czy 6 latkowi mozna usunac mlecznego zeba?? (piatke), moj kuba ma martwego zeba, ale czasem skarzy sie ze cos pod zebem go boli, bylam z nim u dentysty ale ten tylko go rozwiercil, i powiedzial ze nic wiecej nie moze z nim zrobic, na chwile to rozwiercenie pomoglo, ale za jakis cvzas kuba znow zaczal narzekac, poszlam do innego stomatologa ale ten znowu stwierdzil ze mlecznych zebow nie powinno sie usuwac ;/, no i co tu zrobic?? ;)

# 3.3.2009 (14:06)

ja myje mojemu maluszkowi szczoteczka i przegotowaną wodą , ale ma przy tym zabawe na razie bardzo mu sie to podoba

# 3.3.2009 (14:16)

Acha. Ważne jest także, aby nauczyć dzieci pić wodę, gdyż jak dziecko umyje wieczorem zęby, to nie powinno już nic jeść i pić. Ewentualnie wodę może pić po myciu zębów. Wiadomo, że niemowlaki, które piją mleko w nocy, to to ich nie dotyczy. Jednak większe dziecko nie powinno dostawać butelki w nocy z niczym, (ani herbatka, ani sok, ani mleko,) gdyż jest to bez sensu gdy umyje zęby, a potem w nocy zasypia z butelkom. U takich dzieci często dochodzi do tzw. próchnicy butelkowej, czyli górne i dolne zęby przednie są zaatakowane próchnicą. Gdy dziecko ma już zęby to powinno się je oduczyć ssania smoczka, bo to może prowadzić do wad zgryzu, a pić także powinno z kubeczków niekapków, a nie z butelek ze smoczkiem. Ja wiem, że to co w teorii to nie zawsze od razu da się zastosować w praktyce. To może być trudne do realizacji, ale warto chociaż spróbować.
A jeszcze jedno, gdy chodzi sie z dzieckiem do dentysty, to nie należy przy dziecku mówić, że samemu się nie chodzi do dentysty bo się boimy. I nigdy nie należy straszyć dziecka dentystom, bo kręci się bicz samemu na siebie. Dziecko zapamiętuje, że dentysta to jest ktoś straszny i będzie kłopot, gdy trzeba będzie iść z nim na wizytę.
Mam tyle doświadczeń i obserwacji z pracy, że stale coś się mi przypomina, o czym chciałabym powiedzieć innym rodzicom.Chcę wyczulić na niektóre zachowania, bo może się to przydać w przyszłości. Na razie chyba tyle )

# 3.3.2009 (14:23)

ali 84 ważne jest, żeby twój syn przepłukiwał zęby po każdym jedzeniu jeśli nie może ich umyć, bo jak ten rozwiercony ząb się zapcha jedzeniem to syna może znów ten ząb boleć. Usunięcie takiego zęba to ostateczność, gdyż w tej chwili on utrzymuje miejsce dla zęba stałego, bo jak go usuną, to na miejsce tej piątki może wepchać się stała szóstka. A poza tym zdarza się, że jak stały ząb, który nie czuje parcia tego mleczaka, to też może się opóźnić z wyrzynaniem. Jeśli jednak będzie go bardzo boleć to trzeba wyrwać, bo nie może dziecko cierpieć. Ale na razie starajcie się myć lub chociaż płukać usta.

# 3.3.2009 (14:27)

Ważne jest także, aby dzieci, które już same jedzą pokarmy dla dorosłych to jadły twarde rzeczy np. skórki z chleba, marchewki, twarde jabłka. Ważne jest to ponieważ uczy dzieci przeżuwania, a także pomaga na rozrost szczęki, która potem musi pomieścić o wiele większe zęby stałe.

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:29)

nie no mycie to sprawa oczywista, plukanie tez ;), a powiedz a raczej napisz mi prosze jeszcze kiedy dziecku wypadaja 5, 6...??

