Zamknij

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności.

Grupa: Przedszkole

avatar # Autor: Ata Wysłano: 10.2.2009 (01:48) Odpowiedzi: 10

Logopedia

Witam wszystkich Bencowych rodziców. Obecnie coraz częściej spotykamy wady wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym. Jestem dyplomowanym logopedą z doświadczeniem w pracy przedszkolnej. Obecnie siedzę z synkiem w domu. Niezależnie od tego na jakie konsultacje wasze dziecko chodziło zapraszam wszystkich rodziców dzieci "logopedycznych" do dyskusji w tym wątku. Jeśli tylko będę w stanie coś pomóc to w miarę możliwości będę to robić. Rodziców z Warszawy i okolic zapraszam również na priv.

Ja mam pytanie....
Czy mogłabyś mi polecic jakąś książke, gdzie są konkretne cwiczenia do usprawniania głosek s, c ?? Musze stworzy scenariusz zajec ale akurat z tym zakresem w literaturze kiepściutko

Franek
5 lat 4 miesiące 3 dni
Felicja
1 rok 11 miesięcy 13 dni

jest sporo takich pozycji bo to najpopularniejsze zakłócenia wymowy. skąd jesteś? chcesz kupić taką ksiązke czy wypozyczyć amoze wystracza ci same konkretne ćwiczenia. wiesz ja nie mam biblioteki w domu, ale moge ci podpowiedziec na czym ja pracowałam ale musisz mi sprecyzować dokładniej o co chodzi.

Franciszek Fryderyk
6 lat 23 dni
Jakub Florian
3 lata 2 miesiące 7 dni

dobra juz wiem ze z łodzi

Franciszek Fryderyk
6 lat 23 dni
Jakub Florian
3 lata 2 miesiące 7 dni

potrzebuje konkretnych cwiczen zeby stworzyc scenariusz zajec
najchetniej to kupilabym jakas ksiazke bo w bibliotekach wszystko porezerwowane i powypożyczane...

Franek
5 lat 4 miesiące 3 dni
Felicja
1 rok 11 miesięcy 13 dni

Ostatnio przy korygowaniu głosek s,c (a takze z, dz, bo należa one do tej samej grupy) korzystałam z pozycji "Syczki" Pań Beaty Dawczak i Izabeli Spychał (z serii: szkoła poprawnej wymowy; z tej samej serii dostępne są też "Ciszki" i "Szumki"). Muszę powiedzieć ze ksiązeczka jest całkiem fajna, znajdują się w niej ćwiczenia dla dzieci straszych i młodszych, nie znalazłam w niej jakiś błędów, co niestety zdarza się w ksiązeczkach logopedycznych dla dzieci. Więc ogólnie polecam. Poza tym "Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkola" G. Demel - ale to już bardziej nie na potrzeby jednego konspektu tylko raczej jak interesujesz się tą temetyką.

Wystarczy czy chcesz wiecej?

Poza tym natagra nie wiem czy wiesz jak stworzyć taki konspekt. czy to ma być konspekt zajęć logopedycznych indywidualnych (dla konkretnego dziecka z konkretną wada wymowy) czy grupowych (ogólnostymulujących). W jakim wieku te dzieci (to jest bardzo ważne przy wyborze ćwiczeń). jeśli podasz mi konkrety to moge podsunąc ci jakieś pomysły ćwiczeniowe. Bo wiesz chyba jakie są ogólne zasady sporządzania tego typu konspektów?

ps. co studiujesz?

