Higiena jamy ustnej u maluszków i starszych dzieci - Strona 2 - Benc.pl


# Autor: izolda77 Wysłano: 3.3.2009 (13:27) Odpowiedzi: 17

Higiena jamy ustnej u maluszków i starszych dzieci

Cześć dziewczyny. Czy wiecie jak pielęgnować jamę ustną u maluszków? Jeśli nie, to myślę, że mogę pomóc gdyż między innymi jestem higienistką stomatologiczną z ośmioletnim stażem u dentysty.
Gdy maluszek jeszcze nie ma ząbków to przemywajcie dziąsła gazikiem z przegotowaną wodą. Gdy pojawią się już pierwsze ząbki to gazik można zamienić na bardzo malutką miękką szczoteczkę i też zanurzać ją w przegotowanej wodzie. U nieco starszych dzieci szczoteczkę można delikatnie zanurzać w płynie do płukania ust. Nie wszystkie dzieci lubią smak płynów, gdyż zazwyczaj są one miętowe. Moja córcia bardzo lubi myć zęby szczoteczką z płynem. Dopóki dziecko nie potrafi wypluwać to nie powinno się stosować pasty do zębów, a gdy już potrafi wypluwać to używać pasty przeznaczonej dla dzieci. Bardzo dobra dla dzieci jest pasta elmex. Można używać elmex do zębów mlecznych a dla większych dzieci elmex junior. Dobrze jest gdy dziecko samo myje zęby, bo to wykształca w nim nawyk samodzielnego mycia zębów, ale potem rodzic powinien poprawić, gdyż małe dzieci poświęcają więcej czasu na przednie zęby, a trudniej jest im domyć tylne zęby. Higiena tylnych zębów jest bardzo ważna, gdyż mają one głębokie bruzdy i dzieci nie domywają tych wszystkich zakamarków. Te duże mleczne zęby są bardzo ważne aby były długo zdrowe, bo one wprawdzie wypadną, ale muszą pociechom posłużyć do około 10-11 roku życia.Zębów mlecznych jest 20, po dziesięć na górze i na dole. Bardzo ważne jest także, aby mamy wiedziały, że w wieku ok 6-7 lat dzieciom wyrasta z tyłu za mlecznymi zębami duży trzonowy ząb stały tzw. szóstka. Jest to ząb stały, który nie ma odpowiednika w zębach mlecznych i mamy często myślą, że wypadnie i na jego miejsce urośnie nowy. Taką wiedzę potwierdzały nie tylko mamy, ale także badania, które przeprowadzaliśmy w populacji dzieci szkolnych. Mogę powiedzieć, że około 80-90% dzieci miało w złym stanie właśnie owe szóstki. Jak już wyrosną te zęby to można je u dentysty zalakować. Ząb musi być całkowicie zdrowy i jeszcze nie leczony. Wtedy czyści się te zęby specjalną pastą u dentysty, wytrawia i zabezpiecza bruzdy białym lub bezbarwnym lakiem. Chroni to ząb przed zbyt szybkim zepsuciem. Można taki zabieg zrobić bezpłatnie na fundusz. W zeszłym roku fundusz zdrowia pozwalał na wykonanie takiego zabiegu, ale ważne było, że tylko u dzieci do ukończenia siódmego roku życia i tylko zębów szóstek. Zęby te wyrastają dzieciom między 6-7 rokiem życia i nie wszystkie dzieci do ukończenia 7 roku życia mają te ząbki.
I jeszcze jedno chciałam obalić mit, że mlecznych zębów się nie leczy. Jest to nie prawda!!! Dobrze jest pójść z dzieckiem do dentysty jeszcze gdy nic się nie dzieje, bo sam fakt nowego miejsca, nowej osoby i nieznajomych sprzętów jest dla dziecka stresujący. Taka wizyta adaptacyjna i profilaktyczna jest bardzo ważna, aby dziecko oswoiło się z gabinetem. Lekarz może wtedy pokazać drobne sprzęty jak lusterko, pokazać gdzie leci woda a gdzie powietrze itp. Najważniejsze, nie zabierajmy dziecka z bólem na wizytę do pierwszego lepszego dentysty. Najlepiej jest mieć sprawdzonego i takiego, który ma podejście do dzieci. Nie wszyscy chcą leczyć zęby małym dzieciom, bo to wszystko długo trwa i w o wiele trudniejszych warunkach, gdyż dziecko się bardziej wierci, ślini, boi, nie ma zaufania.
Gdyby miały mamy jakieś pytania, to postaram się pomóc w miarę swoich możliwości. A jakie są wasze doświadczenia z dentystami i wizytami dziećmi. Pozdrawiam wszystkie mamy i ich pociechy ;)