# 3.3.2009 (14:29)

monique25 to bardzo dobrze, że sie przy tym dobrze bawicie, bo nie można dziecka od samego początku zniechęcać. Przecież nie ma lepszej nauki jak przez zabawę )

# 3.3.2009 (14:32)

ali_84 szóstka jest na całe życie to już ząb stały, ale piątka mleczna wypada około 11 roku życia

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:35)

acha, no ok, w takim razie nie pozostaje nam nic innego jak walczyc z ta piatka zeby jej nie trzeba bylo usuwać ;), dzeki wielkie za info ;0 pozdrawiam cieplo ;)

# 3.3.2009 (14:46)

ali_84 Cieszę się, że mogłam pomóc. A Kubuś już ma szóstkę? Jeśli tak, to warto ją zalakować zanim się zepsuje. O lakowaniu pisałam na samym początku. To bezbolesny zabieg. Można go zrobić bezpłatnie na fundusz, tylko musiałabyś się dowiedzieć do jakiego wieku fundusz refunduje, bo co roku się to może zmienić. 2 lata temu było do ukończenia 8 lat max, rok temu już do ukończenia 7 lat max a w tym roku to nie wiem, bo jestem na wychowawczym. Często jak dzieciom wyjdzie szóstka to już nie łapią się na bezpłatne lakowanie.


Zaloguj się by móc odpowiadać w tym wątku.

Zapisuję... Pozostało znaków 6000

Podobne dyskusje

Odpowiedzi: 5 reakcja starszych dzieci.
Autor: JuliaHa | Ostatnia odpowiedź: 22.8.2014 (12:17)
Odpowiedzi: 4 higiena ciała
Autor: niunia76 | Ostatnia odpowiedź: 4.11.2009 (22:01)
Odpowiedzi: 1 Higiena intymna
Autor: brzuchataanka | Ostatnia odpowiedź: 22.1.2017 (13:53)
Odpowiedzi: 256 Mamusie starszych dzieciaczków:)
Autor: chmurkaSD | Ostatnia odpowiedź: 27.11.2010 (14:46)