Franciszek Fryderyk
6 lat 23 dni
Jakub Florian
3 lata 2 miesiące 7 dni

dzięki bardzo
studiuję pedagogikę rewalidacyjną, wybrałam logopedię z listy przedmiotów, bo chcę zrobić podyplomówkę z tej tematyki...
budowa konspektu jest niestety narzucona. każdy dostał schemat w tabeli.
zajęcia mają byc indywidualne, logopedyczne...dam radę po prostu wszedzie gdzie szukalam bylo albo s, sz, albo c, cz a konkretnie s, c nie znalazłam...
dam radę
polecę jutro i poszukam tych ksiażek

p.s. jak chcesz mogę Ci wysłać na maila tę tabelkę...może coś fajnego przyjdzie Ci do głowy

Franek
5 lat 4 miesiące 3 dni
Felicja
1 rok 11 miesięcy 13 dni

tzn wiem ze każdy ma inne wymagania ale chodziło mi o to czt znasz proporcje ile czasu jakie ćwiczenia powinny zajmować i jak to wszystko rozplanowac

a tabelke mozesz mi przesłac

Franciszek Fryderyk
6 lat 23 dni
Jakub Florian
3 lata 2 miesiące 7 dni
avatar # 30.4.2009 (20:37) dziewczyny odnośnie smoczków -

jak wiadomo każda przesada jest niedobra. jak tam wolałam żeby mój nie uzywał smoka bo według mnie (a jestem logopedą) uzywanie smoczka to trochę gorsze rozwiązanie niż ssanie paluszków (nie tylko kciuka ale różnych paluszków). a wiec zamyślałam się że mojemu nie będę podawać smoka - ale niestety sie nie udało. jak mały był taki tuż po urodzeniu (pierwszy miesiąc) jeszcze miał spanie nieuregulowane i ja musiałam do nie wstawać to czasem naprawde tylko smok ratował nasze noce. ale jak napisałam wyżej kazda przesada jest niedobra wiec my uzywamy smoka (teraz właściwie tylko do zasypiania) ale jak tylko mały przyśnie to mu smoka zabieram i jeszcze jak ma otrwartą buzię to mu domykam bo własnie tak mogą powstawać wady wymowy spowodowane ssaniem smoka. dlaczego smok jest gorszy? bo powoduje płaskie ułozenie języka a także moze być przez to własnie niedomknięta buzia, rozlużniowy mięsień okręzny ust, co moze powodować przetrwały niemowlęcy sposób połykania (z wsuwaniem języka między wałki dziasłowe) co z kolei moze powodować złe nawyki przy połykaniu śliny i przełykaniu pokarmu a także wady zgryzu i seplenienie międzyzębowe. dlaczego paluszki lepsze? - bo dziecko sobie samo wybiera miejsca w buzi których chce dotknąć (w smoku dotyka ciągle tych samych powierzchni), wyrabia czucie narzadów artykulacyjnych czyli języka, podniebienia miękkiego, policzków itd. odczula sobie w ten sposób wszystkie miejsca w buzi i bardziej ją stymuluje do pózniejszej mowy. macie rację ze jest trudniej oduczyć ale tak jak mówię wszystko bez przesady - zasada główna można usypiać ze smokiem, z palcami (mój tez ssie palec wskazujący) ale pamietać o tym żeby jak już dziecko śpi to wyjmować palec/smoka i domykać buzię jeśli jest otwarta.

tak wiec my uzywamy i smoka i palców ale bez przesady.

uff znów się rozpisałam - jak coś nie jest zrozumiałe to mozecie się dopytywac.
Franciszek Fryderyk
6 lat 23 dni
Jakub Florian
3 lata 2 miesiące 7 dni
avatar # 30.4.2009 (22:44) dzieki za Twoja opinię, bo własnie mnie to frapuje i każda opinia doświadczonej mamy ( a tu jeszcze specjalisty) cenna smilie1.gif
Franek
5 lat 4 miesiące 3 dni
Felicja
1 rok 11 miesięcy 13 dni
avatar # Konto nieaktywne 29.8.2010 (22:56) witamsmilie1.gifapropo ssania paluszkow smilie1.gifmoja mlodsza corka ma prawie 4 latka a w nocy nadal ssie paluszka nie mam juz sily jak ja tego oduczyc moze przez to ssanie paluszka od urodzenia teraz ma problemy z mowasmilie2.gifsmilie2.gif(

Zaloguj się by móc odpowiadać w tym wątku.

Zapisuję... Pozostało znaków 6000