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:52)

nie, szostki jeszcze nie ma, ale oczywiscie jak tylko wyjdzie pojdziemy zalakowac, z wlasnego doswiadczenia wiem ze to "przyjemy zabieg" ;)

# 3.3.2009 (14:59)

Tu podaję jak mniej więcej wyrzynają się zęby stałe.

Szczęka:
1 - 7 rok życia
2 - 8 rok życia
3 - 12 rok życia
4 - 10 rok życia
5 - 11 rok życia
6 - 6 rok życia
7 - 12 rok życia
8 - ok. 18 roku życia

Żuchwa
1 - 6-7 rok życia
2 - 7 rok życia
3 - 10 rok życia
4 - 10 rok życia
5 - 11 rok życia
6 - 6 rok życia
7 - 12 rok życia
8 - 18 rok życia

Ósemki tzw. zęby mądrości nie wszyscy ludzie mają, a jeśli mają to nie jest powiedziane że muszą mieć wszystkie cztery sztuki. Na zdjęciu panoramicznym, czyli takim przeglądowym całej jamy ustnej można zobaczyć, czy w ogóle posiada się zawiązki a jeśli tak to ile. Na takich zdjęciach widać wszystkie zęby które już są i wszystkie zawiązki. Te zawiązki to na takich zdjęciach widać górną część zęba w takich torebkach. (takich kółeczkach).
Ale dla własnej przyjemności nie można wykonywać zdjęć RTG, tylko jak lekarz potrzebuje.

# 3.3.2009 (15:16)

To podaję jeszcze jak mniej więcej wyrzynają się zęby mleczne:

1 - 6-8 miesiąc życia
2 - 8-12 miesiąc życia
3 - 16-20 miesiąc życia
4 - 12-16 miesiąc życia
5 - 20-30 miesiąc życia

Wyrzynanie się zębów to jest bardzo indywidualna sprawa, gdyż może się to różnić i być wcześniej bądź później. Wszystko zależy od rozwoju kostnego, czyli kiedy zęby są już dojrzałe aby dobrze służyć.