# Autor: izolda77 Wysłano: 3.3.2009 (13:27) Odpowiedzi: 17

Higiena jamy ustnej u maluszków i starszych dzieci

Cześć dziewczyny. Czy wiecie jak pielęgnować jamę ustną u maluszków? Jeśli nie, to myślę, że mogę pomóc gdyż między innymi jestem higienistką stomatologiczną z ośmioletnim stażem u dentysty.
Gdy maluszek jeszcze nie ma ząbków to przemywajcie dziąsła gazikiem z przegotowaną wodą. Gdy pojawią się już pierwsze ząbki to gazik można zamienić na bardzo malutką miękką szczoteczkę i też zanurzać ją w przegotowanej wodzie. U nieco starszych dzieci szczoteczkę można delikatnie zanurzać w płynie do płukania ust. Nie wszystkie dzieci lubią smak płynów, gdyż zazwyczaj są one miętowe. Moja córcia bardzo lubi myć zęby szczoteczką z płynem. Dopóki dziecko nie potrafi wypluwać to nie powinno się stosować pasty do zębów, a gdy już potrafi wypluwać to używać pasty przeznaczonej dla dzieci. Bardzo dobra dla dzieci jest pasta elmex. Można używać elmex do zębów mlecznych a dla większych dzieci elmex junior. Dobrze jest gdy dziecko samo myje zęby, bo to wykształca w nim nawyk samodzielnego mycia zębów, ale potem rodzic powinien poprawić, gdyż małe dzieci poświęcają więcej czasu na przednie zęby, a trudniej jest im domyć tylne zęby. Higiena tylnych zębów jest bardzo ważna, gdyż mają one głębokie bruzdy i dzieci nie domywają tych wszystkich zakamarków. Te duże mleczne zęby są bardzo ważne aby były długo zdrowe, bo one wprawdzie wypadną, ale muszą pociechom posłużyć do około 10-11 roku życia.Zębów mlecznych jest 20, po dziesięć na górze i na dole. Bardzo ważne jest także, aby mamy wiedziały, że w wieku ok 6-7 lat dzieciom wyrasta z tyłu za mlecznymi zębami duży trzonowy ząb stały tzw. szóstka. Jest to ząb stały, który nie ma odpowiednika w zębach mlecznych i mamy często myślą, że wypadnie i na jego miejsce urośnie nowy. Taką wiedzę potwierdzały nie tylko mamy, ale także badania, które przeprowadzaliśmy w populacji dzieci szkolnych. Mogę powiedzieć, że około 80-90% dzieci miało w złym stanie właśnie owe szóstki. Jak już wyrosną te zęby to można je u dentysty zalakować. Ząb musi być całkowicie zdrowy i jeszcze nie leczony. Wtedy czyści się te zęby specjalną pastą u dentysty, wytrawia i zabezpiecza bruzdy białym lub bezbarwnym lakiem. Chroni to ząb przed zbyt szybkim zepsuciem. Można taki zabieg zrobić bezpłatnie na fundusz. W zeszłym roku fundusz zdrowia pozwalał na wykonanie takiego zabiegu, ale ważne było, że tylko u dzieci do ukończenia siódmego roku życia i tylko zębów szóstek. Zęby te wyrastają dzieciom między 6-7 rokiem życia i nie wszystkie dzieci do ukończenia 7 roku życia mają te ząbki.
I jeszcze jedno chciałam obalić mit, że mlecznych zębów się nie leczy. Jest to nie prawda!!! Dobrze jest pójść z dzieckiem do dentysty jeszcze gdy nic się nie dzieje, bo sam fakt nowego miejsca, nowej osoby i nieznajomych sprzętów jest dla dziecka stresujący. Taka wizyta adaptacyjna i profilaktyczna jest bardzo ważna, aby dziecko oswoiło się z gabinetem. Lekarz może wtedy pokazać drobne sprzęty jak lusterko, pokazać gdzie leci woda a gdzie powietrze itp. Najważniejsze, nie zabierajmy dziecka z bólem na wizytę do pierwszego lepszego dentysty. Najlepiej jest mieć sprawdzonego i takiego, który ma podejście do dzieci. Nie wszyscy chcą leczyć zęby małym dzieciom, bo to wszystko długo trwa i w o wiele trudniejszych warunkach, gdyż dziecko się bardziej wierci, ślini, boi, nie ma zaufania.
Gdyby miały mamy jakieś pytania, to postaram się pomóc w miarę swoich możliwości. A jakie są wasze doświadczenia z dentystami i wizytami dziećmi. Pozdrawiam wszystkie mamy i ich pociechy ;)

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:01)

czy 6 latkowi mozna usunac mlecznego zeba?? (piatke), moj kuba ma martwego zeba, ale czasem skarzy sie ze cos pod zebem go boli, bylam z nim u dentysty ale ten tylko go rozwiercil, i powiedzial ze nic wiecej nie moze z nim zrobic, na chwile to rozwiercenie pomoglo, ale za jakis cvzas kuba znow zaczal narzekac, poszlam do innego stomatologa ale ten znowu stwierdzil ze mlecznych zebow nie powinno sie usuwac ;/, no i co tu zrobic?? ;)

# 3.3.2009 (14:06)

ja myje mojemu maluszkowi szczoteczka i przegotowaną wodą , ale ma przy tym zabawe na razie bardzo mu sie to podoba

# 3.3.2009 (14:16)

Acha. Ważne jest także, aby nauczyć dzieci pić wodę, gdyż jak dziecko umyje wieczorem zęby, to nie powinno już nic jeść i pić. Ewentualnie wodę może pić po myciu zębów. Wiadomo, że niemowlaki, które piją mleko w nocy, to to ich nie dotyczy. Jednak większe dziecko nie powinno dostawać butelki w nocy z niczym, (ani herbatka, ani sok, ani mleko,) gdyż jest to bez sensu gdy umyje zęby, a potem w nocy zasypia z butelkom. U takich dzieci często dochodzi do tzw. próchnicy butelkowej, czyli górne i dolne zęby przednie są zaatakowane próchnicą. Gdy dziecko ma już zęby to powinno się je oduczyć ssania smoczka, bo to może prowadzić do wad zgryzu, a pić także powinno z kubeczków niekapków, a nie z butelek ze smoczkiem. Ja wiem, że to co w teorii to nie zawsze od razu da się zastosować w praktyce. To może być trudne do realizacji, ale warto chociaż spróbować.
A jeszcze jedno, gdy chodzi sie z dzieckiem do dentysty, to nie należy przy dziecku mówić, że samemu się nie chodzi do dentysty bo się boimy. I nigdy nie należy straszyć dziecka dentystom, bo kręci się bicz samemu na siebie. Dziecko zapamiętuje, że dentysta to jest ktoś straszny i będzie kłopot, gdy trzeba będzie iść z nim na wizytę.
Mam tyle doświadczeń i obserwacji z pracy, że stale coś się mi przypomina, o czym chciałabym powiedzieć innym rodzicom.Chcę wyczulić na niektóre zachowania, bo może się to przydać w przyszłości. Na razie chyba tyle )