# 9.8.2009 (23:31) Droga IZOLDO77-moja córcia niedługo skończy dwa latka i już zaczęłam się zastanawiać nad pierwszą wizytą u dentysty aczkolwiek narazie nic sie nie dzieje-to właśnie miałaby być taka "profilaktyczna" wizyta .Tak więc dzięki Ci za wiele już cennych porad ale jeśli możesz doradz w jakim wieku powinna sie odbyc taka właśnie wizyta .Zmartwiło mnie też to co napisałas o próchnicy butelkowej bo moja córcia co prawda jest uczona do mycia ząbków( nie wiem jak innym dzieciom ale Nam idzie jeszcze dość niezgrabnie i niestety daleko od perfekcji-i tez zastanawiam się czy nie powinnam się bardziej przyłożyc do dokładnego mycia ząbków przez córcie) ale niestety potrzebuje "butli" z mlekiem do zasypiania (o dodatkowych butelkach w nocy już nie wspomne!)no i kolejne pytanie co powinnam lub mogę zrobić(do czasu zaprzestania niecnego prcederu zasypiania z butlą;-))
aby uchronić ząbki córci przed tą próchnicą?Z góry dzieki za pomoc!
Kingunia
13 lat 3 miesiące 1 dzień
# 11.8.2009 (21:31) Hej. Okres 2 lat to dobry wiek na pierwszą wizytę. Wtedy jeszcze gdy u dziecka się nic nie dzieje i nic nie boli to taka wizyta profilaktyczna jest jak najbardziej OK. Zapytaj jednak lekarza czy możesz przyjść z takim maluszkiem profilaktycznie, bo nie każdy lekarz chce przyjmować takie maluchy. Są także specjalni lekarze dentyści, którzy zajmują się tylko dziećmi, ale to jest istotne przy problemach w leczeniu zębów u takich maluszków. Jeśli w przyszłości lekarz nie będzie chciał leczyć trudnego dzieciątka to polecam poszukać właśnie takiego lekarza. Najszybciej znajdziesz ich przy akademii medycznej. Szukaj wtedy po klinika wieku rozwojowego wydział stomatologia lub pod hasłem pedodoncja. Ale to jest tylko ostateczność gdyż każdy lekarz stomatolog leczy dzieci (czasem tylko niechętnie, bo to wymaga dużo więcej czasu i cierpliwości). Jeśli chodzi o mycie zębów u takiego maluszka to róbcie to w formie zabawy. Na razie tylko wodą bo pasty stosuje się tylko wtedy, gdy dziecko potrafi już popłukać ząbki i wypluć. A po takiej zabawie ty próbuj przemyć dziecku ząbki. Jeśli chodzi o butelkę z mlekiem na noc to musisz próbować odzwyczajać. Wiem, że to nie jest takie proste. Jak córcia jest pojedzona i idzie spać, to spróbuj podawać jej w nocy tylko butelkę z wodą, bo ona nie ma złego wpływu na zęby. Być może ona chce tylko pić (a nie jest głodna) lub to takie przyzwyczajenie i chce butelkę. W nocy produkcja śliny jest zmniejszona i dlatego mleko, suczek lub herbatka, które zalegają na zębach ma zły wpływ. Życzę powodzenia w walce z butelką. Pozdrawiam smilie3.gif)
# 12.8.2009 (12:20) Dzięki za odpowiedź!już lepiej wiem co robić i w jakim kierunku....Mieszkamy od niedawna w Stargardzie Szcz. i nie za bardzo wiem gdzie szukać odpowiedniego dentysty dla dziecka ale postaram się dowiedzieć od znajomej a jak nie zostaje mi Szczecin-Akademia medyczna- z tego co pamiętam tam są te "działy" o których piszesz...a z butelka to sama nie wiem czy to przyzwyczajenie czy moja córcia naprawdę tak głodnieje , bo zawsze dostaje kolacyjkę(kiedyś kaszki teraz takie typowe lekkie jedzonko-kanapeczki itp) a i tak do zaśnięcia jest butla z mlekiem (o kolejnych dwóch w nocy nie wspominam...)i żadne picie nie wchodzi w grę-wtedy wypluwa butle i woła "mniam"!!!także mamy twardy orzech do zgryzienia!ale mimo to będziemy walczyć!;-)))
Kingunia
13 lat 3 miesiące 1 dzień
# 14.8.2009 (21:50) Pamiętaj, że to nie musi być dentysta, który przyjmuje tylko dzieci. Zapytaj znajomą, może poleci ci jakiegoś fajnego dentystę dla całej rodziny, bo może się tak zdarzyć, że na Akademii przyjmują dzieci tylko z zębami do leczenia, a takich wizyt profilaktycznych mogą nie wykonywać. Przed wizytą zapytaj o to, abyście nie tracili czasu smilie1.gif

Zaloguj się by móc odpowiadać w tym wątku.

Zapisuję... Pozostało znaków 6000

Podobne dyskusje

Odpowiedzi: 5 reakcja starszych dzieci.
Autor: JuliaHa | Ostatnia odpowiedź: 22.8.2014 (12:17)
Odpowiedzi: 4 higiena ciała
Autor: niunia76 | Ostatnia odpowiedź: 4.11.2009 (22:01)
Odpowiedzi: 1 Higiena intymna
Autor: brzuchataanka | Ostatnia odpowiedź: 22.1.2017 (13:53)
Odpowiedzi: 256 Mamusie starszych dzieciaczków:)
Autor: chmurkaSD | Ostatnia odpowiedź: 27.11.2010 (14:46)


# Autor: izolda77 Wysłano: 3.3.2009 (13:27) Odpowiedzi: 17

Higiena jamy ustnej u maluszków i starszych dzieci

Cześć dziewczyny. Czy wiecie jak pielęgnować jamę ustną u maluszków? Jeśli nie, to myślę, że mogę pomóc gdyż między innymi jestem higienistką stomatologiczną z ośmioletnim stażem u dentysty.
Gdy maluszek jeszcze nie ma ząbków to przemywajcie dziąsła gazikiem z przegotowaną wodą. Gdy pojawią się już pierwsze ząbki to gazik można zamienić na bardzo malutką miękką szczoteczkę i też zanurzać ją w przegotowanej wodzie. U nieco starszych dzieci szczoteczkę można delikatnie zanurzać w płynie do płukania ust. Nie wszystkie dzieci lubią smak płynów, gdyż zazwyczaj są one miętowe. Moja córcia bardzo lubi myć zęby szczoteczką z płynem. Dopóki dziecko nie potrafi wypluwać to nie powinno się stosować pasty do zębów, a gdy już potrafi wypluwać to używać pasty przeznaczonej dla dzieci. Bardzo dobra dla dzieci jest pasta elmex. Można używać elmex do zębów mlecznych a dla większych dzieci elmex junior. Dobrze jest gdy dziecko samo myje zęby, bo to wykształca w nim nawyk samodzielnego mycia zębów, ale potem rodzic powinien poprawić, gdyż małe dzieci poświęcają więcej czasu na przednie zęby, a trudniej jest im domyć tylne zęby. Higiena tylnych zębów jest bardzo ważna, gdyż mają one głębokie bruzdy i dzieci nie domywają tych wszystkich zakamarków. Te duże mleczne zęby są bardzo ważne aby były długo zdrowe, bo one wprawdzie wypadną, ale muszą pociechom posłużyć do około 10-11 roku życia.Zębów mlecznych jest 20, po dziesięć na górze i na dole. Bardzo ważne jest także, aby mamy wiedziały, że w wieku ok 6-7 lat dzieciom wyrasta z tyłu za mlecznymi zębami duży trzonowy ząb stały tzw. szóstka. Jest to ząb stały, który nie ma odpowiednika w zębach mlecznych i mamy często myślą, że wypadnie i na jego miejsce urośnie nowy. Taką wiedzę potwierdzały nie tylko mamy, ale także badania, które przeprowadzaliśmy w populacji dzieci szkolnych. Mogę powiedzieć, że około 80-90% dzieci miało w złym stanie właśnie owe szóstki. Jak już wyrosną te zęby to można je u dentysty zalakować. Ząb musi być całkowicie zdrowy i jeszcze nie leczony. Wtedy czyści się te zęby specjalną pastą u dentysty, wytrawia i zabezpiecza bruzdy białym lub bezbarwnym lakiem. Chroni to ząb przed zbyt szybkim zepsuciem. Można taki zabieg zrobić bezpłatnie na fundusz. W zeszłym roku fundusz zdrowia pozwalał na wykonanie takiego zabiegu, ale ważne było, że tylko u dzieci do ukończenia siódmego roku życia i tylko zębów szóstek. Zęby te wyrastają dzieciom między 6-7 rokiem życia i nie wszystkie dzieci do ukończenia 7 roku życia mają te ząbki.
I jeszcze jedno chciałam obalić mit, że mlecznych zębów się nie leczy. Jest to nie prawda!!! Dobrze jest pójść z dzieckiem do dentysty jeszcze gdy nic się nie dzieje, bo sam fakt nowego miejsca, nowej osoby i nieznajomych sprzętów jest dla dziecka stresujący. Taka wizyta adaptacyjna i profilaktyczna jest bardzo ważna, aby dziecko oswoiło się z gabinetem. Lekarz może wtedy pokazać drobne sprzęty jak lusterko, pokazać gdzie leci woda a gdzie powietrze itp. Najważniejsze, nie zabierajmy dziecka z bólem na wizytę do pierwszego lepszego dentysty. Najlepiej jest mieć sprawdzonego i takiego, który ma podejście do dzieci. Nie wszyscy chcą leczyć zęby małym dzieciom, bo to wszystko długo trwa i w o wiele trudniejszych warunkach, gdyż dziecko się bardziej wierci, ślini, boi, nie ma zaufania.
Gdyby miały mamy jakieś pytania, to postaram się pomóc w miarę swoich możliwości. A jakie są wasze doświadczenia z dentystami i wizytami dziećmi. Pozdrawiam wszystkie mamy i ich pociechy ;)