# 3.3.2009 (14:23)

ali 84 ważne jest, żeby twój syn przepłukiwał zęby po każdym jedzeniu jeśli nie może ich umyć, bo jak ten rozwiercony ząb się zapcha jedzeniem to syna może znów ten ząb boleć. Usunięcie takiego zęba to ostateczność, gdyż w tej chwili on utrzymuje miejsce dla zęba stałego, bo jak go usuną, to na miejsce tej piątki może wepchać się stała szóstka. A poza tym zdarza się, że jak stały ząb, który nie czuje parcia tego mleczaka, to też może się opóźnić z wyrzynaniem. Jeśli jednak będzie go bardzo boleć to trzeba wyrwać, bo nie może dziecko cierpieć. Ale na razie starajcie się myć lub chociaż płukać usta.

# 3.3.2009 (14:27)

Ważne jest także, aby dzieci, które już same jedzą pokarmy dla dorosłych to jadły twarde rzeczy np. skórki z chleba, marchewki, twarde jabłka. Ważne jest to ponieważ uczy dzieci przeżuwania, a także pomaga na rozrost szczęki, która potem musi pomieścić o wiele większe zęby stałe.

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:29)

nie no mycie to sprawa oczywista, plukanie tez ;), a powiedz a raczej napisz mi prosze jeszcze kiedy dziecku wypadaja 5, 6...??

# 3.3.2009 (14:29)

monique25 to bardzo dobrze, że sie przy tym dobrze bawicie, bo nie można dziecka od samego początku zniechęcać. Przecież nie ma lepszej nauki jak przez zabawę )

# 3.3.2009 (14:32)

ali_84 szóstka jest na całe życie to już ząb stały, ale piątka mleczna wypada około 11 roku życia

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:35)

acha, no ok, w takim razie nie pozostaje nam nic innego jak walczyc z ta piatka zeby jej nie trzeba bylo usuwać ;), dzeki wielkie za info ;0 pozdrawiam cieplo ;)

# 3.3.2009 (14:46)

ali_84 Cieszę się, że mogłam pomóc. A Kubuś już ma szóstkę? Jeśli tak, to warto ją zalakować zanim się zepsuje. O lakowaniu pisałam na samym początku. To bezbolesny zabieg. Można go zrobić bezpłatnie na fundusz, tylko musiałabyś się dowiedzieć do jakiego wieku fundusz refunduje, bo co roku się to może zmienić. 2 lata temu było do ukończenia 8 lat max, rok temu już do ukończenia 7 lat max a w tym roku to nie wiem, bo jestem na wychowawczym. Często jak dzieciom wyjdzie szóstka to już nie łapią się na bezpłatne lakowanie.


Zaloguj się by móc odpowiadać w tym wątku.

Zapisuję... Pozostało znaków 6000

Podobne dyskusje

Odpowiedzi: 5 reakcja starszych dzieci.
Autor: JuliaHa | Ostatnia odpowiedź: 22.8.2014 (12:17)
Odpowiedzi: 4 higiena ciała
Autor: niunia76 | Ostatnia odpowiedź: 4.11.2009 (22:01)
Odpowiedzi: 1 Higiena intymna
Autor: brzuchataanka | Ostatnia odpowiedź: 22.1.2017 (13:53)
Odpowiedzi: 256 Mamusie starszych dzieciaczków:)
Autor: chmurkaSD | Ostatnia odpowiedź: 27.11.2010 (14:46)