# Konto nieaktywne 3.3.2009 (14:52)

nie, szostki jeszcze nie ma, ale oczywiscie jak tylko wyjdzie pojdziemy zalakowac, z wlasnego doswiadczenia wiem ze to "przyjemy zabieg" ;)

# 3.3.2009 (14:59)

Tu podaję jak mniej więcej wyrzynają się zęby stałe.

Szczęka:
1 - 7 rok życia
2 - 8 rok życia
3 - 12 rok życia
4 - 10 rok życia
5 - 11 rok życia
6 - 6 rok życia
7 - 12 rok życia
8 - ok. 18 roku życia

Żuchwa
1 - 6-7 rok życia
2 - 7 rok życia
3 - 10 rok życia
4 - 10 rok życia
5 - 11 rok życia
6 - 6 rok życia
7 - 12 rok życia
8 - 18 rok życia

Ósemki tzw. zęby mądrości nie wszyscy ludzie mają, a jeśli mają to nie jest powiedziane że muszą mieć wszystkie cztery sztuki. Na zdjęciu panoramicznym, czyli takim przeglądowym całej jamy ustnej można zobaczyć, czy w ogóle posiada się zawiązki a jeśli tak to ile. Na takich zdjęciach widać wszystkie zęby które już są i wszystkie zawiązki. Te zawiązki to na takich zdjęciach widać górną część zęba w takich torebkach. (takich kółeczkach).
Ale dla własnej przyjemności nie można wykonywać zdjęć RTG, tylko jak lekarz potrzebuje.

# 3.3.2009 (15:16)

To podaję jeszcze jak mniej więcej wyrzynają się zęby mleczne:

1 - 6-8 miesiąc życia
2 - 8-12 miesiąc życia
3 - 16-20 miesiąc życia
4 - 12-16 miesiąc życia
5 - 20-30 miesiąc życia

Wyrzynanie się zębów to jest bardzo indywidualna sprawa, gdyż może się to różnić i być wcześniej bądź później. Wszystko zależy od rozwoju kostnego, czyli kiedy zęby są już dojrzałe aby dobrze służyć.

# 9.8.2009 (23:31) Droga IZOLDO77-moja córcia niedługo skończy dwa latka i już zaczęłam się zastanawiać nad pierwszą wizytą u dentysty aczkolwiek narazie nic sie nie dzieje-to właśnie miałaby być taka "profilaktyczna" wizyta .Tak więc dzięki Ci za wiele już cennych porad ale jeśli możesz doradz w jakim wieku powinna sie odbyc taka właśnie wizyta .Zmartwiło mnie też to co napisałas o próchnicy butelkowej bo moja córcia co prawda jest uczona do mycia ząbków( nie wiem jak innym dzieciom ale Nam idzie jeszcze dość niezgrabnie i niestety daleko od perfekcji-i tez zastanawiam się czy nie powinnam się bardziej przyłożyc do dokładnego mycia ząbków przez córcie) ale niestety potrzebuje "butli" z mlekiem do zasypiania (o dodatkowych butelkach w nocy już nie wspomne!)no i kolejne pytanie co powinnam lub mogę zrobić(do czasu zaprzestania niecnego prcederu zasypiania z butlą;-))
aby uchronić ząbki córci przed tą próchnicą?Z góry dzieki za pomoc!
Kingunia
13 lat 3 miesiące 1 dzień
# 11.8.2009 (21:31) Hej. Okres 2 lat to dobry wiek na pierwszą wizytę. Wtedy jeszcze gdy u dziecka się nic nie dzieje i nic nie boli to taka wizyta profilaktyczna jest jak najbardziej OK. Zapytaj jednak lekarza czy możesz przyjść z takim maluszkiem profilaktycznie, bo nie każdy lekarz chce przyjmować takie maluchy. Są także specjalni lekarze dentyści, którzy zajmują się tylko dziećmi, ale to jest istotne przy problemach w leczeniu zębów u takich maluszków. Jeśli w przyszłości lekarz nie będzie chciał leczyć trudnego dzieciątka to polecam poszukać właśnie takiego lekarza. Najszybciej znajdziesz ich przy akademii medycznej. Szukaj wtedy po klinika wieku rozwojowego wydział stomatologia lub pod hasłem pedodoncja. Ale to jest tylko ostateczność gdyż każdy lekarz stomatolog leczy dzieci (czasem tylko niechętnie, bo to wymaga dużo więcej czasu i cierpliwości). Jeśli chodzi o mycie zębów u takiego maluszka to róbcie to w formie zabawy. Na razie tylko wodą bo pasty stosuje się tylko wtedy, gdy dziecko potrafi już popłukać ząbki i wypluć. A po takiej zabawie ty próbuj przemyć dziecku ząbki. Jeśli chodzi o butelkę z mlekiem na noc to musisz próbować odzwyczajać. Wiem, że to nie jest takie proste. Jak córcia jest pojedzona i idzie spać, to spróbuj podawać jej w nocy tylko butelkę z wodą, bo ona nie ma złego wpływu na zęby. Być może ona chce tylko pić (a nie jest głodna) lub to takie przyzwyczajenie i chce butelkę. W nocy produkcja śliny jest zmniejszona i dlatego mleko, suczek lub herbatka, które zalegają na zębach ma zły wpływ. Życzę powodzenia w walce z butelką. Pozdrawiam smilie3.gif)
# 12.8.2009 (12:20) Dzięki za odpowiedź!już lepiej wiem co robić i w jakim kierunku....Mieszkamy od niedawna w Stargardzie Szcz. i nie za bardzo wiem gdzie szukać odpowiedniego dentysty dla dziecka ale postaram się dowiedzieć od znajomej a jak nie zostaje mi Szczecin-Akademia medyczna- z tego co pamiętam tam są te "działy" o których piszesz...a z butelka to sama nie wiem czy to przyzwyczajenie czy moja córcia naprawdę tak głodnieje , bo zawsze dostaje kolacyjkę(kiedyś kaszki teraz takie typowe lekkie jedzonko-kanapeczki itp) a i tak do zaśnięcia jest butla z mlekiem (o kolejnych dwóch w nocy nie wspominam...)i żadne picie nie wchodzi w grę-wtedy wypluwa butle i woła "mniam"!!!także mamy twardy orzech do zgryzienia!ale mimo to będziemy walczyć!;-)))
Kingunia
13 lat 3 miesiące 1 dzień
# 14.8.2009 (21:50) Pamiętaj, że to nie musi być dentysta, który przyjmuje tylko dzieci. Zapytaj znajomą, może poleci ci jakiegoś fajnego dentystę dla całej rodziny, bo może się tak zdarzyć, że na Akademii przyjmują dzieci tylko z zębami do leczenia, a takich wizyt profilaktycznych mogą nie wykonywać. Przed wizytą zapytaj o to, abyście nie tracili czasu smilie1.gif

Zaloguj się by móc odpowiadać w tym wątku.

Zapisuję... Pozostało znaków 6000

Podobne dyskusje

Odpowiedzi: 5 reakcja starszych dzieci.
Autor: JuliaHa | Ostatnia odpowiedź: 22.8.2014 (12:17)
Odpowiedzi: 4 higiena ciała
Autor: niunia76 | Ostatnia odpowiedź: 4.11.2009 (22:01)
Odpowiedzi: 1 Higiena intymna
Autor: brzuchataanka | Ostatnia odpowiedź: 22.1.2017 (13:53)
Odpowiedzi: 256 Mamusie starszych dzieciaczków:)
Autor: chmurkaSD | Ostatnia odpowiedź: 27.11.2010 (14:46)